Menu

Pomalá Wi-Fi? Bezplatný software najde příčinu

03.08.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pomalá Wi-Fi? Bezplatný software najde příčinu

Pomalá Wi-Fi? Bezplatný software najde příčinu | foto: Jonathan/Unsplash

Ne každému, kdo má problémy se sítí Wi-Fi, se podaří zdroj problému hned odhalit. V takových případech se doporučuje použít nástroj pro analýzu sítě. Wireshark je jedním z nejoblíbenějších a nyní je k dispozici v nové verzi, která opravuje zranitelnosti a chyby.

Síť Wi-Fi nefunguje správně a ať zkusíte cokoli, nic nepomáhá? Wireshark je zcela profesionální nástroj, protože nabízí podrobnou analýzu sítě. Nebudete to potřebovat každý den, ale pokud hledáte například síťové nebo bezpečnostní problémy, je Wireshark vhodným nástrojem k odhalení všech zdrojů.

wireshark-logo

Wireshark 3.4.7

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Wireshark (dříve známý jako Ethereal) je populární nástroj pro hloubkovou analýzu síťového provozu.

Stáhněte si

 

Wireshark: jaké jsou aktuální novinky

wireshark1

Novinkou je knihovna pro Npcap Packet-Sniffing. | Zdroj: Wireshark

V nové verzi 3.4.7 bylo provedeno několik vylepšení, především ale byly opraveny nedostatky a chyby. Také byla aktualizována a přidána podpora různých protokolů, a záznamové soubory. Pokud vás zajímají podrobnosti o nových funkcích programu Wireshark, můžete si vše podrobně přečíst v anglicky psaných poznámkách k vydání.

Pro záznam datových paketů pomocí Wiresharku ve Windows bylo dříve nutné instalovat speciální knihovnu pro sniffing s názvem WinPcap. Už od verze 3.0 byl WinPcap nahrazen Npcapem, rychlejším a bezpečnějším řešením, které také nabízí více funkcí. Nyní můžete například v monitorovacím režimu zachytávat datové pakty v prostřední Wi-Fi. To má výhody i pro jiné případy: pokud správně použijete odpovídající klíče, je nyní možné například také prozkoumávat datové pakety VPN protokolu WireGuard.

Už dříve nástroj dostal nový instalátor, vylepšený tmavý režim a automatické updaty v prostředí macOS. Pomocí [Ctrl]+[C] mohou uživatelé Windows vybrat a exportovat několik datových sad současně. K dispozici je také širší podpora protokolů, a to včetně QUIC a HTTP/2. Předdefinované profily lze importovat z archivů ZIP a filtry je možné vytvářet a aplikovat pouhým přetažením myší.

Povinný nástroj pro všechny, kdo chtějí mít přesný přehled o dění v síti

Wireshark je nástroj pro analýzu pro všechny uživatele, kteří chtějí přesně vědět, co se uvnitř sítě děje. Jeho funkce jsou rozsáhlé, a pokud lze nástroji něco vytknout, pak snad jen to, že není úplně vhodný pro začátečníky. Ti ale ani nejsou jeho cílovou skupinou. Počítejte proto s určitou dobou na seznámení s jeho rozsáhlými možnostmi.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení