Menu

Nástroje pro Windows 2020: bezplatný software, který oceníte na každém PC

31.12.2019 07:40 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nástroje pro Windows 2020: bezplatný software, který oceníte na každém PC

Nástroje pro Windows 2020: bezplatný software, který oceníte na každém PC | foto: CHIP

Nový začátek s reinstalovanými Windows je často nejlepším lékem dýchavičného systému. Nebo jste si koupili nový počítač? Doporučíme vám sadu nástrojů, které budou vždy dobrými pomocníky.

Restart je dobrým, ale přeinstalování Windows často ještě lepším řešením malých, ale i větších problémů s počítačem. Bez ohledu na to, zda jsou nová Windows vašim novoročním předsevzetím pro rok 2020, nebo se chystáte na jejich reinstalaci, anebo si dokonce dopřejete nový počítač nebo nový notebook. Každopádně, máte čerstvě instalovaný systém, ale chybí správné nástroje.

Prvním krokem je obvykle nový prohlížeč, se kterým mnoho uživatelů tráví zdaleka nejvíce času. Hned na začátku roku 2020 společnost Microsoft startuje s novým prohlížečem Edge, který stejně jako mnoho jiných prohlížečů používá technologii Chromium. Vyzkoušejte nový Edge, je mnohem lepší než jeho předchůdce. U systému Windows 10 2004 se také pravděpodobně stane jejich nedílnou součástí. Ale ve skutečnosti vám chceme poradit, abyste udělali přeci jen něco jiného: poslední prohlížeč, který odolává monopolu Chromium, je Firefox a je to velmi dobrá volba.

firefox-logo
Firefox (64bit) verze 71    
Aktuální verze druhého nejoblíbenějšího prohlížeče je k dispozici k bezplatnému stažení.

 

Nástroje pro vyšší bezpečnost

windowsstarterkit1

Jedním z nejdůležitějších bezpečnostních nástrojů je Password Manager/Správce hesel.

V otázce zabezpečení rychle míříme k antivirovému programu s otázkou, zda je program Windows Defender dostačující, či nikoliv. Stručná odpověď je, že může stačit, pokud vás nezlobí falešné poplachy a pomalá práce. Nicméně jeho ochranná funkce se v posledních měsících výrazně zlepšila. Virový skener třetích stran už nebude od roku 2020 součástí startovací sady Windows, proto se Windows Defender hodí.

Zabezpečení však není jen otázkou antivirové ochrany, ale vždy jej tvoří několik komponent. Jednou z nejdůležitějších je správce hesel. Můžeme doporučit opensourcový program KeePass. Dodává se se všemi důležitými funkcemi pro správu a ochranu hesel a uživatelé mají kontrolu nad databází hesel. Dobrou volbou je také bezplatná verze StickyPassword. Nabízí dvoufázovou autentifikaci, elektronickou peněženku, bezpečné poznámky a další řadu zajímavých a užitečných funkcí pro správu a ochranu uživatelských hesel i dalších informací.

Slabinou Windows 10 je zálohování. Nástroje pro zálohování, jako např. EaseUS Todo Backup pomůže s úplným zálohováním, ale i cíleným zálohováním souborů. To je nezbytné pro ochranu před ransomwarem a zajišťuje, že při aktualizacích i hardwarových kolapsech máte krytá záda.

Každý, kdo cestuje a používá k připojení neznámé sítě WiFi, by měl přemýšlet o VPN. Nástroj ProtonVPN lze používat zdarma.

Stáhněte si: důležité bezpečnostní nástroje

Pokračování článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení