Menu

Pět tipů, kterými si zlepšíte používání smartphonu s Androidem

01.07.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pět tipů, kterými si zlepšíte používání smartphonu s Androidem

Pět tipů, kterými si zlepšíte používání smartphonu s Androidem | foto: Andrew M/Unsplash

Chcete z telefonu se systémem Android dostat vyšší výkon, lepší výdrž na akumulátor nebo mít při jeho ovládání více pohodlí? Stačí udělat několik rychlých kroků. Podíváme se na pět tipů a triků, jak lépe využívat smartphone s Androidem.

Jednou z velmi silných stránek Androidu je jeho přizpůsobitelnost. Uživatelé se mohou ponořit do nastavení systému a nakonfigurovat téměř každou funkci zvlášť.

Pro mnohé uživatele to ale může být příliš komplikované, nebo se jen nechtějí úpravami v nastavení příliš zabývat. Je ale několik snadných možností, pomocí kterých se používání vašeho mobilu zlepší.

Tip 1: přizpůsobení rychlých nastavení

shortcuts

| Zdroj: Sten Ritterfeld/Unsplash

Jednou z nejdůležitějších funkcí systému Android jsou rychlá nastavení, nebo chcete-li, zkratky. Lze je otevřít přejetím prstem od horního okraje obrazovky směrem dolů a pravděpodobně je pravidelně používá téměř každý uživatel Androidu. Často se jimi například zapínají a vypínají nastavení Wi-Fi, Bluetooth nebo GPS.

Rychlá nastavení lze přizpůsobit a přidat další podle individuálních potřeb. Prvních šest se zobrazí po jednom přejetí prstu, pro ostatní je potřeba tento grif zopakovat.

Prvních šest by tedy mělo odpovídat funkcím, které používáte nejčastěji. Úprava funguje prostřednictvím symbolu tří teček v nabídce Rychlá nastavení.

Tip 2: ochrana dat pomocí zabezpečené složky

files

Aplikace Files od Googlu umožňuje pro přístup do složky nastavit ochranu heslem. | Zdroj: Google Play

Chcete-li si více chránit některé soubory, jako například obrázky, dokumenty, nebo i aplikace před neoprávněným přístupem, můžete si pro ně vytvořit zabezpečenou složku. Telefony Samsung už mají takovou funkci integrovanou v nastavení, v části "Biometrika a zabezpečení".

V androidových zařízeních od jiných výrobců můžete použít aplikaci "Files od Googlu". Ta alespoň umožňuje chránit heslem přístup k obrázkům, videím, zvukovým záznamům a dokumentům. Příslušnou funkci můžete v aplikaci nastavit v části "Bezpečná složka".

Pokud by se někomu podařilo smartphone odemknout, nejdůležitější soubory jsou v této složce nepřístupné. Bez znalosti hesla se k nim neoprávněný uživatel nedostane.

Tip 3: jak více šetřit energii akumulátoru

Pokud chcete prodloužit dobu, po kterou smartphone vydrží bez nutnosti dobití, dají se použít dva jednoduché triky:

– vzdejte se přizpůsobitelné automatické regulace jasu a nastavte si jas obrazovky ručně,

– vždy vypínejte funkce, jako je NFC, Bluetooth, GPS, 5G nebo mobilní data, pokud je nepoužíváte.

Nestojí to moc námahy. Na druhou stranu to může ušetřit tolik potřebná procenta kapacity baterie pokud jste na cestách a v okolí není žádná možnost nabíjení.

Tip 4: nastavení časového intervalu pro roaming

Pokud často cestujete, máte příbuzné v zahraničí nebo pracujete se zahraničními kolegy, se kterými často komunikujete, praktickou funkcí je nastavení času pro roaming.

Za tímto účelem otevřete aplikaci hodin ve smartphonu a klepnutím na tři tečky přejděte do nastavení. Zde můžete v části "Domovské časové pásmo" zobrazit místní čas i čas ve své domovské zemi.

Můžete si například nastavit domácí časové pásmo na čas svých známých v zahraničí, a budete tak mít na očích oba časy.

Tip 5: blokování oznámení od aplikací

daywise

| Zdroj: Google Play

V nastavení systému Android můžete pro jednotlivé aplikace vypnout oznámení. Můžete tak nastavit aplikace, které používáte pouze příležitostně.

Pro nastavení pravidel doručování oznámení lze také využít aplikaci Daywise. Bezplatná aplikace brzdí všechna push oznámení a zobrazuje je pouze ve vámi vybraných časech v průběhu dne. Můžete si samozřejmě nastavit výjimku pro důležitá oznámení, jakými jsou například příchozí hovory, zprávy ve WhatsAppu nebo e-maily. Ty se pak budou zobrazovat v reálném čase v příchozím okamžiku, tak jako obvykle. Jinak nebudete rušeni a veškerá ostatní oznámení si můžete prohlédnout po zobrazení ve vámi zvolených hodinách.

Využití potenciálu systému Android

Jednou z dobrých vlastností Androidu je možnost individuálního nastavení u mnoha voleb. Samozřejmě je dobré vědět, kde hledat. Nastavení v systému jsou totiž v některých případech docela dobře skrytá. Jaké jsou vaše tajné tipy, bez kterých byste smartphone nechtěli používat?

Zdroj: Files od GoogluDaywise

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení