Menu

Prokletí moderní doby: jak mobilní telefon ničí váš milostný život?

23.05.2023 17:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Prokletí moderní doby: jak mobilní telefon ničí váš milostný život?

Prokletí moderní doby: jak mobilní telefon ničí váš milostný život? | foto: Roman Odintsov / Pexels

Nomofobie, neboli závislost na mobilním telefonu, je civilizační chorobou dnešního světa. Většina lidí s telefonem vstává a s telefonem také ulehá do postele, bere si ho s sebou do koupelny, na záchod, vlastně všude. Můžeme však pozorovat negativní vliv této nomofobie na mezilidské vztahy, zejména pak na milostný život.

Závislost na telefonu

Podle mnoha průzkumů tráví průměrný člověk každý den zhruba 3 a čtvrt hodiny zíráním do mobilního telefonu. To je opravdu hodně, konkrétně 22 hodin a 45 minut týdně. Když se nad tím zamyslíte, je to velká část vašeho dne – ze 24hodinového koláče 6–8 hodin spíte a zbylých 16 hodin jste na nohou.

Z průzkumů veřejného mínění již dávno víme, že nadměrné používání smartphonu ovlivňuje naši psychiku (chceme ho používat víc a víc – závislost) a probouzí v lidech sociální fobie, zvyšuje stres, nervozitu a mimo jiné se podepisuje i na tom, jak se chováme k ostatním lidem kolem nás.

Nabízí se tedy otázka, do jaké míry ovlivňuje nadužívání mobilního telefonu milostný život partnerů, tedy to, jak často spolu uléhají do postele a jak dlouho jejich radovánky trvají. Výsledky však jsou zdrcující.

Alarmující dopad na sex

Studie, kterou provedla Durhamská univerzita ve Velké Británii, zkoumala u 30 párů, jaký vliv má používání mobilních telefonů na jejich sexuální život. Výsledky jsou zdrcující, jak by vás asi napadlo.

Velkým problémem je efekt FOMO, tedy fear of missing out (strach, že o něco zásadního přijdete). Jakmile se člověk začne oddávat sexu, pravděpodobně nemá v ruce telefon. „Závislák“ tedy může snadno dojít k pocitu, že mu něco uniká.

Hned 40 % respondentů přiznalo, že odkládají sex, aby mohli použít svůj chytrý telefon nebo tablet, zatímco někteří prozradili, že dokonce sex cíleně urychlují, aby mohli zkontrolovat sociální média nebo odpovědět na zprávy. Třetina respondentů se přiznala k tomu, že sex přerušila, aby zvedla příchozí hovor nebo odpověděla na zprávu na mobilu.

Jak je to u vás? Cítíte, že by vás mobilní telefon ovlivňoval i v intimních chvílích, nebo jste pevně nad věcí?

Zdroj: NZHerald, ABC Everyday

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení