Menu

Firefox 90: nová funkce aktualizace a brzda pro skripty Facebooku

19.07.2021 17:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Firefox 90: nová funkce aktualizace a brzda pro skripty Facebooku

Firefox 90: nová funkce aktualizace a brzda pro skripty Facebooku | foto: vectorjuice/Freepik.com

Aktualizace prohlížeče Firefox 90 je připravena ke stažení. Po předchozí verzi, která byla hlavně o vylepšení vzhledu, je Firefox 90 opět víc o změnách "pod kapotou". Uživatelé na platformě Windows získají novou funkci aktualizace. Jedna ze starších služeb naopak bude zcela odstraněna.

Firefox 90 je k dispozici k bezplatnému stažení pro Windows, macOS a Linux. Po rozsáhlé změně vzhledu Firefoxu 89 se nová verze opět zaměřuje více na změny v pozadí. Během několika příštích dnů by se vám měl Firefox 90 automaticky ohlásit prostřednictvím funkce aktualizace. Pokud je to možné, stáhněte si raději hned aktualizaci na verzi 90.0.1. Ta dodatečně řeší celkem pět chyb verze 90, které se týkají mimo jiné i pomalejšího načítání stránek s protokolem HTTP3, neočekávaných pádů při zavírání prohlížeče nebo prázdnou stránku »about:support«.

Nová aktualizační funkce pro uživatele Windows

firefox90-1

Vyhledávání aktualizací se řídí pomocí plánování úloh v systému Windows a běží na pozadí. | Zdroj: Firefox 90/Windows 10

Aktualizovaný prohlížeč je důležitý pro celkovou bezpečnost systému. Až dosud byly aktualizace Firefoxu automaticky doručovány pouze při spuštěném prohlížeči. Přinejmenším v systému Windows se to nyní mění, protože je k dispozici nová služba běžící na pozadí, která aktualizace načítá.

Za tímto účelem je každých sedm hodin v systému Windows aktivována instance prohlížeče Firefox bez grafického uživatelského rozhraní, a to v době, kdy prohlížeč Firefox není spuštěn. Mozilla chce tuto funkci zavádět postupně. Abychom viděli záznam v plánovači úloh systému Windows, který to řídí, musíme funkci povolit prostřednictvím »about:config» a parametru »app.update.background.scheduling.enabled«.

Tato funkce je užitečná především pro příležitostné uživatele Firefoxu. Ti se mohou spolehnout na to, že mají k dispozici vždy aktuální verzi prohlížeče.

Konec podpory FTP a brzda pro Facebook

firefox90-2

Uživatelé FTP si musejí instalovat samostatného klienta, Firefox jeho podporu odebral. | Zdroj: Firefox 90

Ve Firefoxu 90 jsou ale i některé další novinky:

Konec s FTP: jak už bylo oznámeno dříve, Mozilla zrušila ve Firefoxu 90 podporu protokolu FTP. To znamená, že pokud zadáte adresy ve stylu »ftp://ftp.mozilla.org/pub/«, Firefox je už nedokáže otevřít. Místo toho nabídne zkusit externí program. Pokud stále používáte servery FTP, bylo by vhodné k tomuto účelu použít samostatného klienta, například FileZilla. Co je důležité: všechny předchozí způsoby, jak ve Firefoxu znovu zprovoznit FTP, už nefungují.

Vyhledávač problémů: ve Firefoxu 90 je nová podstránka »about:third-party«, která uživatelům umožňuje zjistit, které moduly třetích stran se do Firefoxu instalují. To by mohlo být užitečné především v případech problémů s kompatibilitou.

PDF: funkce tisku do souboru PDF vytváří funkční hypertextové odkazy.

Výjimky: uživatelé Firefoxu si nyní mohou nastavit výjimky pro režim »pouze přes HTTPS«.

Chytrá blokace: aktualizace funkce blokování v režimu soukromí zastavuje skripty Facebooku. Pokud se ale uživatelé přihlásí na stránku pomocí facebookového účtu, skripty jsou okamžitě povoleny.

Obrázky: obrázky na webových stránkách, které jsou otevřeny pomocí položky kontextové nabídky »Otevřít obrázek na nové kartě«, se nyní zobrazují na kartě na pozadí.

Metadata: nová funkce načítání metadat ve Firefoxu 90 lépe chrání uživatele před útoky z různých zdrojů.

Bezpečnostní update: Firefox 90 poskytuje devět bezpečnostních záplat.

Důležitá aktualizace pro uživatele systému Windows

Hlavní novinka, instalace aktualizací nezávisle na spuštění Firefoxu, bude pravděpodobně uvolňována pouze po částech. Myšlenka je to ale dobrá. Uživatelé pak aktualizaci prohlížeče mohou vypustit z hlavy a při jeho používání budou mít bezpečný systém. Kapitola FTP ve Firefoxu 90 definitivně končí. Mozilla tuto implementaci z prohlížeče odstranila.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.