Menu

Ransomware Ryuk vydělává

22.08.2018 11:35 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Ransomware Ryuk vydělává

Ransomware Ryuk vydělává | foto: CHIP

Nový ransomware Ryuk vydělal útočníkům za 2 týdny více než 640 000 dolarů, varuje Check Point ve své zprávě.

V posledních dvou týdnech útočil ransomware Ryuk na různé organizace po celém světě. Útoky byly dobře naplánované, cílené a zašifrovaly stovky počítačů, datových úložišť a datových center v infikovaných společnostech.

Přesto, že po technické stránce je ransomware Ryuk na poměrně nízké úrovni, řada organizací jím byla ohrožena. Některé z nich navíc zaplatily poměrně vysoké výkupné za zpřístupnění a dešifrování souborů. Výkupné se pohybuje od 15 BTC do 50 BTC. Sice nebyly zjištěny rozdíly v kódu jednotlivých vzorků, přesto oběti dostávají dvě různé verze žádostí o výkupné. Delší a stylisticky propracovanější verze vedla k zaplacení rekordní platby 50 BTC (kolem 320 000 dolarů), zatímco kratší a trochu ledabylejší verze požaduje výkupné 15-35 BTC (až 224 000 dolarů). Zdá se tedy, že v rámci kampaně existují dvě úrovně útoků. Celkově kampaň už útočníkům vydělala přes 640 000 dolarů.

Check Point zjistil, že některé prvky nového ransomwaru jsou podobné ransomwaru HERMES, který je spojován s nechvalně známou severokorejskou skupinou Lazarus. Check Point se kvůli podobnosti obou kampaní domnívá, že za současnou vlnou cílených útoků stojí buď operátoři HERMESe nebo se novým útočníkům povedlo získat přístup k jeho zdrojovému kódu.

"Ryuk je na rozdíl od běžného ransomwaru distribuovaného masově ve spamových kampaních používán výhradně pro přesně cílené útoky, takže je i mnohem těžší vystopovat a sledovat jeho aktivity. I kód byl vytvořen s ohledem na přesně cílené použití, kdy infekci i distribuci provádí útočníci manuálně, což zároveň vyžaduje daleko větší přípravu před každým útokem," říká Peter Kovalčík, SE Manager ve společnosti Check Point. Vysoké nároky na zkušenosti hackerů s podobnými cílenými útoky nás opět přivádí k možnému spojení se skupinou Lazarus, která stála v roce 2014 za útokem na Sony Pictures.

Téměř každý malwarový vzorek poskytl unikátní peněženku a krátce po zaplacení výkupného byly prostředky rozděleny a převedeny prostřednictvím několika dalších účtů. Analýza transakcí přesto ukázala na určitý vzorec, který umožnil nalézt peněženky pravděpodobně použité v rámci útoků.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení