Menu
CHIP Speedtest

Nezapomeňte vyzkoušet: bezplatný program pro vektorovou grafiku je téměř hotový

20.09.2019 07:00 | Jiří Palyza
Nezapomeňte vyzkoušet: bezplatný program pro vektorovou grafiku je téměř hotový

Léta oblíbený open source program pro zpracování vektorové grafiky je krátce před uvedením verze 1.0. První beta verze nabízí přehled všech funkcí včetně témat a nových efektů.

Ne každému je program pro zpracování vektorové grafiky k užitku, ale pokud potřebujete zpracovat logo, plakát, infografiku nebo poutavý titulek, neobejdete se bez něj. Profesionální software z této kategorie je drahý, dobrou bezplatnou alternativou z kategorie open source je už mnoho let program Inkscape. Přestože není žádným nováčkem, finální verze ještě nedospěla ani do úrovně 1.0. Nicméně už je tomu blízko. Uvolněna byla Beta 1 obsahující všechny plánované funkce.

Inkscape 1.0 Beta 1 velmi dobrý
Bezplatný program pro zpracování vektorové grafiky je opravdu velmi dobrý, brzy k dispozici v plné verzi 1.0. Beta 1 je už vybavena funkcemi a umožňuje tak udělat si dobrou představu o nabídce finálu. stáhněte si

Novinky v Inkscape 1.0

inscape-themes

Inkscape 1.0 také podporuje témata.

Kdo už Inkscape z předchozích verzí zná, ocení pěkné nové funkce, o které je verze 1.0 obohacena. Inkscape 1.0 podporuje témata čistě opticky a v nastavení si můžete uložit své vlastní preference. Tmavé téma je také možné jako klasický vzhled Windows 32. Důležitá je i podpora obrazovek s vysokým rozlišením.

Pomocí kombinace kláves [Ctrl]+[Shift] můžete skrolováním provádět rotaci objektu. Navíc je možné přes menu nebo klávesovou zkratkou provádět zrcadlení objektu. V rozšířeném nastavení najdete dodatečné funkce pro export do formátu PNG. Efekty Live Path byly přepracovány a nabízí více možností uživatelských úprav. To vše usnadňuje nastavování. Více detailů je ještě uvedeno v poznámkách k vydání verze.

K vytvoření vektorové grafiky vám pomáhá mnoho funkcí

inscape-funkce

Inkscape nabízí mnoho funkcí, na které si musíte nejprve zvyknout.

Inkscape je jako program vektorové grafiky podobný Adobe Illustratoru. Nabízí mnoho nástrojů, podporuje mnoho grafických formátů a také dokáže dobře zpracovat texty. Je ideální pro návrh loga nebo kreslení grafů. I pro návrh plakátů stojí za vyzkoušení.

K práci můžete využívat nástroje pro ruční kreslení i předem připravené šablony. Jakmile máte objekty nakreslené, můžete je následně měnit; zvětšovat, naklopit, rotovat nebo seskupovat. Prostřednictvím vrstev můžete hierarchicky uspořádat různé objekty a pracovat s nimi pomocí výplní nebo obrysů. Práci šetří klonovací nástroje. Inkscape pracuje s grafikou SVG, ale můžete importovat i soubory Illustratoru, Corel Draw nebo Visio. Funkčnost zvyšují i dodatečná rozšíření.

Open source nástroj pomáhá šetřit

V oblasti programů pro vektorovou grafiku můžete utratit spoustu peněz – nebo vyzkoušet Inkscape. Open source program nabízí rozsáhlé možnosti nástrojů a stabilitu. Kdo je v oblasti vektorové grafiky nový, ocení zaškolení. Nicméně než se rozhodnete pro zakoupení profesionálního nástroje, Inkscape určitě stojí za vyzkoušení. Současná Beta 1 je příslibem snad brzkého uvolnění plné verze Inkscape 1.0.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení