Menu

Rychlá oprava pro Firefox 90: nyní už opět funguje i tisk z PDF

04.08.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Rychlá oprava pro Firefox 90: nyní už opět funguje i tisk z PDF

Rychlá oprava pro Firefox 90: nyní už opět funguje i tisk z PDF | foto: flod/Foter.com

Ke stažení je k dispozici Firefox 90.0.2, který opravuje chybu způsobující odříznutí části stránky při tisku PDF. Po předchozí verzi, která byla zaměřena především na inovaci designu, má Firefox více změn ve funkcionalitách.

Firefox 90.0.2 je k dispozici k bezplatnému stažení pro platformy Windows, macOS a Linux. V této aktualizaci Mozilla řeší pouze dvě chyby. Jedna opravuje problémy s tiskem, které při tisku souborů PDF způsobovaly odříznutí části stránek. Druhý problém se týká nesprávného zobrazení v tématech GTK, takže je zajímavý především pro uživatele Linuxu.

Teprve nedávno se objevila aktualizace, která řešila celkem pět chyb verze 90, které se týkají mimo jiné i pomalejšího načítání stránek s protokolem HTTP3, neočekávaných pádů při zavírání prohlížeče nebo prázdnou stránku »about:support«.

Nová aktualizační funkce pro uživatele Windows

firefox90-1

Vyhledávání aktualizací se řídí pomocí plánování úloh v systému Windows a běží na pozadí. | Zdroj: Firefox 90/Windows 10

Aktualizovaný prohlížeč je důležitý pro celkovou bezpečnost systému. Až dosud byly aktualizace Firefoxu automaticky doručovány pouze při spuštěném prohlížeči. Přinejmenším v systému Windows se to nyní mění, protože je k dispozici nová služba běžící na pozadí, která aktualizace načítá.

Za tímto účelem je každých sedm hodin v systému Windows aktivována instance prohlížeče Firefox bez grafického uživatelského rozhraní, a to v době, kdy prohlížeč Firefox není spuštěn. Mozilla chce tuto funkci zavádět postupně. Abychom viděli záznam v plánovači úloh systému Windows, který to řídí, musíme funkci povolit prostřednictvím »about:config» a parametru »app.update.background.scheduling.enabled«.

Tato funkce je užitečná především pro příležitostné uživatele Firefoxu. Ti se mohou spolehnout na to, že mají k dispozici vždy aktuální verzi prohlížeče.

Konec podpory FTP a brzda pro Facebook

firefox90-2

Uživatelé FTP si musejí instalovat samostatného klienta, Firefox jeho podporu odebral. | Zdroj: Firefox 90

Ve Firefoxu 90 jsou ale i některé další novinky:

Konec s FTP: jak už bylo oznámeno dříve, Mozilla zrušila ve Firefoxu 90 podporu protokolu FTP. To znamená, že pokud zadáte adresy ve stylu »ftp://ftp.mozilla.org/pub/«, Firefox je už nedokáže otevřít. Místo toho nabídne zkusit externí program. Pokud stále používáte servery FTP, bylo by vhodné k tomuto účelu použít samostatného klienta, například FileZilla. Co je důležité: všechny předchozí způsoby, jak ve Firefoxu znovu zprovoznit FTP, už nefungují.

Vyhledávač problémů: ve Firefoxu 90 je nová podstránka »about:third-party«, která uživatelům umožňuje zjistit, které moduly třetích stran se do Firefoxu instalují. To by mohlo být užitečné především v případech problémů s kompatibilitou.

PDF: funkce tisku do souboru PDF vytváří funkční hypertextové odkazy.

Výjimky: uživatelé Firefoxu si nyní mohou nastavit výjimky pro režim »pouze přes HTTPS«.

Chytrá blokace: aktualizace funkce blokování v režimu soukromí zastavuje skripty Facebooku. Pokud se ale uživatelé přihlásí na stránku pomocí facebookového účtu, skripty jsou okamžitě povoleny.

Obrázky: obrázky na webových stránkách, které jsou otevřeny pomocí položky kontextové nabídky »Otevřít obrázek na nové kartě«, se nyní zobrazují na kartě na pozadí.

Metadata: nová funkce načítání metadat ve Firefoxu 90 lépe chrání uživatele před útoky z různých zdrojů.

Bezpečnostní update: Firefox 90 poskytuje devět bezpečnostních záplat.

Důležitá aktualizace pro uživatele systému Windows

Hlavní novinka, instalace aktualizací nezávisle na spuštění Firefoxu, bude pravděpodobně uvolňována pouze po částech. Myšlenka je to ale dobrá. Uživatelé pak aktualizaci prohlížeče mohou vypustit z hlavy a při jeho používání budou mít bezpečný systém. Kapitola FTP ve Firefoxu 90 definitivně končí. Mozilla tuto implementaci z prohlížeče odstranila.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení