Menu

Nebezpečí pro uživatele Windows: zákeřný malware deaktivuje antivirový program

06.05.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nebezpečí pro uživatele Windows: zákeřný malware deaktivuje antivirový program

Nebezpečí pro uživatele Windows: zákeřný malware deaktivuje antivirový program | foto: Ed Hardie/Unsplash

Uživatelé Windows by měli v současné době dávat pozor na nebezpečný malware. Ransomware AvosLocker dokáže vypnout antivirové programy a zašifrovat soubory.

V současné době ohrožuje uživatele Windows nebezpečný malware. Podle informací bezpečnostních výzkumníků ze společnosti TrendMicro se objevila nová verze ransomwaru AvosLocker. Kybernetičtí zločinci jej mohou použít k zašifrování souborů napadených počítačů.

V nově objevené verzi malware také dokáže deaktivovat antivirové programy. Znamená to, že škodlivý software není detekován a nezobrazuje se jako potenciální hrozba. Kromě toho už také není možné nastavit bod obnovení. Virus se šíří prostřednictvím škodlivých webových stránek.

Nebezpečí pro uživatele Windows: jak se lze proti nebezpečnému softwaru bránit

avoslocker

Uživatelé Windows se v současnosti musejí mít na pozoru před nebezpečným malwarem. Dokáže deaktivovat antivirový program a nepozorovaně se dostat do počítače oběti. | Zdroj: Stillness InMotion/Unsplash

Jakmile se software dostane do počítače oběti, prohledá systém a zašifruje data. Za dešifrování je poté od postiženého uživatele vymáháno výkupné. Doposud byly těmito škodlivými útoky postiženy především společnosti.

Existuje několik způsobů, jak se před podobným malwarem chránit. Ideální je nenavštěvovat podezřelé weby a v žádném případě z nich nestahovat obsah. Pro většinu běžných prohlížečů jsou k dispozici vhodné antivirové skenery v podobě zásuvných modulů.

Dalším ochranným opatřením jsou pravidelné externí zálohy, například na USB pevné nebo SSD disky, případně do cloudových úložišť. Pokud byste se v takových případech stali obětmi ransomwarových útoků, nepřijdete o žádná důležitá data. Nedostupný obsah snadno obnovíte ze záloh a nemusíte se nechat zločinci vydírat. Co se týče výkupného, nedoporučuje se platit. Není jisté, že svá data skutečně získáte zpět a kybernetické zločince to může povzbudit k další činnosti.

Zdroj: TrendMicro

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení