Menu

Samsung přechází na 8K

30.08.2018 17:09 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Samsung přechází na 8K

Samsung přechází na 8K | foto: CHIP

IFA 2018: Překvapením letošní výstavy IFA bylo oznámení Samsungu, že ještě letos na podzim začne prodávat obří televizory s rozlišením 8K, tedy 4x vyšším, než mají ne ještě zcela běžné 4K TV.

Společnost Samsung Electronics během své tiskové konference na veletrhu IFA 2018 oznámila svůj vstup do oblasti rozlišení 8K. Ještě letos na podzim uvede televizor Q900R QLED 8K doplněný o technologii umožňující zvýšení rozlišení na 8K s využitím umělé inteligence (8K AI Upscaling). Tento QLED 8K televizor bude na trhu k dispozici ve třech verzích s ultravelkou obrazovkou (65", 75" a 85") a nabídne celou řadu vylepšení souvisejících s přechodem na rozlišení 8K včetně technologií Real 8K Resolution, Q HDR 8K a Quantum Processor 8K vyvinutých pro uvedení obrazu v kvalitě 8K do reálného života. Nové 8K QLED televizory řady Q900R budou dostupné v ČR a SR v průběhu října 2018.

p8300148-nahled

Obrazového materiálu v rozlišení 4K je zatím málo a toho v 8K ještě méně. Přesto se do této oblasti pouští, protože věří, že umělá inteligence 8K AI Upscaling dokáže dostatečně dobře vylepšit obraz, aby mělo smysl ho na 8K televizorech zobrazovat. Samsung umělou inteligenci vytrénovat na mnoha obrazech. Ať už uživatel sleduje obsah prostřednictvím streamingové služby, set-top boxu, HDMI, USB nebo dokonce mobilního zrcadlení, Quantum Processor 8K rozpozná a převzorkuje obsah do rozlišení 8K.

p8300146-nahled

K reprodukci obrazu v kvalitě 8K je Samsung Q900R také vybaven technologií Real 8K Resolution, která dokáže dosáhnout maximálního jasu na úrovni 4000 nitů – což je standard podporovaný většinou filmových studií. Televizor Q900R zahrnuje také technologii Q HDR 8K s podporou HDR (High Dynamic Range) 10+, která optimalizuje úroveň jasu a produkuje přirozené barvy, a umožňuje tak dosáhnout přesně takového obrazového výrazu, jaký tvůrci zamýšleli. Kromě toho bude mít Q900R přímé zadní podsvícení Direct Full Array Elite pro zvýšení kontrastu a přesné řízení podsvícení a bude také pokrývat 100 % barevného prostoru.

p8300152-nahled

 

Televizor také například rozpozná a analyzuje celou řadu připojených zařízení, jako jsou audio zařízení připojená přes optický kabel a pak automaticky přepne zdroj obrazu a audio výstup pro optimální zážitek ze sledování. Stylové funkce jako režim Ambient byly vylepšeny tak, aby televizor hladce splynul s okolním prostorem. 

Překvapením letošní výstavy IFA bylo oznámení Samsungu, že ještě letos na podzim začne prodávat obří televizory s rozlišením 8K, tedy 4x vyšším, než mají ne ještě zcela běžné 4K TV.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení