Menu

Obnova neúmyslně smazaných dat pomocí nástroje na obnovení

20.08.2017 16:01 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Obnova neúmyslně smazaných dat pomocí nástroje na obnovení

Obnova neúmyslně smazaných dat pomocí nástroje na obnovení | foto: CHIP

Občas se to stane téměř každému – při mazání dat z externího úložiště se vám podaří vymazat i to, co odstraněno být rozhodně nemělo. 

Pokud takováto situace nastane, musíte reagovat rychle – tedy hlavně na disk neukládat žádná další data. Zrušte tedy všechny akce s diskem – přesuny, mazání, kopírování a podobně – a disk odpojte. Během běžného odstraňování dat totiž nedochází k jejich úplnému vymazání – pouze se místo, kde jsou soubory umístěny, označí jako volný prostor. Pokud byste ale do tohoto volného prostrou uložili nějaká nová data, ta původní už nebudete moct obnovit. Pro obnovu omylem smazaných dat existuje celá řada nástrojů. Velice dobrým nástrojem je Recuva. Nainstalujte ji na počítač, připojte externí disk a nechte ho tímto programem prohledat – hledat můžete všechny soubory, nebo třeba jen obrázky či dokumenty. Recuva najde soubory, které byly odstraněny, ale které je dosud možné obnovit. Poté vám dá možnost je obnovit na vámi určené místo. Stačí zaškrtnout, která data chcete obnovit, a stisknout tlačítko »Obnovit...«. Pokud externí disk vydává při své činnosti podivné zvuky, je nezvykle hlučný a pomalý, měli byste všechna na něm uložená data zálohovat a prozkoumat ho pomocí nějakého S.M.A.R.T. programu. Hrozí totiž, že se poškodila jeho čtecí/zápisová hlavička. Jestliže se poničí, programy pro obnovu dat z disku už vám bohužel nepomohou.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení