Menu

Na dovolené plaťte on-line jen z bezpečného zařízení

07.07.2020 09:52 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Na dovolené plaťte on-line jen z bezpečného zařízení

Na dovolené plaťte on-line jen z bezpečného zařízení | foto: CHIP

On-line bankovnictví je čím dál oblíbenější. Chytré zařízení, se kterým platíme, by mělo být adekvátně zabezpečené. Experti doporučují před dovolenou zkontrolovat jeho stav.

Popularita on-line bankovnictví roste. Odborníci ale upozorňují na to, že bezpečně lze platit jen ze zabezpečených počítačů a telefonů. Uživatelé by jim proto měli věnovat pozornost a to především před cestou do zahraničí. Útočníci často využívají nepozornosti lidí během letní sezóny. Podle dat bezpečnostní firmy ESET navíc v květnu mírně vzrostl počet bankovního malware.

Všechny operace v mobilním bankovnictví zvládne 40 % české populace. Bez asistence bankéře Češi provádějí především jednoduší transakce – hlavně pak platby (88 %) a žádosti o úvěry do 100 000 Kč (62 %). Vyplývá to z průzkumu projektu Česko v datech. Paradoxně ale klesá počet zařízení, která jsou chráněna před kybernetickými hrozbami. Společnost ESET zaznamenala pokles využití antivirových programů poprvé od roku 2016.

Podle telemetrických dat přitom rizik spojených s placením on-line neubývá, spíše naopak. Analytici společnosti ESET dále sledují mírný nárůst detekcí bankovního malware. Bankovní malware nepatří v České republice mezi nejčastější typy infiltrací. Nicméně pokud už je nějaká konkrétní kampaň úspěšná, jde zpravidla o škody v řádech desítek až stovek tisíců korun. Pravidelně se také objevují aplikace, které se snaží různým způsobem z uživatelů vylákat citlivé údaje, jako jsou detaily o platební kartě.

Během loňska klesl počet lidí, kteří používají antivir ve svém notebooku či smartphonu o 2 procentní body. Jedná se o velmi nebezpečný trend. S letní sezónou navíc přichází období, kdy řada uživatelů bezpečnost řeší ještě méně. Na dovolené je pochopitelně řada lidí méně ostražitá. A útočníci jsou si toho moc dobře vědomi. Dobrou zprávou nicméně je, že lidé čím dál častěji na cestách – ať už v tuzemsku či zahčaničí – využívají datový tarif svého operátora namísto různých veřejných Wi-Fi sítí, které často nejsou nijak zabezpečené. Datový tarif je obecně nejvhodnější způsob připojení pro citlivé operace, jako jsou platby nebo různé typy komunikace.

 

Principy ochrany dat na dovolené

Experti doporučují zkontrolovat si zařízení ještě před odjezdem na dovolenou. V případě plateb pomocí mobilního telefonu radí stáhnout si oficiální aplikaci banky z obchodu Google Play. Základem bezpečné platby je totiž zabezpečené zařízení a originální bankovní aplikace. Dále je dobré zařízení vybavit spolehlivým bezpečnostním softwarem a pravidelně ho aktualizovat. Při online platbách kartou nebo převodem přes elektronické bankovnictví je potřeba si pečlivě ověřit stránku, na které se zadávají údaje o kartě nebo přihlašovací údaje. Legitimní stránka musí využívat šifrované spojení https. Časté jsou podvodné stránky, jejichž grafická podoba i název připomínají legitimní stránky banky. Experti proto doporučují se vždy přihlásit přes oficiální stránky konkrétní banky a nikoli přes odkaz v e-mailu, chatu nebo vyhledávači.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.