Tip pro Windows 10: změna umístění instalovaných aplikací
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Na koronavirus pozor i v online světě | foto: CHIP
Hackeři se snaží koronavirus aktivně zneužít ke kyberútokům. Využívají paniku k šíření spamových kampaní a škodlivých kódů. Viry se mohou šířit různou formou, slinami, dotykem nebo vzduchem, a malware je na tom podobně, také hledá různé způsoby, jak proniknout do systému.
V lednu a únoru se podle bezpečnostní firmy Check Point nejvýznamnější kampaň zneužívající tématiku koronaviru zaměřila na Japonsko a Emotet byl šířen škodlivým souborem vydávajícím se za zprávu od japonského poskytovatele zdravotnických služeb. E-maily se maskovaly jako informace o šíření koronaviru v japonských městech s tím, že další podrobnosti jsou v přiloženém souboru. Při otevření dokumentu byl do počítače oběti stažen právě Emotet. Můžeme očekávat, že stále častěji budou podobné útoky běžnější po celém světě, tedy i v České republice.
Emotet je pokročilý modulární trojan, který se umí sám šířit. Původně se jednalo o bankovního trojského koně, ale v poslední době se používá pro distribuci ransomwaru, dalšího malwaru a útočných kampaní. Používá řadu metod, jak se vyhnout detekci a dále škodit v systému. Může se také šířit prostřednictvím phishingových e-mailů se škodlivými přílohami nebo odkazy.
Kromě e-mailových kampaní jsme v poslední době viděli také významný nárůst registrace webových stránek nějak souvisejících s koronavirem. Rostoucí počet webových stránek s touto tématikou je vidět na následujícím grafu. Řada domén bude pravděpodobně použita pro phishingové útoky. Hackeři se budou snažit nalákat uživatele na diskuze o viru, na prodej roušek a obličejových masek, vakcíny nebo domácí testy na detekci viru.
Příkladem takové webové stránky jevaccinecovid-19.com. Poprvé byla vytvořena 11. února 2020 a byla zaregistrována v Rusku. Web nabízí prodej „nejlepšího a nejrychlejšího testu na detekci koronaviru za fantastickou cenu 19 000 ruských rublů (téměř 7000 Kč)“.
Co tedy dělat, abyste se nestali obětí podobných podvodů a útoků? Check Point doporučuje dodržovat základy on-line bezpečnosti:
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Společně s Windows 8.1 uvedl Microsoft také nový typ pohotovostního režimu, kdy se počítač…
Windows Defender si dokáže udržet svou pozici i mezi placenými antivirovými řešeními a pro…
Krize se pomalu podepisuje na každém spotřebiteli, podle ekonomů ten hlavní důrazný nárůst…
Aplikace WhatsApp je nejpoužívanější chatovací služba na trhu, každý měsíc má zhruba 2…
Letectvo americké armády disponuje mnoha schopnými stroji. Jedním z nich je i takřka…
S blížícím se měsícem září se blíží zároveň i vydání nových iPhonů 14. Nyní se však ozývají…
Google v současné době hromadně skupuje starší notebooky od různých výrobců na eBay. Souvisí…