Menu

Právě včas: nová funkce ve Windows 11 krotí programy náročné na zdroje

19.07.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Právě včas: nová funkce ve Windows 11 krotí programy náročné na zdroje

Právě včas: nová funkce ve Windows 11 krotí programy náročné na zdroje | foto: Christina @ wocintechchat.com/Unsplash

Vše, co v současné době a do budoucna pomůže šetřit energii, bude vítané. Microsoft přináší v nové verzi Windows 11 22H2 nový režim efektivity, kterým lze přibrzdit příliš náročné programy.

Nový režim efektivity ve Windows 11 odpovídá současným trendům. Úspora energie je téma dne a proč by programy pod Windows měly zbytečně plýtvat zdroji? Už při programování by vývojáři měli své programy vytvářet co nejúsporněji. V praxi to ale ne vždy funguje.

Ve Windows 11 22H2 Microsoft plánuje novou funkci, která by měla naučit programy, které jsou náročné na zdroje, začít šetřit. Tato funkce se dá použít u spuštěných programů, a to prostřednictvím Správce úloh.

Režim efektivity přibrzdí nadměrné konzumenty zdrojů

efficiencymodus

Prostřednictvím Správce úloh bude možné trochu zkrotit nadměrné konzumenty výkonu. | Zdroj: Microsoft/Task Manager

Správce úloh uživatelé nejčastěji používají k ukončování havarovaných programů. V budoucnu by ale tento nástroj, který je nedílnou součástí Windows, mohlo používat více uživatelů. Jeho prostřednictvím bude možné omezit programy, které jsou náročné na zdroje. Stačí Správce úloh otevřít a ze seznamu vybrat ten ze spuštěných programů, jehož nároky chcete přibrzdit.

Windows 11 22H2 mají celkově přepracovaný vzhled Správce úloh, který je mnohem více sladěn s grafikou Windows 11. Režim efektivity (Efficiency modus) bude možné aktivovat prostřednictvím kontextové nabídky u jednotlivých programů kliknutím pravým tlačítkem myši. Windows se vás raději ještě jednou výslovně zeptají, zda chcete pro vybraný program tento úsporný režim aktivovat.

Po potvrzení tlačítkem ok Windows odešle zvolený program do úsporného režimu. V seznamu, zobrazeném Správcem úloh, jsou zpomalené programy označeny ikonami zelených lístků. Technicky to funguje tak, že Správce úloh přiřazuje vybraným programům nižší prioritu. Tím se výpočetní výkon a odpovídající zdroje uvolní pro jiné programy.

Tento režim nefunguje pro základní procesy systému Windows, které jsou nezbytné pro bezproblémový provoz. Úsporný režim navíc funguje pouze pro jednotlivé procesy, nikoliv pro celé skupiny procesů.

Rozumné úsporné opatření

Uživatelé Windows už mohou režim efektivity používat v palubním prohlížeči Edge. Microsoft ale chce tuto funkci rozšířit na celý systém a začlenit ji do Správce úloh. Tak chce alespoň umožnit uživatelům omezit běžící žrouty prostředků, pokud si jich nárokují příliš. Vydání nové verze, která už by tuto funkci měla ve Správci úloh obsahovat, Microsoft plánuje na podzim spolu s aktualizací systému na verzi Windows 11 22H2. Zní to jako rozumné úsporné opatření.

Zdroj: Windows 11 22H2 Beta ISO Build 22621, Insider.windows.comStarWind

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení