Menu

Oprava pomalé Wi-Fi: bezplatný profi nástroj najde každý problém

27.01.2021 08:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Oprava pomalé Wi-Fi: bezplatný profi nástroj najde každý problém

Oprava pomalé Wi-Fi: bezplatný profi nástroj najde každý problém | foto: br1dotcom/Foter.com

Pokud máte opakované problémy s Wi-Fi a problém se nedaří vyřešit obvyklými postupy, nezbyde než sáhnout po nástroji pro analýzu sítě. Jedním z nejlepších je Wireshark, který je nyní k dispozici v nové verzi. Mimo jiné obsahuje i záplaty tří bezpečnostních děr.

Ve své Wi-Fi síti máte nějaký problém a nemůžete přijít na to, co jej způsobuje? Wireshark je zcela profesionální nástroj k provádění síťových analýz a jistě jej většina uživatelů nebude potřebovat každý den. Pokud se ale chystáte na hloubkovou analýzu své sítě nebo chcete prověřit její zabezpečení, Wireshark vám v tom velmi pomůže. Zkoumat provoz sítě lze mnoha způsoby, v zásadě ale Wireshark využijete k monitoringu síťového provozu a následné analýze.

Stáhněte si: Wireshark

wireshark-logo

Wireshark 3.4.2

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Wireshark (dříve známý jako Ethereal) je populární nástroj pro hloubkovou analýzu síťového provozu.

Stáhněte si

 

Výhody
kompatibilní se všemi důležitými protokoly
umožňuje detailní analýzu sítě
Nevýhody
komplikované ovládání

Wireshark: jaké jsou aktuální novinky

wireshark1

Novinkou je knihovna pro Npcap Packet-Sniffing. | Zdroj: Wireshark

V nové verzi 3.4.0 byla provedena některá vylepšení, která mimo jiné usnadňují pohyb v uživatelském rozhraní. Instalační program pro Windows nyní obsahuje také knihovny Npcap 1.00 a Qt 5.15.1 a jsou podepsány pomocí SHA-2. Ve výchozím nastavení je také aktivován asynchronní požadavek na DNS. Pokud by vás zajímaly podrobnosti nejnovější verze Wiresharku, jsou dostupné v poznámkách k vydání.

Pro záznam datových paketů pomocí Wiresharku ve Windows bylo dříve nutné instalovat knihovnu WinPcap, sloužící pro sniffing. Už od verze 3.0 byl WinPcap nahrazen Npcapem, rychlejším a bezpečnějším řešením, které také nabízí více funkcí. Datové pakety jde nyní nahrávat prostřednictvím Wi-Fi rozhraní v monitorovacím režimu. To má výhody i v jiných případech: pokud správně použijete odpovídající klíče, je nyní možné například také prozkoumávat datové pakety VPN protokolu WireGuard.

Program má nový instalační program, vylepšený tmavý režim a automatické updaty v prostředí macOS. Pomocí [Ctrl]+[C] mohou uživatelé Windows vybrat a exportovat několik paketů současně. K dispozici je také širší podpora protokolů, a to včetně QUIC a HTTP/2. Předem připravené profily lze importovat z archivů ZIP a filtry je možné vytvářet a aplikovat pouhým přetažením myší.

Padnoucí nástroj pro každého, kdo chce přesně vědět o všem dění ve své síti

Funkce programu Wireshark jsou rozsáhlé a není úplně vhodný pro méně zkušené uživatele v oblasti analýz síťového provozu. Naopak těm zkušenějším nabídne hluboký vhled do informačního toku zkoumané sítě. Pro osvojení programu a osahání všech jeho možností bude zapotřebí nějaký čas praxe.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.