Když vám Windows zcela spadnou: nezoufejte, jsou metody, jak je znovu postavit na nohy
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Podvodníci zneužili hanbaté stránky: na tuhle aplikaci si dejte velký pozor | foto: Mikhail Nilov / Pexels
Pokud máte rádi nezávazný internetový flirt, nejspíš znáte videochatovací webovou aplikaci Shagle. Dejte si však pozor na její mobilní aplikaci, která není skutečná a jde o výplod internetových podvodníků.
Před novou aktivitou hackerského uskupení StrongPity varuje kyberbezpečnostní firma ESET a server Bleeping Computer. Kyberzločinci mezi uživateli mobilního operačního systému Android rozšiřují falešnou aplikaci webové služby Shagle.
Shagle je vlastně webová aplikace určená k seznamování. Zvolíte své pohlaví a služba vás pomocí webkamery spojí s náhodným uživatelem či uživatelkou, podle vašeho preferovaného pohlaví. Služba je známá tím, že se tam často objevují nazí uživatelé, podobně jako v minulosti na Omegle nebo Chatroulette.
V první řadě ale jde o zcela legitimní službu, která funguje výhradně v prohlížeči – oficiálně tedy nemá mobilní aplikaci. Kyberzločinci ze skupiny StrongPity se však rozhodli navrhnout falešnou webovou stránku à la Shagle, která láká nicnetušící oběti na údajnou aplikaci pro Android.
Podvodný web pak šíří mezi uživateli pomocí phishingové kampaně na messengerových aplikacích a e-mailu. Ve snaze najít životního či alespoň sexuálního partnera často uživatelé ztrácí obezřetnost a snáz se napálí.
Poměrně bizarní je také složení samotné podvodné aplikace. Jde totiž o klasický Telegram, upravený pro potřeby internetových šmejdů. Jakmile si uživatel takovou aplikaci do mobilu nainstaluje, začne o něm sbírat citlivé informace. A to třeba i SMS zprávy, seznam kontaktů nebo rovnou obsah telefonátů.
Pakliže patříte k uživatelům Shagle, v žádném případě si nestahujte aplikaci, protože jde o podvod. Obecně si dávejte velký pozor na aplikace stahované mimo licencované obchody s aplikacemi, jako je Google Play Store. Není to poprvé, co informujeme o podvodné aplikaci, kterou si uživatelé stáhli z internetu, nikoliv z obchodu s aplikacemi.
Některé zákeřné aplikace dokonce kradou uživatelům i hesla od sociální sítí a přístupové údaje do internetového bankovnictví. To se naštěstí tohoto malwaru skrytého v „aplikaci“ Shagle netýká, přesto ale důrazně doporučujeme zůstat ve střehu a nevystavovat svá data zbytečně nebezpečí.
Zdroj: ESET, Bleeping Computer
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých…
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…