Menu

Nový Chrome 92 je k dispozici ke stažení: šikovný trik urychluje načítání

21.07.2021 15:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nový Chrome 92 je k dispozici ke stažení: šikovný trik urychluje načítání

Nový Chrome 92 je k dispozici ke stažení: šikovný trik urychluje načítání | foto: mohamed Hassan/Pixabay

Chrome je s velkým náskokem nejoblíbenějším prohlížečem na počítačích i v mobilních zařízeních. Každá nová verze odstraňuje řadu bezpečnostních nedostatků a přináší nové funkce. Platí to i pro uvolněný Chrome 92, který zrychluje navigaci, integruje nastavení pro FLoC a upravuje zabezpečení.

Google v současné době provádí rozsáhlou restrukturalizaci svého prohlížeče. Ve verzi Chrome 94 chce dohnat Firefox a dodávat novou aktualizaci každé čtyři týdny. Pro firmy ale bude k dispozici také rozšířený stabilní kanál, který potrvá osm týdnů.

Nyní ale přichází na řadu Chrome 92 a opět se v něm objevuje směs praktických novinek, oprav chyb a bezpečnostních aktualizací. Nová verze Chrome by měla stávající uživatele automaticky informovat prostřednictvím funkce aktualizace v nejbližších dnech, případně lze aktualizaci vyvolat ručně v základní nabídce přes položky »Nápověda/O aplikaci Google Chrome«.

Malý trik zrychlí dobu načítání

chrome92-1

Díky využívání mezipaměti pro tlačítka vpřed a vzad (Back-Forward-Cache) už prakticky nemusíte čekat po jejich stisku na načítání stránek. | Zdroj: Chrome 92

Chrome používá nový trik, který zrychluje načítání dříve navštívených webových stránek. U některých uživatelů je aktivována tzv. zpětná mezipaměť. To má tu výhodu, že při navigaci pomocí tlačítek vpřed a vzad už prakticky nedochází k žádné časové prodlevě, protože webové stránky jsou načítány z mezipaměti. Verze Chrome pro Android to už nějakou dobu umí a nyní se funkce aktivuje i na počítači.

Pokud byste si novinku chtěli aktivovat ručně, stačí do URL řádku zadat »chrome://settings«, vyhledat parametr »#back-forward-cache« a nastavit jej na »Enable«.

Novinky v Chrome 92

chrome92-2

Nyní budou v Chrome 92 možnosti pro nastavení FLoC. | Zdroj: Chrome 92

Další novinky v aktualizace Chrome 92:

Nastavení FLoC: kontroverzní nástupce cookie, technologie FLoC, dostane vlastní dialog nastavení. V části »Ochrana osobních údajů a zabezpečení« najdete »Privacy Sandbox«. Zde bude možné mimo jiné zobrazit a kontrolovat informace o FLoC.

Blokování portů: Chrome vede seznam blokovaných portů, který se od této verze rozšiřuje: nově jsou na seznamu blokací porty 989 a 990 pro šifrovaný provoz FTP.

Přihlášení: pokud se uživatelé přihlásí do prohlížeče Chrome pomocí firemního profilu, je nyní vizuálně snazší odlišit je od standardních profilů nebo přihlášení jako host.

Zabezpečení: webové stránky bez šifrování přenosu už nemohou v prohlížeči Chrome 92 zadávat požadavky na místní adresy URL. Kromě toho Google zavádí rozšířenou izolaci webových stránek. To má zabránit tomu, aby kontaminované webové stránky přebíraly data z jiných otevřených stránek.

iFrame: iFrame už nesmí otevřít vstupní dialog, pokud nepatří do domény nejvyšší úrovně webové stránky.

Verze pro iOS: Verze Chrome pro iOS nyní upřednostňuje stránky HTTPS a na HTTP se vrátí pouze v případě, že neexistuje verze stránky se šifrováním přenosu. Kromě toho nyní Chrome odděluje nastavení přihlašování od nastavení synchronizace v zařízeních iPhone a iPad.

Verze pro Android: pro část uživatelů Chrome v systému Android je k dispozici panel nástrojů »Magic Toolbar«. Najdete zde nové tlačítko, které zobrazuje různé zkratky k funkcím, které uživatel často využívá. Jako ochranu proti phishingu je také možné použít funkci lokálního strojového učení. Oprávnění pro webové stránky lze rychleji upravit klepnutím na symbol zámku.

Nová varovná hlášení: nová upozornění při stahování informují uživatele, že soubory mohou ukrást osobní údaje.

Aktualizace zabezpečení: Chrome 92 opět také opravuje velké množství bezpečnostních chyb, tentokrát je v poznámkách k vydání uvedeno "35 CVE" – bezpečnostních záplat.

Novinky pro vývojáře: v Chromu je také mnoho novinek pro vývojáře, podrobnosti jsou k dispozici na samostatném webu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Díky za dobrý článek.
    Jen prosím odlišujte: nejrozšířenější není nejoblíbenější. Chrome se všude vecpe, je předinstalovaný na androidech a lidi ho používají často ze zvyku, ne kvůli oblibě. Myslím si, že si tento produkt žádnou chválu nezaslouží, leda za výkonný marketing, díky kterému se stal nejzrozšířenějším. Nejoblíbenějším ale ne :-).

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.