Fotíte si hanbaté fotky? Určitě vás překvapí, kdo k nim má přístup
Telefon je osobní věc, pro mnohé něco jako svatyně. Píšeme si do něj zápisky, komunikujeme s…
Proč telefon při nabíjení bzučí: může jít o závažný problém | foto: Andreas Haslinger / Unsplash
Už jste se někdy zaposlouchali při tom, když jste nabíjeli váš smartphone a všimnuli si, že ticho protíná slabé pískání a tikání? S největší pravděpodobností není problém ve vašich uších, ale vysokofrekvenční zvuk nabíječka skutečně vyluzuje. Jak je to možné?
Pískání, bzučení, klapání či tikání zmíněné v úvodu se povětšinou objevuje u bezdrátových nabíječek typu Qi, může se ale objevit i při běžném nabíjení. Většinou nabíječka vydává hluk, když je aktivní rychlonabíjení, nebo když je baterie hodně vybitá, což způsobuje, že nabíječka pracuje mimořádně intenzivně a odebírá více proudu.
Pronikavý, avšak slabý pískot slyšíte, protože uvnitř nabíječky pracuje miniaturní transformátor na vysoké frekvenci (více než 50 Hz). Jednoduše to můžeme přirovnat k běžným transformátorům, které také při práci vyluzují tenoučký zvuk, na který si většina uší rychle zvykne. Vrátíme-li se k nabíjení běžného smartphonu, zvuk by většinou měl utichnout při nabití na 80 %, když už nabíječka nebere tolik elektrického proudu.
Kromě toho, nabíječka též převádí střídavé napětí na stejnosměrné, které se skládá z vysokého množství frekvencí procházejících nabíjecím příslušenstvím. Při tomto vysokém množství přeměn a frekvencí pravděpodobně můžete zaslechnout “bzučivé zvuky”. Mělo by vás uklidnit, že nejde prakticky o nic vážného – naopak, je to zcela normální.
Ne vždy ale zvuk při nabíjení vašeho telefonu lze označit za “normální”. V první řadě byste měli ověřit, zdali skutečně vychází z bezdrátové nabíječky, nikoliv ze zdi nebo ze zásuvky samotné. V takovém případě doporučujeme šetrně vyndat kabel z elektrické sítě a zásuvku nechat zkontrolovat odborníkem.
Pokud sledujete, že hluk je při nabíjení den ode dne silnější, nebo neustane ani po dobití do 80 % energie, může jít o vadnou nabíječku a je na místě zapřemýšlet nad nákupem nové, než se vám tato rozbije.
Možným vysvětlením toho, že slyšíte ustavičné pískání či bzučení, však může být i onemocnění vašich sluchových orgánů. Šelest v uších, odborně nazývaná tinnitus, může vznikat dlouhodobým vystavováním nadměrnému hluku, nebo třeba úrazem hlavy. Aktuálně jej nelze kompletně vyléčit, otevřeně se však k tomuto onemocnění hlásí velké hvězdy světové hudby, jako třeba kytarista Eric Clapton nebo zakladatel kapely Coldplay, Chris Martin.
Zdroj: My eLearning World, Wikipedia
Telefon je osobní věc, pro mnohé něco jako svatyně. Píšeme si do něj zápisky, komunikujeme s…
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Společně s Windows 8.1 uvedl Microsoft také nový typ pohotovostního režimu, kdy se počítač…
Jinak velmi oblíbená řada smartphonů Samsung Galaxy v současnosti nejde na odbyt.…
Pokud se o technologie zajímáte již delší dobu, nejspíš vám netřeba dlouze představovat…
Google mate uživatele svých produktů. Dvěma různým aplikacím dává stejný název. Které to jsou…
Hádanky, hlavolamy a optické klamy jsou novým internetovým trendem. Šíří se na sociálních…