Menu
CHIP Speedtest

Rychlejší než Android a iOS: nový operační systém chce dobýt trh mobilních telefonů

12.08.2019 10:41 | Jiří Palyza
Rychlejší než Android a iOS: nový operační systém chce dobýt trh mobilních telefonů

Android a iOS se už brzy mohou stát pro mnoho uživatelů druhou volbou. Společnost CloudMosa z Kalifornie pracuje na novém operačním systému.

Puffin OS by měl poskytnout levnějším chytrým telefonům s nižším operačním výkonem odpovídající dostatečnou rychlost s pohotovými odezvami. Vývojáři společnosti CloudMosa se v posledních letech proslavili především díky jejich prohlížeči pro mobilní platformy s názvem Puffin. Jeho odlišností od ostatních je způsob načítání stránek: namísto zatížení hardwaru mobilního zařízení se zdroje přesouvají na cloudovém serveru, čímž lze rychleji načíst i výpočetně náročnější stránky.

V podobném principu chtějí vývojáři pokračovat i ve vlastním cloudovém operačním systému, který by měl být uveden na trh pod označením Puffin OS. Jde o přímou konkurenci operačních systémů Android a iOS. V současné kampani na platformě Kickstarter.com pro získání zdrojů na rozvoj systému již firma získala zhruba dvě třetiny požadované částky.

Jak bude systém fungovat

Na webových stránkách vývojáři vysvětlují, že operační systém vycházející z Androidu používá technologii tzv. Avataru. Podobně jako v případě prohlížeče Puffin bude namísto zatížení hardwaru smartphonu pro načítání webového obsahu použit tzv. Avatar, který je prostředníkem mezi cloudovým serverem a uživatelským zařízením.

Koncepce systému Puffin OS

Puffin sází ve svém operačním systému hlavně na webové aplikace. Místo klasických aplikací, jako např. Instagram, Facebook atd., nabízí integrovaný Web-App-Store nabídku aplikací, které tvoří v podstatě odkazy na mobilní webové stránky. Trumfem Puffin OS se tak může stát právě technologie zpracování a výměny informací mezi koncovým zařízením a serverem prostřednictvím Avataru.

Nasazení takového operačního systému by teoreticky mělo velkou výhodu v tom, že pro operace náročné na výkon hardwaru by nebyl zapotřebí nijak výkonný smartphone pro dosažení odpovídajících odezev pro uživatele. Dokonce i levnější a tedy pomalejší telefony by mohly díky využití cloudových techlologií nabízet dostatečně rychlé odezvy při surfování. CloudMosa uvádí, že výsledky Jetstream 1.1 benchmarku ukazují na dvanáctinásobnou rychlost ve srovnání s Androidem.

Cloudové technologie vzbuzují bezpečnostní otázky

Není to ovšem tak jednoduché a bezproblémové, jak se na první pohled zdá. Protože je tok dat přesměrován do cloudových technologií, přes servery CloudMosa protékají informace obsahující citlivá data včetně přístupových údajů, hesel apod. To může způsobovat bezpečnostní problémy, protože vývojáři mají k takovým informacím přímý přístup.

CloudMosa zdá se už poskytla funkční prototyp beta verze, jehož hodnocení lze najít na některých kanálech YouTube. Vzhledem k pokročilé sbírkové kampani na platformě Kickstarter lze očekávat, že nový operační systém bude už brzy ke stažení všem uživatelům. Pak se také ukáže, zda Puffin OS nabídne slibované rychlé prohlížení i na méně výkonných levných smartphonech a zda se to obejde bez bezpečnostních rizik sdílení přihlašovacích údajů uživatelů.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení