Menu

Od března zakázané? Některé moderní TV by nyní mohly zmizet z trhu

21.02.2023 15:30 | Josef Mika + Přidat komentář
Od března zakázané? Některé moderní TV by nyní mohly zmizet z trhu

Od března zakázané? Některé moderní TV by nyní mohly zmizet z trhu | foto: Pixabay/Renate Köppel

Od března začne platit nové evropské nařízení o ekodesignu. Zejména větší OLED TV a televizory s velmi vysokým rozlišením se tak mohou dostat pod tlak. V čem spočívá hlavní problém?

Od 1. března 2023 bude platit nové nařízení o ekologickém designu, které by mohlo vytvořit obrovský tlak na větší televizory OLED a zejména na nové TV s rozlišením 8K. Důvod: tehdy stanovená spotřeba energie je pro tyto modely příliš vysoká. Zejména 8K televizory by musely být výjimečně šetrné, aby se v budoucnu směly v EU prodávat. Brzdí tedy EU další vývoj? Pojďme se podrobně podívat, co se za zmíněným nařízením skrývá, kterých televizorů by se mohlo týkat v detailu a co na to říkají výrobci.

Ale nejprve: Co přesně je nařízení o ekodesignu?

Z hlediska spotřeby elektřiny jsou v Evropské unii důležité dva soubory předpisů: směrnice o energetické účinnosti a nařízení o ekodesignu. Směrnice o energetické účinnosti rozděluje elektrické spotřebiče do různých tříd účinnosti. Má sloužit jako orientační pomůcka pro spotřebitele, aby kupovali co nejúspornější spotřebiče. Nařízení o ekodesignu naproti tomu obsahuje "...požadavky na ekologický design pro uvádění elektronických displejů na trh a do provozu...". Mimo jiné také definuje limity energetické účinnosti displejů. Pouze v případě jejich splnění mohou být příslušná zařízení prodávána na evropském vnitřním trhu.

Index energetické účinnosti (EEI) se vypočítává podle složitého vzorce, o který vás nechceme připravit – viz obrázek níže. S mírně odlišnými koeficienty se používá také pro výpočet tříd energetické účinnosti, ale to je jen poznámka na okraj. Rozhodujícím faktorem pro index energetické účinnosti je naměřená energetická spotřeba displeje (Pmeasured) ve stavu, v jakém je dodáván spotřebiteli, při zobrazení videa se standardním dynamickým rozsahem (SDR). Jas musí činit alespoň 65 % maximálního jasu displeje a automatická regulace jasu (snímač okolního světla) musí být deaktivována.

 

euvzorecek

Index energetické účinnosti pro televizory: "Pmeasured" je spotřeba energie při továrním nastavení, "A" je plocha obrazovky a "corr" je korekční faktor pro OLED. Zdroj: EU

Pokud snímač okolního světla nelze vypnout, platí další předpisy pro měření, které zde však nebudeme rozebírat. Do 28. února 2023 platí pro displeje s rozlišením Full HD (1 920 x 1 080) hodnota EEI maximálně 0,9 a pro obrazovky s rozlišením 4K (3 840 x 2 160) maximálně 1,1. OLED displeje mají do té doby nárok na korekční faktor (corr) ve výši deseti bonusových bodů. Pro obrazovky s rozlišením 8K (7 680 x 4 320 pixelů) nebo micro LED zatím žádné limity nejsou.

Od 1. března 2023 však EU utahuje šrouby: Bonusové body za OLED budou zrušeny. Full HD obrazovky mohou mít maximálně EEI 0,75, zatímco vyšší rozlišení a micro LED displeje budou od té doby podléhat limitu 0,90. Z nařízení jsou vyňaty pouze TV, které budou k tomuto datu již u prodejce.

Pohled na seznam nejprodávanějších televizorů ukazuje, že pro OLED modely by se to mohlo stát kritickým kvůli zrušení bonusových bodů a že zejména 8K televizory budou mít s dodržením limitu potíže. V testovací laboratoři Chipu však měříme spotřebu energie vždy při jasu obrazovky 250 cd/m², a to z důvodu srovnatelnosti. Ale přinejmenším zbrusu nový OLED Sony XR-65A95K za těchto podmínek s hodnotou EEI 0,94 jen těsně nedosahuje limitu.

Nařízení EU se míjí cílem

Přinejmenším pokud jde o televizory s rozlišením 4K, jsou si výrobci, kterých jsme se na to ptali, velmi jistí: například Samsung předpokládá, že jeho modely s rozlišením 4K budou splňovat normu, ať už jde o mini LED nebo Quantum Dot OLED. Podobně Philips věří, že všechny televizory pro modelový rok 2022/23 budou splňovat požadavky nařízení o ekodesignu. Také Panasonic uvádí, že většina jejích modelů již nové limity splňuje.

Pokud nelze energetickou bilanci zlepšit technickým vývojem, je tu ještě možnost snížit jas ve stavu dodávky, tj. prodávat z výroby TV se staženým jasem, který si pak uživatel může sám zvýšit. Ačkoli nařízení o ekodesignu stanoví, že spotřeba energie musí být měřena na úrovni nejméně 65 % maximálního jasu a v žádném případě nesmí být nižší než 220 cd/m², toto omezení dává většině obrazovek dostatečnou volnost. Pro uživatele to nepředstavuje zásadní omezení; jednoduše si zvolí jinou předvolbu obrazu, například "Cinema" nebo "Vivid", a tmavé tovární nastavení a úsporný efekt jsou minulostí.

Nařízení o ekodesignu se navíc týká pouze spotřeby energie při přehrávání obsahu SDR, jako jsou běžné televizní programy. Skutečnými žrouty energie jsou však vysoce dynamická HDR videa. U takového obsahu jsme u testovaných televizorů naměřili nárůst spotřeby energie o 30 až 75 % v závislosti na technologii zobrazení a výrobci.

Torpéduje EU televizory 8K?

samsung(1)(1)

Energeticky náročné televizory s rozlišením 8K pravděpodobně již brzy nebudou v EU k dostání. Zdroj: Samsung

Naopak problém splnit energetický limit budou mít obrazovky s rozlišením 8K. S rozlišením 7 680 x 4 320 pixelů je jejich hustota pixelů čtyřikrát vyšší než u displejů 4K. V důsledku toho je jejich vyzařovací plocha o více než čtvrtinu menší a související vodiče a tranzistory zabírají další místo. K vytvoření stejného jasu jako u panelu 4K proto displej 8K potřebuje podstatně více elektrické energie. A to i v případě klasické konstrukce s mini LED podsvícením a ještě více v případě OLED nebo micro LED pixelů.

Nedávno testovaný LCD televizor Sony XR-75Z9J se mini LED diodami jako podsvícením odebírá 181,2 W elektrické energie při obsahu SDR a svítivosti 250 cd/m². Ve srovnání s jinými modely s rozlišením 8K je tento televizor úsporný, ale s hodnotou EEI = 1,14 zjevně nedosahuje limitu. Model 2023 by musel ušetřit dobrých 22 % energie, aby se směl v EU prodávat. I když na základě našich podmínek měření je z hlediska jasu ještě co zlepšovat, těžko si dokážeme představit, že se vývojářům podaří v tak krátké době tak drasticky snížit energetický apetit příští generace 8K televizorů. Což by se fakticky rovnalo zákazu prodeje 8K TV v EU.

Podíl televizorů 8K prodaných v EU činil loni pouhá dvě procenta (data německého Svazu elektronického a digitálního průmyslu). Ekonomické škody by tedy byly v krátkodobém horizontu nepodstatné. Z dlouhodobého hlediska by však nařízení o ekodesignu bránilo dalšímu technickému vývoji obrazovek s vysokým rozlišením, což podle stanov EU vlastně není dovoleno. Není divu, že se příslušné zájmové skupiny, jako je Digitaleurope, celoevropské sdružení národních asociací a společností působících v Evropě v oblasti elektroniky, snaží přimět Evropskou komisi, aby na poslední chvíli pozastavila platnost limitů pro displeje 8K a micro LED. Zdá se ale, že jsou zatím neúspěšné.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    JSEM TAK VDĚČNÝ UDAMA. DĚKUJI PANE!

    Dobrý den! Jsem Martina Bonucci a toto je můj příběh. Po 3 letech rozpadlého manželství mě manžel opustil se třemi dětmi a můj život byl zničen. Chtěl jsem to všechno ukončit, málem jsem spáchal sebevraždu, protože jsem byl tak depresivní. Celou tu dobu jsem byl tak emocionálně depresivní a život mi připadal bezvýznamný. V osudný den jsem při brouzdání po internetu narazil na několik svědectví o doktoru Udamovi. Někteří lidé svědčili, že to přivedlo jejich Ex zpět, někteří svědčili, že to obnovuje dělohu a léčí nemoci pomocí jeho bylin. Víc mě zajímalo usmíření s manželem, které Dr. Udama umožnil za 3 dny. Nyní je můj manžel zpět a od té doby žijeme šťastně. Děkuji. Zde zanechám váš kontakt na všechny. E-mail: udamaada@yahoo.com Volejte / Whatsapp: +27 65 897 8226

    Reagovat na komentář

    sacretempleofpower@gmail.com

    Jak přimět svou bývalou manželku/manžela nebo milence, aby se k tobě vrátil, i když požádal o odpuštění Dr Sacre je skvělý kouzelník, pomohl mi získat mého milence zpět a přiměl ho, aby mě tolik miloval děkuji Dr Sacre sledujte na instagramu @drsacre

    E-mailová adresa: sacretempleofpower@gmail.com

    WhatsApp/Telegram číslo: +2349076034359

    paní Vladimíra

    Reagovat na komentář

    4k TV

    Mam taku istu skusenost, moj 4K LG-TV ma 65" a priemernu spotrebu 85W
    takze nie to o com

    g.g.

    Reagovat na komentář

    Ahoj všichni, toto je ta nejúžasnější věc, kterou jsem kdy poznal, a musím se podělit o toto skvělé svědectví. Chci jen poděkovat doktoru Zakovi, že si udělal čas a pomohl mi seslat kouzlo, které přivede zpět mého bývalého milence, který o mě po šesti měsících zasnoubení náhle ztratil zájem, ale dnes jsme manželé a šťastnější než nikdy. Byl jsem opravdu ohromen a šokován, když za mě udělal práci a do 48 hodin se James vrátil domů a začal prosit o odpuštění a abych to znovu přijal. Opravdu mi chybí slova a nevím kolik jich mám předejte vám mé uznání, doktore Zaka, jste Bohem, který byl poslán obnovit nefunkční vztah. Hluboce miluje pomáhání lidem plnit jejich touhy, najít pravou lásku, přivést zpět své bývalé milence, ukončit násilnické vztahy, najít úspěch, přilákat štěstí, najít spřízněné duše a další. Kontaktujte ho ještě dnes a nechte ho, aby vám ukázal zázraky a zázraky jeho systému kouzel lásky. Poskytuje nejlepší výsledky při sesílání skutečných kouzel. Pošlete e-mail: drzakapricedsolution@gmail.com Můžete mu také Whatsapp na +2348082943805
    .

    Reagovat na komentář

    Včera jsem se vožralej posral. Dneska jsem se posranej vožral

    Reagovat na komentář

    A ještě jedna finta vyrobců

    Většina televizorů ma podsvícení a jas z továrny nastaveno na maximum pro předvedení nejjasnějšího a nejostřejšího obrazu, malo kdo si ho tlumí, nebo nastavi podle okolního světla a pak se přepaluji podsvětlovací LEDky, nebo jednotlive oled body, zpravidla těsně po záruce, mam jich na opravu uz celou hromadu. Brblejte na EU, ze vam brani nesmyslně utrácet! Oni vam jem špatně vykladaji smysl a cil narizeni a to jim zvyšuje jejich sledovanost

    Reagovat na komentář

    A ještě jedna finta vyrobců

    Většina televizorů ma podsvícení a jas z továrny nastaveno na maximum pro předvedení nejjasnějšího a nejostřejšího obrazu, malo kdo si ho tlumí, nebo nastavi podle okolního světla a pak se přepaluji podsvětlovací LEDky, nebo jednotlive oled body, zpravidla těsně po záruce, mam jich na opravu uz celou hromadu. Brblejte na EU, ze vam brani nesmyslně utrácet! Oni vam jem špatně vykladaji smysl a cil narizeni a to jim zvyšuje jejich sledovanost

    Reagovat na komentář

    A na co 8K!?

    Myslím, že většina komentujících neviděla ani opravdu 4K video na sve televizi, natož někde na živo 8K. Zbytečný clanek,co zbytecne strasi. Stejne tak jako dříve vysavače, zarovky.. atp. Zkratka stádo vidí více wattů více K, tak to musim mit, jinak je to šunt!

    Reagovat na komentář

    Reakce na Mirek: opustit EU je velká hloupost, jak ukazuje příklad UK. Navíc Česko by ještě k tomu (narozdíl od UK) padlo pod ruSSko a to nikdo normální nechce… Je nutné tam zvolit normální lidi a vypráskat ekoteroristy.

    Reagovat na komentář

    Tak honem koupit, než budou v prodeji jenom nepoužitelné ekošmejdy… EU je dobrá věc, ale chtělo by to vyházet nevzdělané ekoteroristy a zvolit tam normální lidi.

    Reagovat na komentář

    Při volbách do EU myslete !

    Volit do EU nepohodlné politiky, extrémisty a karieristy se vymstí.

    Reagovat na komentář

    EU

    Ať už celá evropská unie jde do háje,protože to její nařízení je daleko od skutečnosti.Jsme samostatná republika a neměli by nám poroučet cizí demagogové!Pryč s evropskou unii!!!

    Reagovat na komentář

    EK, EU a volby

    Reakce na Jarda: mnoho lidí napříč Evropou si myslí, že když se „zbaví“ špatných místních politiků někam do Brusele, tak se nic nestane. Ale opak je pravdou, protože 70procent národních zákonů je povinně diktováno Bruselí. A málokdo z těch „pravých demokratů“ si připustí, že EK je řízena z mimoparlamentních entit. A tím, že EK není volena voliči, tak je to „pojistka“, kdyby náhodou Evropané si zvolili do EP normální lidi se selským rozumem a začali mít názory rozdílné EK.

    Reagovat na komentář

    Zbytek sveta vs. EU

    Kdyz o ekologickem pocinani EU vypravim inzenyrum a vedcum v Japonsku, tak se domnivaji, ze si z nich delam legraci.

    V aute se spalovacim motorem topim odpadnim teplem, v E-aute topim elektrinou, ktera je urcena na pohon. Taky sqele, ze?

    Reagovat na komentář

    Však

    Reakce na Petr: však píší že 4K je sragora a projde v pohodě ale 8K Končí. 180W je prostě moc.

    Reagovat na komentář

    reakce na 93/z/

    Reakce na z: Jak tak čtu Tvůj příspěvek,člověče ty jsi tak vzdělán/předpo­kládám,že akademik dyslektik ze zvl.školy/,že i ve zprávě jsi začal koktat.Je třeba poněkud zklidnit hormony a pak se Ti na světě bude líbit.Mohlo by se totiž i stát ,že v Tvém zápalu se kousneš nechtěně do trusnice.Nech lidi na pokoji,mají všichni právo se vyjadřovat.A teď se klidně po … Nám, většině to bude zcela šuma fuk.Jen je mi líto Tvých blízkých,to asi odnesou,omlouvám se jim,pokud nejsou jako Ty.Věřím však ,že v rodině se může nalézat jen jeden blbec,spoléhám na výrok herce Vl.Menšíka z Ivančic.

    Reagovat na komentář

    Většina energie se v TV mění na teplo. Pokud v domě zároveň elektřinou topím, je celý ekodesign trochu směšný …

    Reagovat na komentář

    Televizory

    Co je komu do toho, jakou televizi si koupím. Mám vlastní elektrárnu a proudu mám nadbytek. Blázni z EU mě budou nařizovat, co si mám koupit! To si nedovolili ani komunisti. Asi jsme podle Bruselu všichni nesvéprávní, to je zrůdný systém.

    Reagovat na komentář

    Jasně a ty si nastuduj základy fyziky, neb její popírání je cesta do pekel.
    Svým vyjádřením jsi se degradoval na tdlo co sotva zvládlo dochodit základku tak nepoučuj ostatní co mají alespoň elementární znalosti z fyziky a chemie.

    Reagovat na komentář

    Debilové z EU

    Pánbůh nás ušetři kreténů z EU

    Reagovat na komentář

    PanEvropa (EU)

    Reakce na Milan: a „salámová“ metoda jak postupně celou Evropu plus další státy na východ změní na 4 Velkoněmeckou říši. A daří se to.

    Reagovat na komentář

    Co se do toho serou!!

    Nějaký pobuda z Brusele se sere do čeho nemá! Nakopat do řitky!

    Reagovat na komentář

    Mi

    Reagovat na komentář

    Legrace?

    Už si připadám jako v Jiříkově vidění. Nějaký ouřada v Bruselu rozhodne to, či to, všichni se mohou podělat z Grety. Netvrdím, že v některých aspektech nemá ta holka pravdu, ale připadá mi to, jakoby na eurokomisi nakráčel kdejaký aktivista, začal tam mávat transparentem a všichni z toho byli paf. Už mi,fakt,ten ekoterorismus pije krev.

    Reagovat na komentář

    8k zbytečnost

    Na 8k televizor stejně většina lidi nemá. Když má tak stejně není obsah a nevypadá to ze v blízké budoucnosti bude přibývat. Věřím, že až bude dostupný obsah, bude i dostupná technologie pro nižší spotřebu. Jak nechápu EU v postoji k elektroautum, tohle mi dává smysl. Výrobci vymyslete úspornou technologii a pak přijďte. Win Win pro zákazníka.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Milan: nebude trvat dlouho a EU nam znormalizuje tvar a hmotnost našich exkrementu.. A bez splnění podmínek se našinec ani nevyprazní..

    Reagovat na komentář

    Účelem článku je nasrat...

    Mám nejmodernější 4K TV 160cm …spotřeba do 80W…zjevně to jde …

    Reagovat na komentář

    To je úplně v pohodě. Celý svět si bude pořizovat uvedené televize, jenom v EU utřeme nos. Škůdci z EU neznají hranic jak škodit, nemají nás prostě rádi, vadíme jim. Nezbývá než EU opustit, těch několik let, než se rozpadne sama, může způsobit ještě mnoho škod.

    Reagovat na komentář

    To je úplně v pohodě. Celý svět si bude pořizovat uvedené televize, jenom v EU utřeme nos. Škůdci z EU neznají hranic jak škodit, nemají nás prostě rádi, vadíme jim. Nezbývá než EU opustit, těch několik let, než se rozpadne sama, může způsobit ještě mnoho škod.

    Reagovat na komentář

    Ať žije EU. Ta nás zničí.

    Reagovat na komentář

    Vedeni EU je sekta vymytych mozku, debilu a terotizujicich budizknicemu. Zlikvidovat nebo odejit. Tohle bude pokracovat do nekonečna, az nakonec zakazou dychat.

    Reagovat na komentář

    EU

    Ať táhne celá EU do prdele.

    Reagovat na komentář

    Ek

    Budem svitit loučema a jezdit s konma snad to bude eko pokud na to zas neskoči evropskypablb

    Reagovat na komentář

    Pokrok "díky rozhonutí EU"

    V jednom z komentářů pisatel chválí, jak EU pomáhá pokroku svou činností. Myslím, že zapomněl kdo přicházel s novými objevy, nebyl to žádný parlament nebo shromáždění dobře placených mocných, ale převážně lidé zapálení pro danou věc. Reakce na Šípek Zdeněk:

    Reagovat na komentář

    Meh.

    Reagovat na komentář

    Co jsme chtěli to máme

    Není toho už nějak moc co nám Evropská unie respektive Bruselský nadlidi diktujou co můžem a nemůžem.Od pomazánkového másla až po spalovací motory? No ale co jsme měli máme ať žije prosperita a demokracie

    Reagovat na komentář

    EU totalita

    Reakce na B. Wimmer: Reakce na B.Wimmer: Kecy v kleci,eurono­ku.Nastěhuj se do jeskyně,žužlej kořínky a neotravuj.

    Reagovat na komentář

    kec

    To je zase výpotek blázna.

    Reagovat na komentář

    Ekoterorismus

    Zelení ekoteroristé jsou odpovědní za zkázu této planety.

    Reagovat na komentář

    Zákaz TV

    V době, kdy nás EU nutí jezdit elektroauty se spotřebou stovek KW mi připadá tato diskuse zcela směšná.

    Reagovat na komentář

    EU totalita

    Reakce na Jaroslava Zieglerová: Reakce na Jaroslava Zieglerová: Nebojte,to taky bude.Možná už mají nějaký nástřel těch jejich ,,parametrů´´ Vypadnout z toho jejich eurosocializmu je nutnost.

    Reagovat na komentář

    Za horizontem

    Dřív upalovaly carodejnice nuž mi máme jinou zabavu. Neb toto jsou duvody zkázy teto civilizace narizeni zarizeni zakony a vyhlášky zakazovat povolovat. Struktura společnosti se stává tak složitou že už já i vy čekáme na zhrouceni. TV jako modelový příklad.

    Reagovat na komentář

    Diskuse nebo posudky

    Při čtení " komentářů " si uvedomuji, že reakce na jakoukoliv normu, ať už technickou nebo právní, bez znalosti podkladů z procesu její tvorby a přijetí, jsou vyjádření komentátorů jen jednostranné úlevy polo vzdělanců ( už ten jejich jazyk ), kteří by těžko obstáli v diskusi s reprezentanty tvůrců těchto norem. A k tomu ještě do toho zaplétají u většiny komentátorů své politické postoje zpětné a zmateně orientované k socialnimu uspořádání, které již prokázalo svou neschopnost. Zdokonalujme EU a ne staré časy!

    Reagovat na komentář

    Další komedie EU

    Co ještě v tom nesmyslném spolku děláme …

    Reagovat na komentář

    Reakce na B. Wimmer: Další ekologický bezmozek. Televize co žere o pár wattů navíc zachrání planetu :-D :-D Typický rudozelený aktivista s humanitním diplomem, který o technice neví zhola nic.

    Reagovat na komentář

    Reakce na koment od Julie

    Reakce na Julie : mila Julie, je mi lito, ze jste stale jeste nepochopila, ze obdobna narizeni necini EU proto, ze by se nudili, ale proto, aby i generace po nas meli vubec nejake prirodni zdroje a predevsim planetu, na ktere se da jakztakz jeste zit. Ale s tim si evidentne hlavu nelamete, vam staci, ze si ji obarvite :-)

    Reagovat na komentář

    8k bez zvýhodnění

    Co je špatně na tom, že televizory s rozlišením 8k, tedy využití pro naprosto výjimečný obsah, nemají zvýhodnění. Pokzd jde o samotny princip regulace, tak si opravdu myslíte, ze ruka trhu mysli na Vaše zdrávi a budoucnost ?

    Reagovat na komentář

    Reakce na Karel Novák: Co to je jenerál? :-P

    Reagovat na komentář

    Reakce na Vladimír:
    ad1) Tak zhrneme, elektronika má nižší životnost, v tomto bodě kecáš, důvody zde zhrnul proč olovnatá pájka, že nechápeš nebo nechceš chápat nic nezmění na realitě ;) Ty broky chtějí a až zavedou, tak bude řev, že zvířata trpí víc a náhrada bude horší z následky…

    ad2) povinné? Nechci ti brát iluze, ale zateplování začalo v ČSSR už za Čuby, takže se chlubíš něčím co lidi dělali i bez příkazu, ALE EU je etrem navic popir fyziku. Viz vypočet „tepelných ztrát“, kdy stará norma výpočtu respektovala fyziku=šíření izoterm v zemi, nova dela vypocet co toto popira, tedy žádné šetření o kterém mluvíš, ale naopak…
    ad3)dnes narostlo spotřebičů „co jsou vypnuté“, ale stále mají odběr natolik, že ta TV co má průměrně odběr 80–100W je směšné řešení domácnosti, v procentech… Takže místo řešení co nežere „moc, ale 24 hodin“, lidé jako ty řeší něco co žere 100W, ale pár hodin… Takže opět žádná ekologie, ale řešení procent, když se mají řešit desítky procent=lhaní lidem a hraní si na ekologa…
    ad4)2000w příkon po celou dobu :D Chlape co víš o elektrice, kdž tvrdíš, že při vysávání ti to žralo 2000W, navíc bez znalosti průměru káblu co tam dal výrobce dedukuješ na sto pro, že to bylo těmi 2000W a ne že tam dal výrobce nedal ani 1,5 drát… Takže důkaz o kterém hovoří dokazuje pouze a jenom že elektrice asi fakt nerozumíš, zasa, viz bod předtím…
    A to nekomentuju, že mám starý co nebyl šulený a tah je úplně jinde a další co jsem koupil je „průmyslovej co ho nemusí dodržovat, tu normu“ a prdím na ten zákaz… Viz místo žárovek ohřívače… :D
    ad5) to s EU nesouvisí, to lidi začali používat, protože cena elektřiny, jinak řečeno, ty a EU řešíte 50W, lidi řešili 100W * počet žárovek v domě = kilovaty, tedy zde se chlubíš něčím co udělal lid sám bez EU…

    Ohlédni se, ale popravdě říkaj proč co bylo = zateplení už za komančů, žárovky za LED bez EU atd, abys nelhal, protože nevíš nebo necheš vědět ;)

    Reagovat na komentář

    Reakce na Navvy: Mám 0,15 dioptrie, nedivam se s brylemi, takze ver mi, ze poznam prd i kdyz tvrdis, ze musim ;)

    Reagovat na komentář

    A co frekvence splachování?

    A co takhle ještě vymyslet frekvenci splachování WC? Anebo třeba kolikrát za den si můžeme zapnout myčku, mikrovlnku…kolik minut denně máme vařit… To je ještě věcí, na co by se EU měla zaměřit :-))) Kocourkov hadr.

    Reagovat na komentář

    Účinnost TV

    Ten vzorec na výpočet účinnosti televize je špatný. Měl by zahrnovat i pořady na které se díváme. Napriklad vysílání u pořadu s označením C, bychom se normalne podívali na film, u pořadu označených A+ by byl bez zvuku, A++ bez obrazu, ale se zvukem a nejekolodictejsi pořády by nesly označení A+++ a ty by byly bez zvuku i obrazu. To by byla ekologie!

    Reagovat na komentář

    Co ještě nesmíme?

    To už je vrchol co EU vymyslí.Ted snad ještě jestli si můžeme doma obarvit vlasy.Boze oni se tam nudí.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Vladimír: Jen krátce k některým bodům, které jste uvedl.
    Olovo v pájce. Olovnaté pájky obecně mají nižší teplotu tání. Proto nebylo potřeba součástku a desku tak prohřívat. Při opravě (výměně) elektrosoučástek, kde bylo použito bezolovnaté pájky hrozí větší riziko přehřátí a poškození desky. Výměna je složitější a náročnější. Je potřeba tam neprve přidat olovnatou pájku, aby se snížilo riziko takového poškození. Bezolovnatá pájka má také nižší smáčivost. Dalším negativním jevem bezolovnaté pájky je vznik tzv. whiskeru, což je vlásek čistého cínu o průměru 1÷10 μm a délkou až 10 mm s rychlostí růstu až 1 cm za rok podle prostředí. Při zkratování dvou pinů může krátkodobě vést proud o velikosti několik Ampér. Toto je jeden z důvodů zničení elektrických obvodů vlivem použití bezolovnaté pájky. Přechodem na bezolovnatou pájku investoval třeba Intel přes 1 miliardu dolarů do nových technologií a zařízení. Zákaz používání olova v elektronických zařízeních ale ušetřil pouze celkem 0,5% celosvětové spotřeby olova.
    To, že Klaus vyhodil Bursíka s kompaktní zářivkou (úspornou žárovkou) je svým způsobem pochopitelné. Ano, v té době to byly světelné zdroje s nižší spotřebou a snad i delší životností. Ale měly svoje mouchy. Náběh do plného jasu byl postupný. Také teplota chromatičnosti byla na tu dobu nepřirozená, narozdíl od klasické žárovky se spojitým spektrem. Navíc to byla lineární zářivka a časem se u některých projevil stroboskopický jev, který byl pro některé lidi velmi nepříjemný. Také tyto kompaktní zářivky obsahují rtuť. Pozitivní na této technologii byly speciální UV-C germicidní zářivky, které jsou velmi účinnou dezinfekcí.
    Tato technologie je dnes překonána LED technologií, což je další krok kupředu. Opět tu je snížení spotřeby a i teplota chromatičnosti se dá o dost lépe přiblížit klasické žárovce. Nicméně jsou stále obory a odvětví, kde se bez klasické žárovky s vláknem zatím neobejdeme.
    Napadá mě, jestli je to zatím nedokonalou technologií, nebo obyčejnou byrokracií, že zatím nejsou například homologovány LED žárovky pro starší automobily, že nelze legálně vyměnit třeba vláknovou žárovku pro obrysové, směrové, brzdové a couvací světlo za jejich ekvivalent LED žárovky. I když třeba Osramu se podařilo vyvinout a homologovat LED ekvivalent pro halogenové H7 a H4.

    Reagovat na komentář

    schopnost rozlišit 4K a 8K.

    Reakce na Kafeman: Rozdíl mezi FHD, 4K a 8K pozná téměř každý. Jen se to musí testovat skutečně na 4K a 8K signálu…

    Reagovat na komentář

    Reakce na milanmid : spis je odpojit od penezovodu a bude klid nikdo tam nebude.

    Reagovat na komentář

    FHD - HDR - UHD

    5 lidí z deseti nepozná rozdíl mezi 1080p a 4K. U kabelovky poznám, že se obraz přepne z FHD do HDR tím, že se OLED více rozsvítí. Pak si ale musím dát 0,5 brýle a sednout si na dva metry k TV… Co s 8K v paneláku? Nepoužitelné

    Reagovat na komentář

    Kontrola europoslanců.

    Moc by mne pobavilo, kdyby nějaký šikovný novinář zjistil na jakou telku se dívají ti, kdo nejvíc horují pro tyhle nesmysly. Myslím, že by jsme se hodně lidí divilo.

    Reagovat na komentář

    Evropský parlament plodí jednu zhovadilost za drhou.
    Pryč z E.U.
    Čím dřív,tím líp. Stačí nám bohatě jenerál na hradě.

    Reagovat na komentář

    Jaký "pokrok" ?

    Reakce na Dan:
    Unijní nařízení nejsou žádnou podporou pokroku. Je to jen tvrdý mocenský tlak na opatření motivovaná čistě ideologicky. Ve spoustě případů jsou to „úspory, ať to stojí co to stojí“. Prostě vynucení změny, která je na investice a údržbu tak drahá, že to jakoukoli úsporu běžného provozu zcela smázne.

    A to nemluvím o takových totálních nesmyslech, jako jsou zmíněné železné broky. Typická ukázka, jak si v bruseli myslí, že můžou změnit fyzikální zákony … jenže ona mrška hybnost má něco společného s hustotou a na nařízení EK kašle.

    Energetická politika, co způsobí brutální ekonomický úpadek pak už je zcela za hranicemi pochopitelného (pokud by ovšem bruselskou partu platil strýček Si nebo Vladimir Vladimirovič, pak by to naopak smysl dávalo).

    Reagovat na komentář

    Reakce na Vladimír: tak si to shrňme
    k 1) zákaz olova v cínu, krom desetiletí výroby zmetků teď již celkem funguje, ale i tak mají veškeré výrobky do náročnějších podmínek (armáda, vesmír, náročný provoz) vyjímky, pročpak asi?
    na vyvažovací tělíska se zeptejte jakéhokoliv automechanika, kde před tím stačilo jedno malé závaží jsou dnes dlouhé řady samolepek, ono olovo je mnohem těžší a pro vyvažování je koncetrace váhy hodně důležitá. ocelové broky se naštěstí ještě používat nemusí, vedou totiž k mrzačení zvěře (odrážejí se místo deformace a předání energie, lehčí váha, …)
    ke 4) upřímě tohle ani snad nemyslíte vážně, tedy pokud jste měl vysavač z dob třetí říše tak snad ano, ale když se podíváte do nových a starších (z přelomu milénia) vysavačů tak je motor udělán stejně, jen máte menší sací hubici, takže vysáváním strávíte mnohem více času a spotřebujete s trochou čtěstí stejně energie jak předtím, ale spíše více

    s žárovkami celkem souhlasím, ke zbylím bodům mé znalosti nejsou tak hluboké abych mohl reagovat

    a k vaší chvále svaté EU, podívejte se na připravovanou vyhlášku o účinnosti eletrických motorů, prozradím Vám dopředu, je to fyzikálně NEMOŽNÉ

    Reagovat na komentář

    Souhas..

    Reakce na Paul:

    Reagovat na komentář

    HOVADA

    Je to az neuveritelne, co vse nam budou narizovat a schvalovat!!!
    Hlavne, ze sami s jejich statisicovymi platy jsou uplne mimo realitu a vetsina z nich zije v kuxusu, vc.techto TV a jezdi v autech s motory V8.
    Urcite ne ve Fabiich 1,2HTP!
    A litaji v malych tryskacich za penize danovych poplatniku.
    Toto opravdu chceme? Aby nam nekdo vse diktoval a resil, co muzeme a nemuzeme?
    Hruza – je nejvyssi cas s tim neco udelat.
    Jedine co vim jiste je to, ze jejich blaboly jsou vsechno, jen ne ekologie!!!

    Reagovat na komentář

    Evropská verbež

    To je opravdu banda idiotů. A vůbec bych se nedivil, že ta banda, která zastupuje naši republiku proto zvedla ruku. I kdyby ne, tak nás ostatní přehlasují.Vys­toupit z EU je nutnost, ale i tak to některé věci nevyřeší. Přeci jen jsme země s pouze 10 mil.obyvatel.

    Reagovat na komentář

    Bohužel

    Pro světové technologické firmy se EU stává oblastí mimo jejich zájem a do EU tak většinu svých zařízení už vůbec nevyváží.

    Reagovat na komentář

    Asi mě zde nikdo nepochválí protože když se ohlédnu zpět na různá nařízení, směrnice, doporučení atd. EU, tak to taky vypadalo jako ptákoviny. Nyní po letech se to ale nejeví tak negativně. Několik příkladů.

    1. Zákaz olova v cínu elektrospotřebičů, vyvažovacích tělíscích kol, brocích myslivců atd. Kde kdo to silně kritizoval, jak bude elektronika poruchová, v jiných případech že je to olovo nenahraditelné atd. A dnes? Nikdo po tom ani nevzdechne, výrobci zavedli bezolovnatý cín, auta mají zinková vyvažovací tělíska, myslivci železné broky atd. A jedovaté olovo se přestalo hromadit na skládkách.
    2 Povinné zateplení budov. Snad není potřeba komentovat. Tehdy nikdo ani netušil co se stane s cenami energií, ale jak jsme nyní za to zateplení rádi. Jen na okraj, u nás doma se po zateplení a výměně oken snížila spotřeba tepla asi na třetinu.
    3. Pravděpodobně většina z Vás asi nezná směrnici EU o spotřebě elektroniky v pohotovostním stavu (vypnuto dálkovým ovladačem). Ta směrnice to pro domácí spotřebiče stanovila na méně než 1W. Jen pro info, běžné TV přijímače do té doby měly okolo 5W až 10W. Blikající věžička měla za provozu třeba 25W, po vypnutí dálkovým ovladačem klidně 15W. To jste ani netušili. Jsem trochu z oboru, tak to mám změřeno. Dnes nemá nikdo problém se do 1W dostat.
    4. Ty vysavače. Měl jsem vysavač ETA s příkonem 2000W. Když jsem po vysávání smotával síťový kabel, tak byl teplý. Těch 10A ho fakt prohřálo. Nyní mám nedávno nový vysavač s příkonem pouze 900W a saje minimálně stejně jak ta stará ETA, možná ještě lépe. Proč? Asi je vnitřní ventilátor lépe navrhnutý, prostě má lepší účinnost. Asi to nebylo dříve prioritou.
    5. LED žárovky. Dodnes vzpomínám jak Klaus vyhodil Bursíka když mu přinesl na hrad úspornou výbojku (tenkrát snad LED ještě nebyly). Těch žárovek tam topilo v lustrech opravdu nepočítaně. Aby taky netopily, cca 10% energie proměnily na světlo, zbylých 90% odpadní teplo. Po čase UE nařídila, my jsme kritizovali že jsou úsporná světla moc drahá atd. Dnes už drahá nejsou, při porovnání životnosti se žárovkou jsou dokonce levnější. A úspora elektřiny je v násobcích.
    Jsou samozřejmě spotřebiče, kde je účinnost přeměny elektřiny na prováděnou činnost téměř 100%. Například taková žehlička. Tam asi už nikdo nic nevylepší. Ale zrovna vývoj elektroniky jde tak rychle kupředu, že to co se zdálo včera nemožné, je dnes realitou. Vždyť taková úplně obyčejná Full HD TV o úhlopříčce 32“ má při přímém LED podsvitu a normálním jasu příkon jen 25W až 30W. Před 20 lety to v tomto rozměru byla klasická obrazovka, spotřeba 130W a váha skoro 10× větší.
    Proto když se ohlédnu zpět jak jsme to tehdy všechno kritizovali, tak bych byl s odsuzováním opatrnější. Svět se stále mění, naše zdroje nejsou neomezené a ne všechno co se jeví jako nesmyslné omezení musí být nutně špatně.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Zdeněk: Přesně jste to vyjádřil, ale to ty paka v Bruselu nepochopí.

    Reagovat na komentář

    ekoteroristi

    Reakce na milanmid : Jak tak pročítám tyto reakce. Ony řídící obvody u většího TV asi nebudou brát dvakrát tolik, takhle to nefunguje, použije se nový prvek s nižší spotřebou atd atd, ale TV bude dražší. Ten rozdíl ve spotřebě je tak malý, že když létají VIP „modelky“ na nákupy do New Yorku nebo Londýna , tak ani 10000 televizorů jeden takovýto výlet nespasí. Jen se podívejte kolik toho spotřebuje a zamoří jedna obří turistická veleloď za měsíc courání po mořích, kolik lodí jede s čínským superbrakem do EU jako náhradou za zničená výrobní odvětví a my si tu budeme hrát na výkonově omezené vysavače, TV s koeficientem spotřeby nižším o 3%, ale budeme stavět novou rozvodnou síť, vyrábět miliony nových autobaterií , hasit hořicí levná elektroauta, protože na ta drahá bezpečná nebude nikdo mít. Ty kecy, že se to za čas zlevní, to známe, viz nynější situace v hospodářství v CZ – ceny už dolů nikdy nepůjdou, to jsme si to hezky zahospodařili, ale podle informací z top pracovníků vlády je to vlastně teď všechno v pořádku.

    Reagovat na komentář

    S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!

    Pokud z EU urychleně nevystoupíme, čekají nás tak temné roky, že ranný středověk i pobělohorská doba se proti tomu budou jevit jako ráj svobody.

    Reagovat na komentář

    toaletní papír

    Reakce na Francina: No asi to nebude dlouho trvat a přijde na to.

    Reagovat na komentář

    toaletní papír

    Reakce na Francina: No asi to nebude dlouho trvat a přijde na to.

    Reagovat na komentář

    toaletní papír

    Reakce na Francina: No asi to nebude dlouho trvat a přijde na to.

    Reagovat na komentář

    toaletní papír

    Reakce na Francina: No asi to nebude dlouho trvat a přijde na to.

    Reagovat na komentář

    Ekoterorismus

    Už mě to skutečně začíná vadit. Co nařízení z kanceláře EU to totální hovadina. Kolik těch enormě velkých TV funguje a bude? Kolik lidí si je za 50 a víc tisíc koupí? Stejně tak EURO 7 – to je kapitola sama pro sebe.Totátlní amatéři kteří se tváří jako odborníci. Chci vidět jak se těch 50% elektrovozů uživí, kolik tam bude v tom zelené energie. Kdy si konečně přestaneme lhát? Zatím tomu všichni kejvají jak opičky a budoucí důsledky nikdo neřeší. Podle předpovědi se EU do roku pravděpodobně 50 rozpadne.
    Takovéto krize využije pouze obchodně amerika a čína a země EU půjdou do kytek !!! Za 30 let si to povíme.

    Reagovat na komentář

    EU je bahno sveta

    Je vydet že se tam za peníze pracujících opcanu z celé EU hrozně nudej

    Reagovat na komentář

    EU je bahno sveta

    Je vydet že se tam za peníze pracujících opcanu z celé EU hrozně nudej

    Reagovat na komentář

    Je vydet že se tam za peníze pracujících opcanu z celé EU hrozně nudej

    Reakce na Miro:

    Reagovat na komentář

    Je vydet že se tam za peníze pracujících opcanu z celé EU hrozně nudej

    Reakce na Miro:

    Reagovat na komentář

    Má pravdu

    Reakce na Miro:

    Reagovat na komentář

    eu

    Ti úředníci se musí děsně nudit. Plodí čím dál tím větší nesmysly..

    Reagovat na komentář

    Netápej

    Je to jedno kterou rukou. Pouze v ní při tom nesmíš mít toaletní papír. Ten zakázali.

    Reagovat na komentář

    ach jo

    Reakce na milanmid : Tak to by jsme se ještě divili co za hovadiny by vymysleli při svíčkách.

    Reagovat na komentář

    jednoduché

    Reakce na Miro: To je to samé chtít cosi změnit, když jen asi 2% lidí vlastní větší majetky, než zbývající obyvatelé planety dohromady.

    Reagovat na komentář

    Pryč od debilů a zpátky návrat k rozumu.

    Reakce na Jan: EU je smečka intelektuálních debilů,kteří chtějí změnit svět ale nerozumí ničemu.Oni si myslí,že 750000000 Evropanů zachrání planetu zatímco 7 miliard zbytku světa ho nekontrolovatelně ničí!!!

    Reagovat na komentář

    tápu

    Asi mi uniklo, ale vydala EU již příkaz kterou rukou si musíme utírat zadek ?

    Reagovat na komentář

    Pryč od debilů a zpátky k návrat k rozumu.

    Reakce na Jan: EU je smečka intelektuálních debilů,kteří chtějí změnit svět ale nerozumí ničemu.Oni si myslí,že 750000000 Evropanů zachrání planetu zatímco 7 miliard zbytku světa ho nekontrolovatelně ničí!!!

    Reagovat na komentář

    Tak běž

    Nikdo tě tu nedrží.

    Reagovat na komentář

    Pryč s těmi magory

    Měli bychom se konečně vzpamatovat a ješte zavčas vypadnout z toho údolí dutých makovic co si říká EU ! To je banda psychopatů a úchylů !

    Reagovat na komentář

    Reagovat na komentář

    Nesmíte to vidět tak povrchně jen z jednoho článku, který navíc může laik špatně pochopit. Jsem vývojář elektroniky, revizní technik… Mám načteno tisíce stran norem, nařízení a zákonů. Taky mě štvou některá nařízení, ale vše souvisí se vším a jedno nařízení tady není pro jednu věc. Problém to je mnohem komplexnější. Většina lidí nemá ráda nové věci – všeho nového se bojí. Je to přirozené, ale jsme snad inteligentní tvorové ne? Vemte si, co jsme měli za technologie před 30 lety. Kdyby všichni nechtěli inovovat a vynalézat nové věci a korigovat v rámci společenských norem, tak si teď tady nepíšeme přes internet o LED TV anebo o elektroautech. Nesmíte se na svět koukat co je dnes, ale co bude za dalších 30 let. Netvrdím, že toto nařízení je správné, jen že odsoudit je jednoduché, ale pochopit jej… to se už nikomu nechce, to moc bolí… Před sto lety jsme objevili ropu, koukněte co jsme na planetě za těch 100 let zničili… Koukněte do dějepisu, kde se psaly technologické dějiny. Drtivá většina vynálezů, myšlenek, objevů v Evropě. Proč čekat na to, až elektromobilitu, nebo úsporný elektrospotřebič vymyslí a zdokonalí v Ugandě? Myslím, že by jsme se nikdy nedočkali. Proč nebýt první? Proč nás opět nedostat do dějepisu, že jsme byli první? Ano, my to budeme mít nejdražší, protože je potřeba to vymyslet, vyrobit, zdokonalit, časem se to zlevní. Ale taky myslím, že my v Evropě se máme velice dobře. Když se na to koukneme opět zpětně, tak nikdy v historii, jsme se neměli lépe, než v 21. století. Tak už neremcejte a zkuste taky vymyslet něco, co zlepší ostatním život, v čem se posunout dál. A nezapomínejte, že tu nejsme sami a další generace tady budou chtít také žít…

    Reagovat na komentář

    Televize

    Vždyť je to jedno, úplně jim přeskočilo. To je jako když zakázali výkonové vysavače. DŘIVE 15 MINUT vysávání, dnes s polovičním výkonem půl hodiny a k tomu pořádně nevysajete. Provoz televize taky závisí na tom co vysílají. Já díky šílenému množství reklam se televizi moc nedívám. Tak vlastně šetřím elektřinu. EU vymýšlí samé hlouposti, někdy mi připadá že jim přeskočilo.

    Reagovat na komentář

    Neuvěřitelné

    Čekám, kdy soudruzi z EU nařídí, kolik toho můžeme ráno na toaletě vys…

    Reagovat na komentář

    EU metla lidstva

    Ti nepodařenci v EU se nezastaví před ničím! Styďte se!!!!

    Reagovat na komentář

    [Vracíme se zpet k černobílé televizi výběr programu 2 super

    Reagovat na komentář

    škudce

    Největší škůdce a hrobař Evropy je EU.

    Reagovat na komentář

    Antoníne,

    chápu, že jako topič v elektrárně jste se na český jazyk moc ohlížet nemusel. Uvědomte si, že tímhle projevem házíte nás, důchodce do jednoho pytle ohledně pravopisu a všichni na tom nejsme, ale opravdu nejsme podobně.Reakce na Antonín :

    Reagovat na komentář

    Úspory

    EU už nám nařídila spoustu úspor. Žárovky, vysavače, varné konvice, teď už i televize. Jen mám obavy, že nám příště nařídí nosit boty o dvě čísla menší.

    Reagovat na komentář

    konentář

    Já teda nevim jestli v Bruselu sedí odborníci ale na jednu stranu zakazují spotřebiče s větším odběrem a na druhou nás nutěj do elekroaut když energetická krize.Tady se někdo asi zbláznil.

    Reagovat na komentář

    EU eko

    Seberte jim někdo pilu nebo tu větev pod námi doopravdy uříznou. All Goor byl ekolog v USA, vlastnil:12 nemovitostí u nich bazen – ekologie

    Reagovat na komentář

    Reakce na Antonín : Tohle by žádný senior nenapsal. My jsme se ještě učili česky!!!

    Reagovat na komentář

    Totální nýmandi

    Hrůza, pryč z této zločinecké organizace. Ale ono to již brzy bude jasné, Čína , Indie nás utlučou čepicemi, tady bude jen kapitalistický skanzen.

    Reagovat na komentář

    Zákaz televizorů.

    Snížení spotřeby jakéhokoliv přístroje dokáží snížit jen chytré hlavy potažmo vývojáři.Nove patentky ATP. Tupí politici nohou jen zakazovat.Soucasna EU zničí celou Evropu.

    Reagovat na komentář

    Od března zakázané? Některé moderní TV by nyní mohly zmizet z trhu

    Jsem důchodce a řeknu vám že tomu vůbec ale vůbec nerozumím! Vté pitomí bedně stejně nic kloudného nevysíláte! Jen samé reklami! Televize to je továrna na reklami nic více!

    Reagovat na komentář

    Až zelení

    Budou umírat hladem, lidi se konečně vzpamatují.

    Reagovat na komentář

    EU

    Ať už jde ta zas..ná eu dopr..le, máme nejdražší auta na světě, furt se nám něco zakazuje v rámci eko a zbytek světa sviní oceány a obvzduší a vše je v pořádku. Je to tu jak u debilů…

    Reagovat na komentář

    EU eko

    Reakce na Ladislav : největší škůdce ekologie je EU vyžeňte je

    Reagovat na komentář

    Ruku na srdce, vazne vsichni poznate ten rozdil v rozliseni? Kazdopadne ale je kazdeho vec kolik elektriky je ochoten zaplatit a EU je po tom kulove. Nebo uz nejsme ve svobodnem svete? Co kdyz mam sobestacny barak a naddimenzovany tak aby i toto pokryl? To se nemuzu svobodne rozhodnout jakou spotrebu budou mit mnou zapojene spotrebice?

    Reagovat na komentář

    Televize 8K

    Zase blábol EU.Je tu jen pro zlost viz. auta emise. Zrušit EU je špatná.Kdo ví co dobrého vymyslela. Zatím nic pořádného.

    Reagovat na komentář

    Není to pitomost?

    Když vezmu svítivost na plochu, tak při 8× větším počtu pixelů nemusí být svítivost každého bodu stejná jako původního Spíš bude výrazně stoupat příkon řídících obvodů, které musí obsluhovat 8× více bodů 8× větší rychlostí

    Reagovat na komentář

    Ekoškůdci opět v akci. Emisní povolenky, Green Deal a nyní tohle. Bez ekofašistů by bylo na světě mnohem lépe.

    Reagovat na komentář

    Co ještě zakážou

    Co tak odpojit europarlament od elektřiny dovolit jim sviti svíčkami ? Ještě by hodně ušetřili a moc toho asi nepokazili

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení