Menu

Následovník Windows Movie Makeru: jak si sestříhat perfektní video

05.02.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Následovník Windows Movie Makeru: jak si sestříhat perfektní video

Následovník Windows Movie Makeru: jak si sestříhat perfektní video | foto: Gerd Altmann from Pixabay

V předchozích verzích Windows usnadnil program Movie Maker střih videa. Stejnojmenný program od vývojářské firmy MiniTool nyní nabízí k veteránovi Microsoftu zajímavou alternativu.

Pokud jste už pracovali se staršími verzemi Windows, vaše první seznámení s úpravami a střihem videa velmi pravděpodobně proběhlo prostřednictvím programu Windows Movie Maker. Předem instalovaný a snadno použitelný nástroj přišel na trh už před dvaceti lety spolu s Windows Me, a také nabídl i laikům možnost upravovat kratší video klipy bez nutnosti kupovat drahý software pro editaci videa. Program Movie Maker byl v podstatě ekvivalentem "Malování" pro videa a odborníci jej kvůli jen omezenému množství několika funkcí zesměšňovali. I přesto to byl zejména pro jednoduché úkoly velmi populární nástroj. Tento program už v systému Windows 10 předinstalován není.

Dnes už ale existuje mnoho bezplatných alternativ. Jednou z nich je MiniTool MovieMaker, který by díky podobně jednoduchému ovládání a připraveným šablonám mohl být pro mnoho uživatelů také velmi zajímavý.

Novinkou v MiniTool MovieMakeru 2.5 je pět textových šablon a schopnost načítat videa z YouTube přímo do editoru úprav. Jednu z dřívějších velkých slabin ale program pomalu dostává pod kontrolu.

moviemaker-logo

MiniTool MovieMaker 2.5

CHIP hodnotí Dobrý

S pomocí programu MovieMaker od MiniTool by měl být střih a úpravy videa hračkou. Nástroj sleduje stejné cíle, jako kultovní program Windows MovieMaker od Microsoftu.

 

Výhody
šablony pro rychlou tvorbu videa
režim plné kontroly
zabudované filtry a efekty

Střih videa: standardní nástroj ve Windows 10

videoeditor

Také ve Windows 10 je zabudovaný nástroj pro editaci videa. | Zdroj: Windows 10/Editor videa

Windows 10 také disponují vestavěným nástrojem pro úpravy videí. Pokud jednoduše zadáte do vyhledávání termín "editor", systém vám nabídne "Editor videa". Program je docela skrytý a je vlastně odnoží aplikace Fotky. Nemá zrovna ale nejlepší pověst. Každopádně i v Editoru videa můžete začít první kroky v oblasti video střihu. Mnoho uživatelů ale stále vzpomíná na klasický Movie Maker.

MovieMaker: bezplatný nástroj pro střih videa s návrhy šablon

moviemaker

Fotoalbum, video z cest nebo upoutávka: MovieMaker nabízí skvělé šablony pro různé typy videí. | Zdroj: MiniTool MovieMaker

Pomocí programu MovieMaker vytěžíte ze svých videí obratem ruky maximum. Obzvlášť praktická je možnost využít připravené šablony, které vám umožní vytvářet skvělé upoutávky v hollywoodském stylu, romantické klipy, videa z cest nebo zábavné prezentace. Kromě toho můžete svá videa začít upravovat i bez šablony. K dispozici jsou editační stopy pro obraz, zvuk a text. Poté, co se vám podaří do nástroje načíst příslušné soubory, můžete vaše klipy sestříhat, přidat jim přechodové efekty a filtry, přidat titulky a zvolit hudbu na pozadí.

Hotová videa můžete poté exportovat do nejpoužívanějších video formátů, jakými jsou MP4, AVI nebo MOV. Pokud byste chtěli, k dispozici jsou i formáty pro různá zařízení, jako například chytré telefony, Apple TV, PS4 nebo Xbox One. Předchozím nedostatkem nástroje bylo to, že nefungoval úplně hladce na každém počítači a občas jste také museli bojovat se zamrzáním nebo selháváním programu i na výkonnějších zařízeních. Vývojáři mezitím stabilitu vylepšili.

Freeware pro střih videa vhodný pro začátečníky

MovieMaker bude především pro laiky velmi intuitivní, nabízí nejdůležitější funkce pro úpravy videa a ve své výbavě má i skvělé šablony. Stručně řečeno, jde o všestranný a úspěšný nástroj pro úpravy videa, který je navíc bezplatný. U srovnatelného softwaru musíte v některých případech sáhnout hluboko do kapsy.

Na starším hardwaru si ale s programem příliš zábavy neužijete, výrobce doporučuje alespoň 8 GB RAM a přiměřeně rychlý procesor. Poskytovatel také tvrdí, že v dřívějších verzích opravil problémy se stabilitou, což se ale může lišit případ od případu a hodně záleží na HW konfiguraci vašeho systému. Vzhledem k tomu, že program je zdarma, není problém si jej stáhnout a vyzkoušet, zda běží na vašem počítači hladce. Pokud ano, získáte tak špičkový editor videa.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení