Menu

Na Mapy.cz jízdní řády pro celou ČR

29.04.2015 10:31 | Karel Kovar + Přidat komentář
Na Mapy.cz jízdní řády pro celou ČR

Na Mapy.cz jízdní řády pro celou ČR | foto: CHIP

Seznam.cz využil veřejně dostupná data firmy CHAPS pro vlastní aplikaci jízdních řádů a nově provozuje i Pubtran.

Několik let soudních tahanic mezi společností Seznam.cz a CHAPS o otevřenost dat o veřejné dopravě dnes našlo své rozuzlení. Seznam.cz chytá CHAPS za slovo a využije veřejně publikovaná data, která CHAPS dává k dispozici na svých stránkách v excelových tabulkách. Nyní na Mapy.cz můžete plánovat trasu veřejnou dopravou kdekoliv v ČR. Seznam.cz také odedneška spravuje aplikaci Pubtran a chystá se jí dál rozvíjet.

Na portálu Mapy.cz najdete ode dneška plánovač tras, který umí naplánovat cestu veřejnou dopravou, a to z jakéhokoliv místa České republiky do jiného. Kombinuje přitom pěší dopravu s veřejnou dopravou, a proto lze plánovat cestu z konkrétního místa v mapě do jiného a není přitom nutné plánovat ji jen ze zastávky na zastávku. Končí tak roční provizorium, kdy byla tato funkce dostupná pouze pro Prahu, Plzeň a některá další vybraná velká města či vlakové spoje. Společnosti Seznam.cz se totiž povedlo najít způsob, jak strojově přečíst data, která CHAPS dává veřejně k dispozici jen v podobě excelových tabulek. Data nyní spojuje s vlastními naměřenými daty o zastávkách hromadné dopravy a nad výsledným souborem pak používá vlastní plánovač dopravy na Mapy.cz.

Seznam.cz zajistí další bezplatné fungování aplikace Pubtran

V rámci akvizice Seznam.cz několik posledních týdnů pracoval na tom, aby aplikace Pubtran mohla běžet na jejích datech. „Aplikace Pubtran využívala data společnosti CHAPS. Původně jsem ji mohl nabízet zdarma – to ale nadále CHAPS neumožňoval, proto jsem hledal cestu, jak aplikaci Pubtran pro lidi ponechat bezplatnou. Spojení se společností Seznam.cz mi toto umožní," komentuje prodej své aplikace Pubtran společnosti Seznam.cz František Hejl, její autor.

2015-06-seznampubtran-nahled

Během dnešního dne nabídne aplikace Pubtran svým uživatelům možnost automatické aktualizace. S ní se změní nejen design aplikace, ale i některé její funkce, protože začne fungovat na jiných datech a s tím se bude i mírně jinak chovat. Funkce aplikace se velmi přiblíží možnostem plánování cesty hromadnou dopravou na Mapy.cz. Lidé si tedy budou mít možnost i v aplikaci Pubtran vyhledat spojení napříč celou republikou, aniž by si museli předem vybírat v jaké lokalitě či sadě chtějí spojení hledat. Hledat samozřejmě mohou i ze své polohy, nejen z konkrétní zastávky. A podobně to je i s cílem cesty. Novinkou jsou také notifikace pro vybrané spoje, díky kterým nezapomenete na odjezd vybraného spoje nebo na přestup.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení