Menu
CHIP Speedtest

Firefox 69 je připraven: vybaven blokací flashe a vytrénovaný pro vyšší tempo

04.09.2019 07:00 | Jiří Palyza
Firefox 69 je připraven: vybaven blokací flashe a vytrénovaný pro vyšší tempo

Prohlížeč v nové verzi je připraven k bezplatnému stažení. Aktualizace neznamená totální změnu Firefoxu, ale je vytrénována pro rychlejší tempo v prostředí Windows.

Prohlížeč také disponuje zabudovanou ochranou proti těžbě kryptoměn a je ztíženo používání Flashe. Stávající uživatelé Firefoxu by měli aktualizaci provést z důvodu oprav zabezpečení i dalších chyb. Update na novou verzi by měl proběhnout během několika příštích dnů pomocí funkce automatické aktualizace. Pokud nechcete čekat, můžete si jej stáhnout ručně. Firefox 69 je k dispozici pro 64 a 32 bitová Windows, MacOS a Linux. To jsou ve zkratce nejdůležitější novinky.

Firefox (64/32 bit) pro Windows, MacOS a Linux velmi dobrý
Aktuální finální verze 69 je k dispozici ke stažení zdarma. stáhněte si


Vyšší tempo pro uživatele Windows

firefox69-vykon

Firefox 69 informuje Windows o tom, které procesy by měly mít prioritu.

Firefox používá už delší dobu techniku zpracování více paralelních procesů v samotném prohlížeči pro větší počet otevřených stránek. Nyní přichází ke slovu automatika, která startuje ve Windows až osm procesů pro zpracování webů. A co je nové ve verzi 69: prohlížeč sdílí s Windows informaci, které procesy vyžadují prioritu z důvodu aktuální činnosti uživatele. Oproti tomu procesy na pozadí jsou ošetřeny s nižší prioritou a proto je jim přiděleno i méně času CPU. Výjimku tvoří hudba a video, které jsou vždy zpracovávány s vysokou prioritou.

Ochrana proti těžbě kryptoměn

firefox69-privacy

Aktivní je nyní ochrana proti těžbě kryptoměn.

Firefox postupně rozšiřuje zabudovanou ochranu proti sledování. Novinkou ve výchozím nastavení je modul, který slouží pro blokaci těžby kryptoměn. V předchozích verzích jste tuto ochranu museli aktivovat ručně, ve Firefoxu 69 jde o výchozí nastavení. Pro každého uživatele je blokováno sledování v privátním režimu, cookies třetích stran a těžba kryptoměn. To by mělo blokovat spouštění skriptů na pozadí, které slouží k těžbě kryptoměn a kradou tak výpočetní výkon.

Další překážka pro Flash

Flash bude v příštím roce ukončen, ale už nyní nelze plugin pro jeho spouštění ve Firefoxu aktivovat natrvalo. Prohlížeč se při každé návštěvě webu používajícího flash zeptá, zda jej uživatelé opravdu chtějí spustit. Uživatelé jej musí pro každou požadovanou stránku povolit. 

Firefox 69 není obří aktualizace, ale už jen pro bezpečnostní záplaty a opravy chyb je užitečné ji instalovat. Používání Flashe je opět o něco komplikovanější a Firefox by měl více spolupracovat s Windows na optimalizaci procesů. To by se mohlo příznivě projevit na jeho rychlosti. Přednastavená ochrana soukromí je podobně dobrý nápad, nově s blokací těžby kryptoměn.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení