Menu

Skryté nastavení: pokud jej aktivujete, váš počítač se okamžitě zrychlí

06.12.2022 12:40 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Skryté nastavení: pokud jej aktivujete, váš počítač se okamžitě zrychlí

Skryté nastavení: pokud jej aktivujete, váš počítač se okamžitě zrychlí | foto: Almas Salakhov/Unsplash

Doba, kdy uživatelé trávili dlouhé hodiny laděním počítače, je už pro mnoho z nás dávno minulostí. Pokud by šlo ale získat vyšší výkon počítače pomocí malého rychlého triku, stálo by to za zkoušku.

Dříve byl tuning PC velkým tématem, dnes se ale detailním laděním v hloubi systému nebo vlastní konfigurací počítače zabývají většinou jen hráči a technicky orientovaní uživatelé. Je to škoda, protože spousta výkonu zůstává nevyužita.

Současně je ale díky některým nástrojům mnohem snazší jednoduchým nastavením získat více výkonu. Mnoho počítačů například pracuje pouze s výchozím nastavením paměti, i když osazený hardware by hravě zvládl větší kapacitu. Pak stačí změnit pouze jediné nastavení a systém se znatelně zrychlí.

Bezpečný tuning pomocí XMP a DOCP

mainboard

Většina dnešních uživatelů PC se už nepouští do detailních možností nastavení jednotlivých hardwarových komponent. | Zdroj: Onur Binay/Unsplash

Pokud si chcete sami pohrát s taktovacími frekvencemi a časováním paměti, může být ladění paměti RAM samo o sobě malou vědou. V mnoha případech to ale nemusíte dělat sami, protože existují předem definované profily XMP (Extreme Memory Profile), které lze jednoduše aktivovat v systému BIOS nebo prostřednictvím firmwaru UEFI, pokud máte vhodnou kompatibilní paměť. Pak také RAM poběží s optimální rychlostí, určenou výrobcem.

Za standardem XMP stojí Intel, AMD tento protokol nepoužívá. Existují ale podobné možnosti prostřednictvím zkratek DOCP (Direct Overclock Profile) nebo EOCP (Extended Overclock Profiles).

Co je ale důležité vědět: u notebooků tuto možnost obvykle nenajdete. U stolních počítačů profily musí podporovat procesor, základní deska a paměť RAM.

Aktivace XMP a DOCP

uefi-settings

Rychlé paměťové profily najdete v nastavení UEFI. | Zdroj: UEFI

Postup aktivace profilů RAM je stejný pro Intel i AMD. Najdete je v nastavení UEFI, což lze provést stiskem klávesy při zavádění systému. Obvykle funguje [Del] nebo [F2]. Také lze využít rozšířené spuštění Windows a kliknout na firmware UEFI.

Výrobci základních desek nepojmenovávají své nabídky jednotně, ale pokud najdete položku "Tweaker", pak jste obvykle na správné cestě. V nabídce pak stačí vybrat nastavení jako "XMP". Někdy také bývají k dispozici i různé profily, jako například "XMP I" a "XMP II".

Vyberte jednu z možností a nastavení uložte. Po restartu by systém měl běžet s optimálním nastavením paměti RAM. Pokud žádné možnosti nastavení neobjevíte, vaše systémy pravděpodobně profily XMP nenabízejí.

Zkouška nastavení RAM

ram-frequnency

Správce úloh zobrazí momentální rychlost pracovní paměti. Údaj najdete v pravé části jako první v uvedeném přehledu položek. | Zdroj: Windows/Správce úloh

Správce úloh odhalí aktuální taktovací frekvenci operační paměti na kartě "Výkon" pod položkou "Základní rychlost".

Nastavení operační paměti pod Windows můžete také zkontrolovat pomocí bezplatného nástroje CPU-Z. Zjistíte i několik dalších podrobností. V části "Memory" najdete rozsáhlý seznam položek v části "Timings". V horní části je uvedena aktuální časovací frekvence, kterou je třeba v případě paměti DDR zdvojnásobit, abyste získali správnou hodnotu.

Na kartě "SPD" uvidíte pod položkou "Max. Bandwidth" limit, kterého můžete podle výrobce u osazené paměti RAM dosáhnout. Můžete také porovnat, zda je nastavení zvolené dobře, či zda není potenciál už takřka vyčerpán.

Pokud byste se po novém nastavení potýkali s problémy, můžete jej opět zrušit. Po vyladění je dobré provést několik testů stability.

Zdroj: CPU-Z

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Tento článek obsahuje spoustu nesmyslů. Být autorem, tak se stydím a buď jej přepíšu nebo odstraním. Takové hlouposti bych na Chip.cz nečekal…

  Reagovat na komentář

  Téměř nic v tom o článku není pravda, neberte to vážně.

  Reagovat na komentář

  Bootloop?

  Reakce na waltari: to se mi ještě nikdy nestalo a to stavím kompy přes 25let! Jde o to, že XMP stejně nedostane z pamětí maximum, proto ladím timingy manuálně a jsem těsně před zónou selhání, přitom mám 101% stabilitu ověřenou dny testování pod nejrůzn. memtesty

  Reagovat na komentář

  Skryté???

  A od kdy je XMP a overclocking skryté???

  Reagovat na komentář

  Profil XMP je sice krásný, ale nestačí XMP jen aktivovat, XMP se musí z těch modulů přečíst, tzn. moduly musí XMP mít, UEFI si RAM osahá a načte jejich přesný profil. Ve většině případů skončí PC v nekonečném bootloopu pokud se profil pouze zapne. Všechny moduly stejný výrobce a ideálně i typ. Je to něco jako re-Bar pro PCIex

  Reagovat na komentář

  Jak někdo může vyplodit takovou blbost, že ve Správci úloh najdete aktuální frekvenci pamětí pod položkou Procesor? K čemu tam asi je ta položka Paměti, ve které je uvedena Frekvence?

  Reagovat na komentář

  XMP

  Měl jsem celkem dost DDR modulů pamětí s XMP profilem. Ze začátku to fungovalo celkem bez problémů, ale pak to podle mě začali výrobci přehánět. On ten jejich test v nějakých „ideálních“ podmínkách je něco jiného, než realita. I když to deska podporovala, způsobovalo to občas výpadky, zatuhnutí apod. Ten nárůst výkonu není až tak zázračný, jen ty čísla v testech pamětí vypadají hezky.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení