Menu

Pozor na Balíkovnu i Zásilkovnu? Úřad provedl kontrolu výdejních míst a nestačil se divit

05.12.2022 10:10 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Pozor na Balíkovnu i Zásilkovnu? Úřad provedl kontrolu výdejních míst a nestačil se divit

Pozor na Balíkovnu i Zásilkovnu? Úřad provedl kontrolu výdejních míst a nestačil se divit | foto: Artem Podrez / Pexels

Vánoce jsou tady a nákupní horečka už se rozjíždí naplno. Většina lidí už ale dárky nakupuje na internetu a využívá tak výdejní místa nedaleko svého bydliště nebo práce, aby si tam mohla nakoupené zboží vyzvednout. Kontrola těchto výdejen však ukázala pochybení ve 30 případech.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) provedl kontroly výdejních míst zajišťovaných smluvními partnery provozovatelů poštovních služeb. Předmětem kontroly bylo tentokrát dodržování § 16 zákona o poštovních službách – tedy poštovního tajemství.

Pozor na špatná výdejní místa

Právě tyto výdejní místa – ať už jde o Zásilkovnu, Balíkovnu od České pošty nebo PPL Parcel Shop – využívají zákazníci často místo dodání na domácí adresu. A to z jednoduchého důvodu – mohou si sami naplánovat, když zboží vyzvednou, nemusí se stresovat s tím, kdy přijede kurýr a vyruší je z práce, anebo dorazí, když zrovna nikdo není doma.

Výdejní místa mohou být obchody, trafiky nebo i restaurační zařízení. Jak uvádí ČTÚ v listopadové monitorovací zprávě, nejčastějším nešvarem bylo uložení zásilek v prostoru přístupném veřejnosti (kupříkladu před prodejním pultem, na okenním parapetu nebo dokonce i na barovém pultu).

Kromě rizika odcizení zásilek je třeba dbát i na zákonem chráněné informacemi, jako adresní údaje odesílatele a adresáta, které jsou takto vystaveny ke zhlédnutí neoprávněným osobám. Výdejní místa zajišťovaná smluvními partnery provozovatelů poštovních služeb jsou místa, kde je často umožněn pouze výdej zásilek, jen někdy i podání. Kupříkladu Zásilkovna má přes 9900 výdejních míst v ČR, jen část z nich je ale i podacím místem.

Provinila se Zásilkovna i Česká pošta

Jedná se typicky o trafiky, prodejny smíšeného zboží nebo čerpací stanice. Vzhledem k nárůstu počtu tohoto typu provozoven se ČTÚ rozhodl pro systematičtější kontroly dodržování ustanovení zákona, které se týkají poštovního tajemství. Úřad provedl v období od ledna do srpna 2022 celkem 259 kontrol, nejvíce u provozovatele Zásilkovna, po několika desítkách u Balíkovny České pošty, PPL a DPD. Celkem bylo zjištěno pochybení ve 30 případech. Maximální sazba pokuty je podle § 37a odst. 6 písm. b) 2 miliony korun.

Pokud jde o pochybení jednotlivých zástupců firem s poštovními službami, je skóre „nezvedenců“ vesměs vyrovnané. Nejhůře na tom byla Balíkovna České pošty, která uvádí počet „kolem 6 tisíc výdejních míst“, pochybení se objevilo u 9. PPL má prý „až 4 tisíce výdejen“, ČTÚ objevilo chybu u 8. Nejlépe by na tom měl být dopravce GLS, který měl chybu jen u jedné zkontrolované výdejny, celkový počet ale sahá k vyšším stovkám.

Zdroj: ČTÚ, Balíkovna, Zásilkovna

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  počet pochybení?

  V posledním odstavci nakonec vypadla asi ta Zásilkovna. Nevidím nikde údaj o počtu pochybení. Chtěl jsem to brát tak, že 30(celkem)-9(ČP)-8(PPL)-1(GLS)=12. Tedy 12 pochybení u Zásilkovny. To ale trochu koliduje s informací, že Balíkovna ČP je na tom nejhůř.
  Jak to tedy je?

  A prosím, opravte si toto: „tyto výdejní místa“.
  Nepůsobí to úplně profesionálně. ;-)

  Reagovat na komentář

  Aha

  Ďiky

  Reagovat na komentář

  Fakt hrůza

  Děkuji, ale platit darmožrouty pro tyto články nechci.

  Reagovat na komentář

  Gramatika

  To je teda češtin, pane autore

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení