Menu

Pozor na podvodné volání od operátora: nabízí aplikaci, ta ale zablokuje vaši SIM kartu

22.01.2023 10:54 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Pozor na podvodné volání od operátora: nabízí aplikaci, ta ale zablokuje vaši SIM kartu

Pozor na podvodné volání od operátora: nabízí aplikaci, ta ale zablokuje vaši SIM kartu | foto: Charanjeet Dhiman/Unsplash

V posledních týdnech se objevil nový typ podvodu cílený na uživatele služeb mobilních operátorů. Chtějí po vás instalovat aplikaci a převzít účet. Využívají k tomu e-SIM.

Podvodníci zkouší stále nové fígle, aby získali peníze, nebo nějakou výhodu. V poslední době volají jménem mobilních operátorů s informací, že pro přehled o vašem mobilním tarifu je třeba si nainstalovat jejich aplikaci.

Ovšem v době, kdy si nainstalujete, si ji nainstaluje i útočník. Ten potom po vás požaduje, abyste mu sdělili kód, který vám přijde na vaše telefonní číslo. Tak se útočník dostane do aplikace, kde může ovládat i váš účet u mobilního operátora. Poté si nechá vytvořit elektronickou SIM kartu, tzv. e-SIM.

Vaše SIM karta se po tomto zásahu podvodníka zablokuje. Útočník pak volá vaším číslem, posílá SMS, může si nechat vygenerovat nové heslo k e-mailu, sociálním sítím apod. Tím ovládne váš účet a může zadarmo volat. Buďte tedy obezřetní a nepředávejte kódy, které vám přijdou prostřednictvím SMS třetím osobám. Máte-li pochybnosti, tak ukončete hovor a kontaktujte svého mobilního operátora.

Zdroj: CSAS

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení