Menu

Google Chrome a Microsoft Edge: oblíbená funkce kontroly pravopisu představuje velké bezpečnostní riziko

23.09.2022 13:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google Chrome a Microsoft Edge: oblíbená funkce kontroly pravopisu představuje velké bezpečnostní riziko

Google Chrome a Microsoft Edge: oblíbená funkce kontroly pravopisu představuje velké bezpečnostní riziko | foto: Kaitlyn Baker/Unsplash

Uživatelé prohlížečů Chrome a Edge by si měli dát pozor. Výzkumníci v oblasti bezpečnosti hlásí, že jedna z praktických funkcí může představovat bezpečnostní riziko. Jde o pokročilou kontrolu pravopisu, která může přenášet zadávané anebo zobrazené údaje poskytovatelům.

Pro mnoho uživatelů internetových prohlížečů je praktickým pomocníkem každodenní práce s počítačem pokročilá kontrola pravopisu. Bezpečnostní experti ale přišli na to, že vyspělé technologie, které se za ní skrývají, mohou představovat bezpečnostní riziko.

Výzkumníkům se podařilo odhalit, že vše, co se zadává do vstupních polí na webových stránkách v rámci kontroly, se přímo předává společnostem Microsoft a Google. Tam je text vyhodnocen algoritmem pro prověření pravopisu, který je založen na cloudové technologii.

Důležitý rozdíl je v tom, že běžná kontrola pravopisu v prohlížečích probíhá pouze lokálně v zařízení uživatele. V takovém případě se žádná data nepředávají.

Google Chrome a Microsoft Edge: pokročilou kontrolu pravopisu raději deaktivujte

microsofteditor

Technologie pokročilé kontroly pravopisu běží na cloudu a dochází k přenosu informací mateřským společnostem. | Zdroj: Microsoft Edge/Nastavení

Údaje se předávají až při rozšířené kontrole v Google Chrome nebo Microsoft Editoru v Edge, kdy lze mimo jiné kontrolovat texty na výskyt gramatických chyb. To ale také znamená, že do sbírek dat Googlu nebo Microsoftu se mohou prostřednictvím kontroly dostat i telefonní čísla, adresy nebo čísla kreditních karet.

Zvlášť nebezpečné to může být v případech, kdy uživatel na webových stránkách zobrazí svá hesla. Tyto informace mohou být společnostem také předány. Pokud používáte některý z uvedených prohlížečů, doporučuje se z hlediska bezpečnosti raději nechat pokročilou kontrolu pravopisu deaktivovanou.

Zdroj: Otto-js

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Velký brácha a jeho souputníci

    V systémovém nastavení pro Edge je možnost si vybrat, zda chcete kontrolu jen na svém stroji, nebo kontrolu pravopisu vzdálenou. Samozřejmá je volby pro onu kontrolu místní, protože cokoliv, co je zasláno, lze také podrobit sw analýze a ze slov určit i vás profesní profil. Velký Bratr bdí, a nejen u zpracovatele, ale i po cestách – na vstupních uzlech má USA, stát či jiní nasazeny prostředky šmírování v nebývalém rozsahu. Nedejte na to, že vám tvrdí, že to nedělají a že nelze určit, ke kterému PC se váží (IP adresa je vlastně taková adresa od vašich digitálních dveří, IMEI je jednoznačné určení zařízení).

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení