Menu
CHIP Speedtest

Skandál u prohlížeče: žádaný browser s ochranou osobních údajů tajně inkasuje peníze

09.06.2020 12:50 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Skandál u prohlížeče: žádaný browser s ochranou osobních údajů tajně inkasuje peníze

Skandál u prohlížeče: žádaný browser s ochranou osobních údajů tajně inkasuje peníze | foto: CHIP

Tvůrci prohlížeče Brave jej propagují jako browser s větší kontrolou ochrany soukromí uživatelů. Nyní však čelí silné kritice: když přistupujete k určitým webům, prohlížeč automaticky připojí přidělené ID.

Tímto způsobem vývojáři získají provizi z nákupu nebo zobrazení, a to zcela bez souhlasu a vědomí uživatele. Každý uživatel, který navštíví web prohlížeče Brave, najde mnoho slibů od vývojářů na téma bezprecedentního zabezpečení, soukromí a kontroly privátního prostoru. Můžete povolit reklamu, která respektuje vaše soukromí, ale i tak z ní její zadavatelé a vývojáři Brave mohou mít prospěch. V poslední aktualizaci se však vývojáři odvážili podniknout kroky, které této strategii nevyhovují, a navíc způsobují mezi řadou uživatelů nelibost.

Brave bez vyžádání sděluje sledovací kódy a získává provizi

bravescandal1

Pokud otevřete v prohlížeči Brave stránky obchodníků s kryptoměnami, můžete v zobrazené URL vidět přidružené sledovací kódy.

Podle informací zveřejněných na Twitteru uživatelem Cryptonator1337 každý, kdo zobrazí konkrétní stránku prostřednictvím adresního řádku v prohlížeči Brave, nyní automaticky obdrží přidružený sledovací kód (affiliate code), propojený s Brave browserem. Jedná se o značky, které se přidají k prohlížené URL. Provozovatel webové stránky tak může zjistit, odkud uživatel přichází, a například při úspěšné realizaci nákupu i přidat agentovi nákupní provizi. Z pohledu propagace Brave jako "jiného" prohlížeče s blokováním trackerů toto zjištění mnoho uživatelů příliš pozitivně nepřijalo.

Mezitím se k tomuto postupu vyjádřil také spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Brave, Brendan Eich. Na Twitteru vysvětluje, že se jedná o přidružené partnery. Poté, co se zpočátku snažil postup ospravedlnit, nyní připouští, že se stala chyba a chce automatické přidávání přidružených odkazů zrušit.

bravescandal2

Jak se dají přidružené odkazy deaktivovat

bravescandal30

Pokud chcete funkci přidruženého odkazu (affiliate kódu) deaktivovat, můžete to provést přímo v nastavení Brave.

Ve svém Tweetu upozorňuje Brendan Eich na možnost deaktivace funkce v nastavení prohlížeče. Chcete-li to provést, otevřete nabídku pomocí tlačítka se třemi pruhy na okraji obrazovky a zvolte položku Nastavení. Poté přejděte níže do oblasti Zobrazit a vyhledejte položku "Show Brave suggested sites in autocomplete suggestions". Přesunutím posuvného ovladače funkci deaktivujete. V budoucnu by funkce měla být v nastavení deaktivována "by default" a přidružené odkazy by se měly přidávat pouze v případě, že to uživatel cíleně v nastavení aktivuje.

Více transparence by prohlížeči Brave ušetřilo spoustu problémů

Přístup Brave není v podstatě nic nového, ostatní prohlížeče dělají totéž. Tento postup však příliš nezapadá do konceptu Brave, který se profiluje jako browser kladoucí velký důraz na ochranu soukromí a dat uživatele.

Nedostatečná průhlednost také není příliš uživatelsky vstřícná. Bylo by lepší o této věci uživatele informovat a dát jim možnost volby. Nebo nastavit funkci jako standard a přidružené odkazy používat pouze v případech, kdy to uživatel záměrně aktivuje.

mohlo by vás také zajímat: květnový update s mnoha chybami – s aktualizací windows 10 2004 se vyplatí ještě počkat

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.