Menu

Jeden z nejlepších bezplatných editorů videa: troufne si i na Adobe

05.04.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Jeden z nejlepších bezplatných editorů videa: troufne si i na Adobe

Jeden z nejlepších bezplatných editorů videa: troufne si i na Adobe | foto: Markus Spiske/Unsplash

V oblasti kreativního softwaru má Adobe skutečně navrch, ale jeho předplatné může být pro soukromé použití až moc drahé. Naštěstí jsou k dispozici bezplatné alternativy a například v případě zpracování videa na velmi slušné úrovni.

Pokud se rozhlížíte po editoru videa na profesionální úrovni, ale nechce se vám drahé měsíční předplatné platit, stojí za to vyzkoušet bezplatnou verzi nástroje DaVinci Resolve. Program využívají i holywoodští tvůrci, a to například ve filmech The Walking Dead, Piráti z Karibiku nebo Avatar. Pro soukromé použití lze ale stáhnout zcela bezplatnou verzi.

DaVinci Resolve je jediný program svého druhu, který v jednom řešení kombinuje střih, barevnou korekci, vizuální efekty, grafiku pohybu a zvukovou postprodukci. To ale není vše. Program pro střih videa je také pravidelně aktualizován a doplňován novými fukcemi.

davinci-logo

DaVinci Resolve 17.4.6

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí bezplatného editačního softwaru „DaVinci Resolve“ můžete upravovat svá videa a používat stejný nástroj, s jakým se pracuje při střihu velkých filmů.

www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/

 

Co je nového ve verzi 17

davinci

DaVinci Resolve: bezplatný program, umožňující profesionální střih videa. | Zdroj: DaVinci Resolve

V aktuální verzi 17 nástroj nabízí mimo jiné zpracování obrazu v HDR kvalitě, výkonné zvukové jádro a pracovní postupy pro 3D zvuk. Výkonný nástroj pro zpracování audia podporuje až 2000 stop v jednom systému.

Budete-li pracovat s barvami, oceníte nové nástroje pro barevnou škálu HDR, nebo nástroje pro maskování s podporou umělé inteligence. Aktualizace aplikace Fairlight zahrnují nástroje pro výběr úprav pomocí myši a klávesnice, a jádro Fairlight Audio Core.

Pro střih videa se také můžete těšit na nové funkce pro postprodukční synchronizaci zvuku a obrazu s rozdělením pro rychlejší vyhledávání stopáže, zoomovatelné grafické zobrazení zvuku pro jeho střih, inteligentní ořezávání obrazu, živé přehrávání a další zajímavosti.

Efekty, titulky a přechody, vytvořené na pracovní ploše Fusion, lze nyní používat i v pracovních režimech Úprav a Střihu.

Výrobce softwaru, firma Blackmagic Design, navíc tvrdí, že v nové verzi provedl řadu vylepšení z hledisek kvality a rychlosti.

A to je jen skutečně telegrafický výčet nových funkcí, které v nové verzi DaVinci Resolve 17 můžete najít. Vzhledem k rozsahu programu je rozhodně dobré si naplánovat trochu času na seznámení, protože se jedná o velmi složitý a náročný software. O tom také vypovídá rozsah příručky, která ještě pro předchozí verzi obsahuje téměř 3000 stran. Její stažení vám začátky s DaVinci Resolve 17 značně usnadní.

DaVinci Resolve: první kroky

davinci-1

| Zdroj: DaVicniResolve

Po úspěšné instalaci softwaru si můžete prohlédnout nejdůležitější nové funkce programu, a poté začít s nastavením. Předtím program ještě zkontroluje váš hardware a upozorní na případné problémy s výkonem. Pokud je například grafická karta příliš slabá, program doporučí pracovat s nižším rozlišením.

Na začátku každého projektu budete vždy dotázáni, s jakým rozlišením chcete pracovat. Možnosti jsou od SD až po UHD: pokud si budete přát, odpovídající variantu si můžete zvolit i později. Poté definujete cesty pro ukládání souborů a rozložení klávesnice. Uživatelům, kteří už dříve pracovali s Apple Final Cut Pro nebo Adobe Premiere Pro, umožňuje nastavit klávesové přiřazení, které už znají.

Ve své nové verzi je DaVinci Resolve bezpochyby jedním z nejrozsáhlejších programů pro editaci videa, které pro osobní potřebu můžete používat zdarma. S rozsáhlou nabídkou možností, kterou software disponuje, je ale obtížné začít. Z toho důvodu je dobré si také stáhnout příručku a nechat si ji otevřenou hned u kapitoly o prvních krocích. Vaše vytrvalost při osvojování programu bude stát za to, protože výsledky jsou působivé. Rychle také poznáte, proč se software používá k výrobě filmů a seriálů.

Malým problémem mohou být hardwarové nároky programu. Může se stát, že výkonnost grafické karty nebo procesoru nebude dostatečná. Grafická karta by také měla podporovat standard OpenCL.

Pro každého uživatele, který hledal vysoce kvalitní a bezplatný program pro editaci videa, je aktuální verze DaVinci Resolve naprosto nezbytným nástrojem. Zejména youtubeři nebo streameři na platformě Twitch tak mohou získat počáteční zkušenosti v oblasti produkce videa.

Shotcut – skutečně dobrá alternativa

shotcut1

Shotcut: dobrý nástroj pro práci s videi s filtry a efekty. | Zdroj: Shotcut

Pro menší soukromé projekty můžeme doporučit také freewarový nástroj Shotcut. Poradí si s moderními kodeky a HD materiálem a nabízí možnosti úprav s více stopami, jednoduché prolínání a efekty.

shotcut-logo

Shotcut 22.03.30

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný editor videa Shotcut stříhá videa, vylepšuje klipy přidáním efektů nebo převádí nahrávky do vhodného formátu.

www.shotcutapp.com/download/

 

Výhody:
rychlý a efektivní
široká podpora formátů
Nevýhody
nemá integrované nahrávání obrazovky

VSDC Free Video Editor – špičkové zpracování videa

vsdc

VSDC Free Video Editor: Úprava a zpracování videa téměř na profesionální úrovni. | Zdroj: VSDC

Bezplatný, ale přesto velmi výkonný: VSDC Free Video Editor je také plnohodnotným programem pro střih a úpravu videa, který svými funkcemi rozhodně může konkurovat placeným nástrojům.

Software si poradí s téměř jakýmkoli formátem a nabízí od jednoduchých úprav až po složité korekce obrazu téměř vše, co byste mohli od softwaru pro úpravu videa chtít. Pokud chcete stříhat několik videí za sebou, máte k dispozici také vhodné možnosti prolínání, jako jsou křížové přechody nebo transformace. S programem "VSDC Free Video Editor" mohou běžní uživatelé provádět všechny základní úpravy videa zcela zdarma.

vsdc-logo

VSDC Free Video Editor 6.8

CHIP hodnotí Dobrý

Vynikající editor videa pro Windows s mnoha funkcemi. Nabízí střih a úpravu videa téměř na profesionální úrovni, některé funkce jsou ale placené.

www.videosoftdev.com/

 

Výhody:
široká nabídka funkcí
Nevýhody
bezplatná verze má omezené možnosti

Lightworks – také zkušenosti z Holywoodu

lightworks

Skvělý program s profesionálními funkcemi. Je ale poměrně drahý a free verze má výrazná funkční omezení. I přesto je ale naprosto použitelná. | Zdroj: Lightworks

Na seznamu nejlepších programů pro střih videa rozhodně nemůže chybět profesionální nástroj Lightworks, který má na svědomí i některé filmové trháky jako Shutter Island, Pulp Fiction nebo Mission Impossible. Software je ale poměrně drahý. Verze Create je momentálně v nabídce za 49,99 USD/měsíc, verze Pro za 119,99 USD/měsíc.

I bezplatná verze ale nabízí všechny nástroje potřebné pro profesionální střih videa. To je na trhu s freewarem téměř unikátní. Bezplatná verze je při exportu hotových videoklipů primárně ořezaná, ale na Vimeo můžete exportovat v plném HD rozlišení – to by mohlo většině uživatelů naprosto stačit.

lightworks-logo

Lightworks 2021.3

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Profesionální program pro střih videa Lightworks v bezplatné verzi: pomocí tohoto střihového softwaru už bylo zpracováno mnoho hollywoodských trháků ve špičkové kvalitě.

www.lwks.com/

 

Výhody:
lze importovat mnoho formátů
skvělé efekty v reálném čase
Nevýhody
free verze je výrazně omezená

Simple Video Cutter

simplevideocutter

Zcela v souladu se svým názvem prostě umí stříhat videa – a nic víc. | Zdroj: Simple video cutter

Simple video cutter je snadno použitelný program, který vám pomůže s jednoduchými úkoly při úpravě videa. Zejména pokud chcete z velké sbírky videí vyjmout jednotlivé scény a uložit je samostatně, je Simple video cutter přesně pro vás. Díky přehlednému uživatelskému rozhraní se v něm ihned zorientujete a můžete začít pracovat i bez větších znalostí.

simplevideocutter-logo

Simple Video Cutter 0.21.0

CHIP hodnotí Dobrý

Uživatelsky přívětivý program Simple video cutter vám pomůže s jednoduchými úkoly při úpravě videa.

github.com/bartekmotyl/simple-video-cutter

 

Výhody:
velmi uživatelsky přívětivý
jednoduchý a rychlý
 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.