Menu

Proč nemá každý mobil místo Androidu Windows Mobile: Bill Gates prozradil pikantní detaily

08.11.2019 12:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Proč nemá každý mobil místo Androidu Windows Mobile: Bill Gates prozradil pikantní detaily

Proč nemá každý mobil místo Androidu Windows Mobile: Bill Gates prozradil pikantní detaily | foto: CHIP

Zatímco se Microsoftu podařilo dobýt svět operačního systému pro PC a notebooky, operační systém Windows Mobile pro mobilní zařízení se nikdy nebyl schopen prosadit.

Bill Gates v rozhovoru odhalil zajímavé detaily. S Windows na desktop platformy se jistě Microsoft zapíše do dějin. Důvod, proč se ale neuchytila jeho mobilní verze, odhaluje Gates v rozhovoru: podle jeho slov je dnešní dominance Androidu důvodem porušení dohody, ke kterému došlo před deseti lety.

Těžko dnes najdete smartphone, který by běžel na jiném operačním systému, než Android nebo iOS. Skutečné konkurence se oba systémy nemusí obávat. Ne vždy tomu ale tak bylo: asi před deseti lety přišel na trh mobilních operačních systémů i Microsoft se svým vlastním produktem. Brzy bylo jasné, že Windows Mobile se v tomto segmentu neprosadí – i když většina uživatelů používá na PC nebo noteboocích právě Windows.

Otázku, proč se pokus Microsoftu s Windows Mobile nakonec ukázal jako velký flop, si položil i spoluzakladatel společnosti, Bill Gates. V rámci konference v New Yorku Gates hovořil o selhání operačního systému včetně velmi specifického opomenutí na konci posledního desetiletí – v žádném případě se ale nesnaží vzdát i podílu vlastní viny.

Spouštěčem neúspěchu byla údajně kartelová dohoda, která se v roce 2009 zaměřila proti společnosti Microsoft. To na sebe strhlo velkou pozornost, včetně Gatesovy. Výsledkem bylo, že Gates neměl dostatek času se zaměřit na Windows Mobile. "To jsem kvůli nastalému zmatku zkazil", řekl Gates během rozhovoru.

Gates: selhání stálo Microsoft "několik set miliard dolarů"

billgates

Bill Gates si je jistý: s větší dávkou pozornosti mohl Microsoft dnes v oblasti mobilních operačních systémů dominovat.

Podle Billa Gatese bylo toto selhání nakonec prvním článkem dlouhého řetězce, který zabránil úspěchu systému Windows Mobile. Gates se také potýkal s Windows Phone, nástupcem systému Windows Mobile.

Microsoft propásl dohodu s výrobcem Motorola. Očekávalo se, že blíže neurčený typ oblíbeného telefonu Motoroly měl být vybaven OS Windows. Gates a spol. ale zmeškali termín nového smartphonu přibližně o tři měsíce, proto se Motorola nakonec rozhodla pro Android, který od roku 2005 vlastní Google. Před několika měsíci popsal Gates neúspěch Windows Phone jako "hlavní selhání jeho kariéry".

Pokud bychom se mohli vyhnout špatnému načasování, mohli dnes takřka všichni uživatelé používat Windows Phone. Jeho koncernu díky špatnému timingu uteklo pod prsty několik stovek miliard dolarů, míní Gates.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení