Menu

Nepoužívejte levné nabíječky z Číny: mohou vám zničit telefon, nebo rovnou explodovat

29.07.2022 17:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Nepoužívejte levné nabíječky z Číny: mohou vám zničit telefon, nebo rovnou explodovat

Nepoužívejte levné nabíječky z Číny: mohou vám zničit telefon, nebo rovnou explodovat | foto: ReadyElements / Pixabay

Jakou používáte nabíječku? K řadě telefonů je dnes výrobci už ani nedodávají přímo v balení, nejjednodušší je tak zajít do obchodu a koupit si nějakou třetí strany. Na co byste si ale měli dát pozor při výběru neoriginální nabíječky?

V roce 2022 už celá řada výrobců, najmě Apple, Samsung, Nokia a i další přestali dodávat v prodejním balení nabíjecí adaptér s odpovídajícím výkonem. Pokud tak budete chtít váš nový telefon nabíjet, musíte sáhnout buď po originální, anebo nabíječce třetí strany. Většina lidí zvolí druhou volbu, protože originální nabíjecí adaptéry stojí řádově mnohem víc (a ještě k nim nedostanete kabel).

Zkáza čínských nabíječek

Jenomže laciné nabíječky, povětšinou z Číny, které koupíte od dvou stovek, přináší rizika, nad kterými se většina nakupujících nezamýšlí. Nekvalitní produkty tohoto typu mohou mít celou řadu vad, které mohou v extrémních (bohužel ale vcelku častých) případech způsobit požár a explozi. Může vás to zranit, případně poškodit váš majetek.

Pravda ale, že mnohem častější vadou, kterou nekvalitní nabíječky způsobují, je destrukce nabíjecího čipu na vašem telefonu. To se může projevovat tak, že nabíječka po připojení k přístroji ihned nenabíjí a proud “naskočí” až po pár vteřinách. Dlouhodobé vystavování této nabíječce může váš mobil stát život. Pokud se ale příslušenství dříve nerozbije.

Pakliže poničený telefon, tablet nebo třeba chytré hodinky odnesete do servisu s tím, že se vám rozbil ještě v záruce, jedna z prvních otázek pracovníka autorizovaného servisu bude: čím to nabíjíte? Zjistí-li se, že nabíjení probíhalo neoriginálním adaptérem, nemusí být záruka uznána. Výrobci totiž důsledně doporučují nabíjet vždy jen originálním příslušenstvím. Problém je v tom, že adaptér by měl mít korektně nastaven proud a napětí, aby se s dobíjeným zařízením nic nestalo.

Bohužel, u laciných dobíječek z Asie se tak často neděje. Situaci na tuzemském trhu sleduje i Česká obchodní inspekce (ČOI), která pravidelně uděluje některým výrobcům a prodejcům pokuty za prodávání nabíjecích adaptérů bez potřebné certifikace. V tomto případě je tak opravdu lepší připlatit si za kvalitu, abyste udrželi váš telefon v dobré kondici po co nejdelší dobu.

Zdroj: ČOI, NaldoTech

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Ale no tak

  Může autor sdělit, kdo dělá mimočínské nabíječky a vůbec, co není v elektronice z čajny!?

  Reagovat na komentář

  Docela srandovní článek

  Věřte nebo ne, v obchodě jsem nenašel ani jednu nabíječku, co by nebyla z Číny. Jediný rozdíl mezi nimi je v ceně. Takže rada je – kupujte ty dražší, třeba budou kvalitnější? A nebo taky ne … a třeba bude rozdíl jenom v tom, kdo si na výrobek napálí větší marži.

  Reagovat na komentář

  Levné čínské nabíječky

  Dobrý deň. Prečítal som si Váš článok o lacných čínskych nabíjačkách, podotýkam, že podľa obalu nezistíme kvalitu nabíjačky. Keď predajcovia telefónov ich predávali aj s nabíjačkami, čo myslíte, kde boli vyrobené tieto nabíjačky? Predsa v Číne. Takže k článku, keď si kúpim v kamennom obchode predraženú nabíjačku, tak je kvalitná a keď v inom obchode, tak je na prd, či? Alebo inak, keď to vymyslela a nariadila EÚ, že k telefónom nebude nabíjačka, treba používať tú domácu, ktorú máme z predošlého telefónu, tak nech nariadi európskym predajcom, aby nekupovali šmejdy z Číny, alebo nech postaví fabriky na kvalitné výrobky priamo v Európe. Lenže to nespraví, tak nám nezostane nič len kupovať čínske nabíjačky kvalitné, menej kvalitné alebo nekvalitné nabíjačky. Alebo nech výrobcovia telefónov osadia kvalitné čipy do telefónu, ale ten čip je zas a opäť z Číny alebo blízkeho okolia. A máme to. Pekný deň praje Ivan

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení