Menu

Po přechodu z Windows 10: jak vyřešit nastavení Hlavního panelu systému Windows 11

14.01.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Po přechodu z Windows 10: jak vyřešit nastavení Hlavního panelu systému Windows 11

Po přechodu z Windows 10: jak vyřešit nastavení Hlavního panelu systému Windows 11 | foto: Windows/Unsplash

Windows 11 s sebou přinášejí mnoho změn, na které uživatelé mají rozdílné názory. Pro mnohé je velkou nepříjemností zcela změněný Hlavní panel. Předchozí uživatelé Windows 10 jeho výchozí nastavení často mění.

Po upgradu systému Windows 10 na verzi 11 se uživatelé mohou těšit na řadu nových funkcí a svěží design. Microsoft ale v novém systému zrušil některé funkce, které byly ve Windows 10 oblíbené.

Ve Windows 11 už například nejde měnit polohu Hlavního panelu. Namísto dřívější možnosti jej umístit i na pravou, levou anebo horní stranu obrazovky se uživatelé Windows 11 musí spokojit s Hlavním panelem na jejím spodním okraji. Dobrou zprávou je, že ti, kdo by si tuto možnost chtěli do Windows 11 vrátit, tak mohou učinit pomocí bezplatného nástroje Taskbar11.

taskbar11-logo

Taskbar11 v5.0.2

CHIP hodnotí Dobrý

Program umožňuje přizpůsobit Hlavní panel ve Windows 11 podle vlastních preferencí.

https://github.com/jetspiking/Taskbar11

 

Taskbar11: dodatečná instalace pohyblivého Hlavního panelu ve Windows 11

taskbar11

Malý a efektivní: pomocí nástroje Taskbar11 si můžete snadno přizpůsobit Hlavní panel v systému Windows 11. | Zdroj: GitHub/jetspiking

Štíhlý nástroj umožňuje velmi snadno umístit Hlavní panel na horní hranu obrazovky. Škoda, že v současnosti také neumí zarovnat panel ke straně. Místo toho ale můžete několika kliknutími upravit velikost ikon. Vybrat si můžete celkem ze tří různých rozměrů.

Taskbar11 vám také poskytuje podstatně více možností návrhu Hlavního panelu, než poměrně strohá výchozí nastavení ve Windows 11. Můžete například rozhodnout, zda se mají zobrazovat nebo skrývat prvky, jako například funkce vyhledávání a widgety, a jak se má panel zobrazovat při používání více obrazovek.

Alternativa: nástrojová lišta jako modul ve stylu Macu

taskbarxi

| Zdroj: TaskbarXI/Chris Andriessen

Další možností je použít nástroj s podobným názvem, TaskbarXI. Má odlišný přístup, protože z Hlavního panelu udělá modul, jaký můžete znát ze systému Mac. Vypadá mnohem štíhleji, než souvislý pruh přes celou šířku obrazovky.

Jedinou nevýhodou je, že modul lze umístit pouze doprostřed nebo vlevo u spodního okraje, nikoliv volně na jiných místech. Nástroj také podporuje práci s více monitory.

taskbarxi-logo

TaskbarXI

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj TaskbarXI změní Hlavní panel Windows 11 na modul, podobný systému MacOS.

https://github.com/ChrisAnd1998/TaskbarXI

 

Hlavní panel: zobrazení hodin na všech monitorech

S dalším omezením se můžete setkat při zobrazení hodin na Hlavním panelu. Ve Windows 11 se zobrazují pouze na jediné obrazovce. Mnoho uživatelů by ale chtělo mít možnost zobrazit je na všech monitorech nebo displejích, které používají. I zde existuje nástroj, který umí to, co Microsoft nepodporuje: EvenClock. Nastavení lze provést v několika krocích.

evenclock-logo

EvenClock 3.0 Final

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Aplikace pomůže nastavit hodiny na i Hlavním panelu dalších obrazovek, nikoliv pouze základní.

https://github.com/martinet101/ElevenClock

 

Praktické funkce dodatečné výbavy

Pokud si rádi přizpůsobujete domovskou obrazovku ve Windows, mohl by vás potěšit malý nástroj Taskbar11. Přenosný software je ihned připraven k použití a nezabírá v počítači téměř žádné místo. Přejme si, aby nástroj brzy uměl také zarovnání do stran.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  MS obecně

  Reakce na Mirda: Vše celá léta ve stylu „MY z vás ty prachy dostaneme !“ Monopolní postavení je bezkonkurenční postavení. OEM do HW, podvázání uživatele již od základní školy, zaháčkování ve státní správě a teď už jen ten zbývající dav… donutit k poslušnosti. Nezbývá než blahopořád k vítězství. :)

  Reagovat na komentář

  Než výstřižky, to rovnou ShareX

  Reakce na Zdeněk: https://getsharex.com/ úpravy, šipky, rozmazání, číslování kroků… Na výstřižky pak rychle zapomenete

  Reagovat na komentář

  výstřižek ve windows 11

  Po instalaci windows 11 není k dispozici výstřižek obrazovky což mne opravdu hodně chybí. Děkuji za radu jak toto napravit a tento nástroj doplnit do windows 11 Zdeněk

  Reagovat na komentář

  Win11

  Můj zánovní notebook není podporovány. Jsem zvědavý, kolik uživatelů bude mít win 11. Kvůli win 11 nový kupovať nebudu.

  Reagovat na komentář

  Upgrade

  A ted zjistite ze vas pocitac nepodporuje windows 11 tak si ho uzijete uz jen 3 roky.

  Reagovat na komentář

  Zdarma

  Prechod je zdarma, nicmene velke omezeni je na strane HW ktere windows 11 nepodporuji. Pocitac z roku 2018 nemusi mit vyhovujici procesor a dalsi HW pro provoz win 11.

  Reagovat na komentář

  Cena převodu na Windous 11

  Je přechod na Windous 11 zdarma,nebo je to placené? Není to na zkušební dobu zdarma a pak se musí zaplatit.

  Reagovat na komentář

  Tak jsem si před vánoci koupil nový počítač s windows 10, protože mi na starém z důvodu, že provozovatel seznamu náhle přestal podporovat windows xp, takže mi nešel internet.Teď se dozvídám, že ipodpora windows 10, končí. Nu co stejně se na něm nic jiného nežli prohlížet internet nedá dělat.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.




Komerční sdělení