Menu

Možná nejlepší PDF prohlížeč: každý ho má, ale nikdo nepoužívá

29.11.2019 13:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Možná nejlepší PDF prohlížeč: každý ho má, ale nikdo nepoužívá

Možná nejlepší PDF prohlížeč: každý ho má, ale nikdo nepoužívá | foto: CHIP

Prohlížeč PDF je jedním z nástrojů, které nesmí chybět na žádném počítači. Mnoho z uživatelů sáhne po Adobe Readeru, ale je pomalý a poněkud nabobtnal.

Málo z uživatelů ale ví, že Windows 10 už excelentní PDF čtečku obsahují. Jen takto není označena. S dokumenty formátu PDF se uživatelé potýkají denně. Na každém počítači se tedy hodí nástroj, který zprostředkuje otevření, čtení a komentování takových dokumentů. Mnoho uživatelů k tomu účelu sáhne po Adobe Acrobat Readeru, který je objemný, pomalý a v bezplatné verzi nabízí pouze omezené funkce.

Ale jen málokdo ví, že Windows 10 už vynikající čtečku PDF obsahují. Může to být proto, že na první pohled to není vidět a program se tak ani nepropaguje. Browser Edge je sice ve funkci prohlížeče naprostou katastrofou, ale poskytuje rychlou, kompaktní a funkční čtečku PDF s užitečnými funkcemi. A bez nutnosti doinstalovat další nástroje.

Ke stažení: nástroje PDF

edge-logo
Microsoft Edge (jádro Chromium) 79.0 Release Candidate    
Nový browser Edge je nyní k dispozici ke stažení v předběžné verzi.

 

xodo-logo
Xodo PDF Reader - Windows 10 App 4.2.4    
„Xodo PDF Reader“ je rychlá, ale komplexní alternativa k nástrojům PDF, jako je Adobe Reader.

 

Na palubě Windows 10: Edge jako prohlížeč PDF

edgepdf1

Prohlížeč Edge může sloužit i jako plnohodnotná čtečka dokumentů PDF.

Browser Edge je pravděpodobně jednou z nejméně populárních součástí Windows 10 – a neprávem. Přestože jako prohlížeč opravdu vhodný není, skvěle funguje v roli rychlé a poměrně komplexní čtečky PDF. Kromě různých nastavení pro prohlížení PDF a skvělých nastavení zobrazení pro otáčení stránek nabízí i různé nástroje pro komentování obsahu. Pokud jste označili text, můžete jej komentovat anebo připsat poznámku. Zahrnuta je také možnost pro ručně psané poznámky a PDF formuláře lze v prostřední Edge také vyplňovat.

Chcete-li Edge používat nejen jako nástroj pro prohlížení PDF, ale také pro jeho hlavní funkci, tedy prohlížeč, pak byste měli sáhnout po nové verzi postavené na jádru Chromium. Je mnohem rychlejší než původní vere a nabízí mnoho nových funkcí, díky kterým je atraktivní alternativou k Firefoxu a Chrome. Bez některých funkcí pro čtení PDF se ještě budete muset obejít, např. tlačítek pro zobrazení obsahu, oboustranné zobrazení nebo hlasité čtení. To by ale mělo být doplněno do oficiální verze, jejíž vydání se očekává v lednu.

Xodo PDF Reader: malá a rychlá alternativa

edgepdf2

S pomocí nástroje Xodo můžete dokumenty PDF nejen číst, ale i upravovat.

Prohlížeč Edge je sice fantastická čtečka PDF, ale občas potřebujete přeci jen více funkcí k úpravám PDF. Pak přichází na řadu např. Xodo PDF Reader. Tenká a pozoruhodně rychlá aplikace pro Windows 10 je primárně určena ke čtení, ale nabízí celou řadu nástrojů pro komentování a úpravy souborů.

Kromě toho nabízí i funkce spojování a rozdělování PDF souborů. Tato možnost je trochu skrytá, ale velmi užitečná. Pokud v programu kliknete na tlačítko View Mode (režim zobrazení) a poté vyberete Thumbnails, může odstranit jednotlivé anebo více stránek, nebo přidat stránky, obrázky i celé PDF soubory. Pokud byste potřebovali vytvořit prázdný soubor PDF přímo v Xodo a sami jej vyplnit obsahem, případně převést obrázek do PDF, je to také možné.

Malé překvapení

Microsoft často provází pověst producenta programů, které nefungují úplně stoprocentně. Opak je pravdou pro funkci čtečky PDF, která je integrována do Edge. Jen málo uživatelů někdy otevřelo PDF pomocí prohlížeče a zjistilo, kolik možností ve skutečnosti nabízí.

Edge nabízí oproti konkurenci rozhodující výhodu: přestože je prohlížeč špatně vybaven a není navržen pro kompatibilitu, je možná právě proto překvapivě rychlý. To se projevuje i při práci s PDF – než se otevře Adobe Reader, Edge už načte několik stránek. A nemusíte jej ani instalovat. Funkce Edge v podobě perfektní PDF čtečky jinak nepotřebnému prohlížeči dává docela dobrý smysl.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení