Menu

Nová vlna ransomwaru

28.06.2017 11:24 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Nová vlna ransomwaru

Nová vlna ransomwaru | foto: CHIP

Odborníci společnosti Kaspersky Lab analyzují novou vlnu útoků ransomwarem, která útočí na organizace po celém světě. Podle nich se nejedná o ransomware Petya, jak již bylo uveřejněno, ale nový ransomware. Nazvali jej proto ExPetr.

Telemetrická data společnosti Kaspersky Lab doposud zaznamenala okolo 2 000 napadených uživatelů. Nejvíce obětí zaznamenali na území Ruska a Ukrajiny, ale mezi napadenými jsou i instituce z Polska, Itálie, Velké Británie, Německa, Francie, Spojených států a mnohých dalších zemí.

schroedinger-petya-02-1024x552-nahled

Kyberzločinci zodpovědní za tento útok požadují výměnou za opětovné zpřístupnění zašifrovaných dat výkupné ve výši 300 dolarů v bitcoinové měně. Na rozdíl od nedávného ransomwaru WannaCry se zdá, že tato technika bude fungovat, protože útočníci po svých obětech vyžadují zaslání čísel svých bitcoinových peněženek e-mailem na adresu wowsmith123456@posteo.net, čímž potvrdí svou transakci. V době, kdy byl tento komentář vydán, se v bitcoinové peněžence nashromáždilo 24 transakcí v celkové hodnotě 2,54 BTC, což je ekvivalent necelých 6 000 dolarů.

Zdá se, že se jedná o komplexní útok, na kterém se podílí několik aktérů. Pro šíření útoku přinejmenším v rámci podnikové sítě je využíván upravený exploit EternalBlue a EternalRomance. Kaspersky Lab detekuje tuto hrozbu jako UDS:DangeroundObject.Multi.Generic, Trojan-Ransom.Win32.ExPetr.a, HEUR:Trojan-Ransom.Win32.ExPetr.gen.

Odborníci bezpečnostní společnosti Kaspersky Lab dělají vše pro to, aby v co nejkratším čase vydali dílčí komponenty především pro funkci System Watcher. Zároveň se snaží zjistit, jestli je možné odemknout zašifrovaná data, tak aby mohli vyvinout a co nejdříve poskytnout nástroj pro jejich odšifrování.

 

Kaspersky Lab všem společnostem doporučuje aktualizovat svůj systém Windows, uživatelům Windows XP a Windows 7 pak nainstalovat záplatu MS17-010. Doporučují také prověřit bezpečnostní řešení a ujistit se, že jsou zálohovaná veškerá data a aktivní ransomwarová detekce.

Zákazníkům společnosti Kaspersky Lab pak doporučují:

 

  • Zkontrolovat, zda je aktivována veškerá ochrana podle doporučení. Důležité je především aktivovat komponent KSN/System Watcher.
  • Dále využít Application Startup Control (https://help.kaspersky.com/KESWin/10SP2/en-US/129102.htm), komponent Kaspersky Endpoint Security, který znemožňuje otevření jakýchkoliv souborů, které nesou označení „perfc.dat“, a zároveň PSExec utility (součást Sysinternals Suite).
  • Aktivovat Default Deny mode v rámci Application Startup Control, komponentu Kaspersky Endpoint Security, abyste zajisili a posílili proaktivní ochranu proti těmto i dalším útokům.

 

Pokud na svém zařízení nemáte nainstalované produkty Kaspersky Lab, využijte funkcionality AppLocker operačního systému Windows, která znemožňuje otevření jakýchkoliv souborů, které nesou označení „perfc.dat“, a zároveň PSExec utility (součást Sysinternals Suite).

Autorem komentáře je David Emm, hlavní bezpečnostní analytik týmu GReAT společnosti Kaspersky Lab.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení