Menu
CHIP Speedtest

Podivná náhoda: důsledky nepokojů v USA odhalují dříve skrytou funkci iPhonu

11.06.2020 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Podivná náhoda: důsledky nepokojů v USA odhalují dříve skrytou funkci iPhonu

Podivná náhoda: důsledky nepokojů v USA odhalují dříve skrytou funkci iPhonu | foto: CHIP

Rabování v USA odhalilo v mnoha iPhonech novou funkci, o které doposud věděl pouze Apple. Pokud je zařízení odcizeno z obchodů, ohlásí to a je možné sledovat jeho pohyb.

Ve Spojených státech už několik dní dochází k nepokojům. Lidé demonstrují na ulicích za práva Afroameričanů a občas se mezi ně přimísí i zloději, kteří s cílem protestů nemají nic společného. Místo toho využívají nastalého chaosu a obohacují se rabováním obchodů.

To se mimo jiné stalo i v několika obchodech s produkty Apple, ze kterých bylo odcizeno mnoho iPhonů a dalších produktů technologického giganta. Apple je ale zjevně na takové případy připraven. Jak se později objevilo na platformách sociálních sítí, ukradené telefony iPhone zobrazily dříve neznámou zamčenou obrazovku, která má zločince odradit.

iphonefunkction1

Ukradené telefony iPhone Apple sleduje

Na displeji odcizeného iPhonu je možné pouze si přečíst zobrazený text: "Vraťte zařízení do obchodu. Toto zařízení bylo zablokováno a sleduje se jeho poloha. Bude informována místní policie." V textu je dokonce uvedeno, z jakého obchodu byl iPhone ukraden. Zařízení zůstává v tomto uzamčeném stavu a nelze jej aktivovat. Jakým způsobem se k zařízení dostal uživatel Twitteru, zatím není jasné.

Pokud se iPhone dostal do nepovolaných rukou, mohli jej doposud sledovat pouze jeho vlastníci. Pokud se jednalo o krádež, majitelé zařízení mohli zlodějům znesnadnit jeho používání a pokud se jednalo o nálezce v případě ztráty zařízení, bylo možné poskytnou potřebné informace o aktuálním vlastníkovi pro jeho navrácení. Jak je ale vidět, Apple má i metodu, jak blokovat a sledovat odcizená zařízení ze svých obchodů.

Hned po zjištění drancování a vykrádání zboží z obchodů mohlo dojít k aktivaci tajného ochranného softwaru. Díky němu je ukradený iPhone prakticky k ničemu. Neoprávnění vlastníci jej sami nemohou použít ani prodat. Ostatní Apple prodejny, které otevřely po vynucené přestávce související s koronavirovými omezeními, byly znovu uzavřeny a iPhony včetně dalších produktů Apple byly odstraněny z regálů.

mohlo by vás také zajímat: z informačních úniků to vypadá, že nová verze iPhone 12 už nebude vybavena pro kabelová propojení

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.