Menu

Rozšířená realita pomáhá při kontrole pokožky: aplikace upozorní na blížící se riziko

18.08.2021 14:00 | Petr Moláček + Přidat komentář
Rozšířená realita pomáhá při kontrole pokožky: aplikace upozorní na blížící se riziko

Rozšířená realita pomáhá při kontrole pokožky: aplikace upozorní na blížící se riziko | foto: Igor Link/Pixabay

Rakovina kůže je rostoucí problém. Melanomy představují celosvětově 3-7 % všech diagnostikovaných nádorů a jsou označovány jako jedny z nejagresivnějších nádorových onemocnění vůbec. 

Podobné problémy jsou ale také stále častěji výzvou pro technologické firmy, které se snaží přinášet inovační zdravotnická řešení. Chtějí tak pomoci jak lékařům, tak i pacientům například s přesnější a rychlejší diagnostikou.

Tvůrci dánské aplikace Miiskin (https://miiskin.com/), kteří se zaměřují na monitoring pokožky a výskyt pigmentových skvrn, oznámili spuštění nové funkce, která je určena ke stanovení velikosti pih a mateřských znamének. Aplikace tak umožňuje pacientům vedle vzhledové kontroly pokožky nově kontrolovat změnu velikosti jejich pih a mateřských znamének pomocí technologie rozšířené reality (AR).

Funkce pro kontrolu růstu pih vyžaduje, aby uživatelé vyfotografovali své znaménka vedle referenčního objektu, jako je například mince. To jim umožňuje lépe zaměřit a zaznamenat velikost kožní léze. K dalšímu hodnocení pomáhá uživatelům stupnice mezinárodního sjednoceného evaluačního systému.

Uživatelé tedy mohou prostřednictvím aplikace pořizovat obrázky kožních znamének, pigmentových skvrn a pih. Aplikace jim pak pomůže sledovat změny jejich velikosti, tvaru a barvy a následně zjistit, zda se piha či znaménko mění a jak se dále vyvíjí.

Na změně velikosti záleží

miiskiin

Pomocí aplikace pro smartphone si uživatelé mohou zjistit, zda některý z útvarů na jejich pokožce není zárodkem vážnějšího onemocnění. | Zdroj: Miiskin.com

Podle onkologických odborníků se 20 – 30 % melanomů projeví z pih nebo mateřských z znamének. Ale až 80 % melanomů se objevuje na dříve normálně vypadající kůži. Dermatologové proto doporučují pravidelná samovyšetření kůže, protože pacient je s nejvyšší pravděpodobností první osoba, která si na sobě změn a známek rakoviny kůže všimne.

Při vlastní diagnostice kůže jsou velikost a změny ve vzhledu znamének základními prvky, které je třeba vyhodnotit při hledání potenciálních známek melanomu. Drobné změny ve velikosti ale nemusí být patrné pouhým okem, stejně tak když se znaménko nachází v těžko dostupné oblasti.

Cílem technologie Miiskin je pomoci uživatelům právě včas identifikovat varovné příznaky, aby se mohli poradit s dermatologem o posouzení, vyšetření a případné další léčbě. Už v loňském roce společnost Miiskin zaujala uživatele funkcí monitorování pleti, která umožňuje lidem pomocí aplikace pořizovat fotografie pokožky celého těla, což také usnadňuje samovyšetřování rakoviny kůže. K vývoji funkcí aplikace využívají vývojáři technologie Apple v oblasti strojového učení, zpracování obrazu a rozšířené reality (AR).

Technologie do rukou pacientů

Rozvoj technologií k monitorování změn pokožky a k samovyšetření pacientů se dostávají do centra pozornosti odborníků ve zdravotnických systémech různých států. Aplikace Miiskin (https://miiskin.com/) byla oceněna organizací ORCHA (https://orchahealth.com/), která odpovědná za hodnocení Digital health aplikací pro NHS (Britský veřejný zdravotnický systém), jako jedna z pěti nejlepších technologických aplikací poskytující osvědčené postupy.

Švýcarský startup OnlineDoctor získal začátkem tohoto roku pět milionů EUR na financování své webové teledermatologické platformy, která poskytuje pacientům odbornou diagnostiku a doporučené opatření pro jejich kožní problém do 48 hodin. A britská technologická společnost Moletest (Scotland) Ltd nabízí profesionálům primární péče svůj screeningový test Nomela (https://nomela.com/) na kožní léze podezřelé z melanomu. Doufejme jen, že se podobná inovační technologická řešení a služby dostanou brzy k pacientům a lékařům i v Česku.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení