Menu

Microsoft zkoumá obsah ZIP archivů, chráněných heslem: co ho k tomu vede?

18.05.2023 11:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Microsoft zkoumá obsah ZIP archivů, chráněných heslem: co ho k tomu vede?

Microsoft zkoumá obsah ZIP archivů, chráněných heslem: co ho k tomu vede? | foto: macrovector/Freepik

Ani soubory ZIP, které uživatelé chrání heslem, nejsou před skenováním v bezpečí. Microsoft si prohlíží jejich obsah. Údajně to není proto, aby uživatele špehoval.

Pokud jste se doposud domnívali, že ZIP archiv s ochranou heslem je v bezpečí před zvědavci, byl to omyl.

Jedna z metod, kterou už delší dobu používají kybernetiční zločinci, je komprimace malwaru právě do ZIP archivů. Poté je zasílají potenciálním obětem jako přílohy phishingových e-mailů. Ochranným opatřením je skenování obsahu na přítomnost škodlivého kódu, což provádí antivirové skenery.

Podvodníci proto zkoušejí archivy chránit heslem. Microsoft se to ale naučil obcházet a skenuje i obsah zaheslovaných ZIP souborů. Bezpečností výzkumníci to zaznamenali už dříve.

Bezpečnostní experti jsou znepokojeni: metoda Microsoftu jim ztěžuje práci

ms365

Microsoft velmi pravděpodobně prohledává ZIP soubory odeslané prostřednictvím všech jeho služeb. | Zdroj: Microsoft365

Bezpečnostní experti z různých stran informují na platformě Mastodon, že jejich soubory ZIP byly v poslední době často označovány jako "infikované".

Často si totiž posílají vzorky malwaru v souborech ZIP zamčené a chráněné heslem. Sdílejí je prostřednictvím služby SharePoint a doposud to byl poměrně rozšířený způsob, jak si jednotlivé vzorky malwaru vyměňovat.

Jakým způsobem Microsoft ochranu heslem obchází není jasné. Bezpečnostní výzkumník Kevin Beaumont ale Microsoft podezřívá, že prohledává nejen soubory nahrané na SharePoint, ale dokáže odemknout archivy ve všech cloudových službách 365.

Na dotaz zda podobné praktiky používá i Google přišla zamítavá odpověď. Podle zástupců společnosti Google neprovádí kontrolu souborů ZIP chráněných heslem. Každopádně Gmail takové soubory označuje, pokud se objeví v doručené poště uživatele.

Oba příklady ukazují, na jak tenké hranici se online služby z hlediska ochrany uživatele někdy pohybují. Na jednu stranu se snaží brát ohledy na soukromí, ale snaží se i chránit před běžnými hrozbami.

Jak ale poznamenal jeden z bezpečnostních expertů, aktivní prolomení hesla ZIP souboru je invazivní metoda. Zároveň ale tato praxe jistě zabránila tomu, aby se nemalé množství uživatelů stalo obětmi útoků sociálního inženýrství, které podvodníci používají ve snaze infikovat jejich zařízení malwarem.

Zdroj: ArsTechnica

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Google Tiež

    Google číta zaheslovane zipy už dávno. Skúste zobrať akýkoľvek exe, zazipovat heslom a ten zip zazipovat ešte raz iným heslom. A poslať to… Aspoň pred cca rokom to nepreslo…

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení