Menu

Po virovém útoku byla na tři týdny odstavena elektrárna

17.01.2013 10:50 | Redakce Chip + Přidat komentář
Po virovém útoku byla na tři týdny odstavena elektrárna

Po virovém útoku byla na tři týdny odstavena elektrárna | foto: CHIP

Americký úřad pro vnitřní bezpečnost oznámil, že jedna z elektráren na území USA byla napadena virem, jaký se využívá k finančním podvodům a k odcizení identity.

Virus se dostal do vnitřní sítě elektrárny poté, co jeden z techniků nevědomky připojil k počítači nakažený USB disk, který dostal od zaměstnance jednoho z dodavatelů elektrárny. Po napadení kontrolního systému turbíny došlo k odstavení elektrárny na celé tři týdny.

V roce 2012 bylo v amerických infrastrukturních zařízeních zaznamenáno na 200 bezpečnostních incidentů. Kybernetické útoky jsou mířeny nejčastěji na energetická a vodárenská zařízení. Kromě virů využívají útočníci často také phishingové e-maily, adresované zaměstnancům infrastrukturních zařízení.

Počet podobných útoků roste od roku 2010, kdy byla virem Stuxnet napadena íránská jaderná zařízení. Podle expertů se technologie použitá při tomto útoku stala základem dalších podobných virů.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení