Menu
CHIP Speedtest

Nový prohlížeč s jedinečnou funkcí: funguje hladce i při pomalém připojení

17.09.2019 12:00 | Jiří Palyza
Nový prohlížeč s jedinečnou funkcí: funguje hladce i při pomalém připojení

Díky vynikajícímu uživatelskému rozhraní získala Opera GX prestižní ocenění za design Red Dot Award. Navíc disponuje funkcí, kterou ocení hlavně uživatelé s horším připojením k internetu.

V oblasti prohlížečů se největšímu zájmu uživatelů těší dvojice Chrome a Firefox. Mnoho alternativních prohlížečů ale může překvapit, umí mnohem víc. Opera GX už je k dispozici několik měsíců. Měla by být zvlášť dobře přizpůsobena potřebám hráčů. Navíc za intuitivní a dobře navržené uživatelské rozhraní získala prestižní ocenění Red Dot Award.

Opera GX je do svého začátku vybavena funkcí, kterou ocení zvlášť hráči. Pomocí Network Limiteru snadno omezíte maximální šířku pásma, kterou může browser využívat. K čemu je to dobré? Oceníte to především při připojení k velmi pomalému internetu. Podíváme se na Operu GX podrobněji.

Opera GX 63.0.3368.54979 Early Access dobrý
Opera vyvinula první prohlížeč cílený na hráče. Poznáte to podle specifického designu a několika dalších speciálních funkcí. stáhněte si

Více rychlosti pro hraní

Pro zamezení blokace internetového připojení díky vysokým rychlostním nárokům používá Network Limiter, který slouží pro omezení šířky pásma / vnucené rychlosti. Lze ji omezit v rozmezí 64 kb/s až 25 kb/s. Např. pokud hrajete online hry a zároveň surfujete nebo stahujete soubory, můžete nastavit rychlost stahování a tím udržet hladký běh vaší hry. Výhodu to má také pro streaming obsahu. Dokáže omezit nároky jednotlivých nástrojů pro streaming tak, aby hraní nebylo ovlivněno streamováním nebo záznamem streamovaného kanálu.

I pro uživatele, kteří nehrají, má Network Limiter svůj význam. A to zvlášť v případech pomalejšího připojení k internetu nebo v domácnostech, kde připojení k internetu sdílí více uživatelů. Pokud by všichni používali Operu GX, lze kapacitu internetové konektivity rozdělit dle potřeb také přes Network Limiter.

Lepší výkon pro hry

operagx-speed

Nároky prohlížeče na RAM a CPU lze jednoduše omezit.

Z pohledu Opery je celkový počet zhruba 1,2 miliard PC hráčů dostatečným důvodem pro přizpůsobení a nabídku speciálního browseru. Vychází z Opery, je postaven na jádru Chromium a je speciálně přizpůsoben potřebám hráčů. K těm většinou patří rychlé připojení k internetu, krátké odezvy na ping a rychlý počítač. Aby jim prohlížeč nestál v cestě, mohou být nároky na RAM a CPU omezeny v Opeře GX posuvníkem. Pro nastavení požadavků na RAM se používá měřítko v jednotkách GB, pro využití CPU je to procentuální hodnota.

Integrace Twitche a novinky z oblasti her

operagx-twitch

Zástupce pro Twitch je součástí Opery GX.

Opera GX je vybavena standardními možnostmi "civilní" Opery. Nabízí vše, co uživatelé potřebují. Vzhledem k tomu, že dnes tráví hráči mnoho času sledováním online streamingu her na platformě Twitch, je její zástupce integrován do postranního panelu Opery GX. Uživatelé se přes něj přihlásí do svého Twitch účtu a budou automaticky upozorněni, pokud začne nějaký důležitý přenos. Prostřednictvím zástupce Speeddial jsou rychle přístupné platformy jako např. Discord, YouTube a Reddit.

Pod názvem GX Corner Opera GX také nabízí vlastní výběr novinek. V přehledu se ale soustředí jen na webové zdroje a nabídku her.

Poutavý design

operagx-design

Opera GX působí elegantním dojmem a velmi usnadňuje přizpůsobení barev.

Opera je provedena v temném elegantním designu, barevné provedení lze snadno upravit pomocí palety barev. Filozofie je taková, že herní prohlížeč nepůsobí ani tak dojmem internetového browseru, jako spíše herní konzole. Navíc je Opera vybavena několika tapetami, které poslouží jako grafický podklad na nových kartách. Nabízí také vlastní, hrami ovlivněné zvukové efekty.

Opera GX podporuje ovládací hardware Razer Chroma. Každý kdo disponuje herními klávesnicemi nebo myšmi může v prohlížeči naplno využít jejich možností. Opera GX samozřejmě nabízí všechny funkce Opery čili samostatná vyskakovací okna s videi, adblocker, VPN nebo integrovaný WhatsApp.

O jeden prohlížeč více

Specializované browsery to mají těžké ať už se jedná o zabezpečení, sociální média nebo hry. Většina uživatelů večer skončí zpravidla s Chromem nebo Firefoxem, několik pak u dalších alternativních prohlížečů. Opera GX vypadá skvěle, nabízí mnoho zajímavých funkcí. Ocení ji milovníci neotřelého designu s herním nádechem. Informační koutek a nabídky nákupu her v prohlížeči také nejsou pro každého.

Ale nevynášejme soudy ještě před uvedením finální verze. Zatím je k dispozici pouze v předběžné verzi, na konečnou si budeme muset počkat později v tomto roce. Vývojáři by alespoň mohli dostat zpětnou vazbu, aby finále bylo ještě lepší.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení