Tip: Více aplikací v nabídce „Start“
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
YouTube jako úložiště pro data? Proč ne – programátor objevil, jak na to | foto: Kaufdex/Pixabay
Služba pro ukládání a sledování videí se Googlu povedla. Časem se z ní stala platforma s prakticky neomezenou kapacitou a obrovským výběrem obsahu. Šikovný programátor přišel na metodu, jak YouTube využít nejen pro ukládaní videoklipů, ale jakýchkoliv dat.
Navzdory četným streamovacím službám je kapacita pro ukládání dalších videí, filmů nebo hudby, které jsme si pořídili nebo chceme uchovat na našich interních úložištích, časem nedostatečná. A to i navzdory kapacitním SSD diskům, úložištím smartphonů anebo externím USB diskům, které dnes v domácnostech máme k dispozici.
Řešením pro mnohé bývají cloudové služby, nejčastěji od Googlu, Microsoftu nebo Apple. Uživatelé, kteří svá data mají raději pod kontrolou, si pro jejich ukládání také pořizují řešení NAS.
Problém je, že pokud si nevystačíte s omezenou kapacitou, všechna tato úložiště stojí peníze. Při hledání bezplatných možností pro ukládání dat přišel s velmi zajímavým řešením programátor DvorakDwarf. Napadlo ho, proč nezkusit využít YouTube.
Ačkoliv na video platformu Googlu lze nahrávat pouze videa, nezáleží na tom co obsahují. Tedy v rámci používání služeb YouTube v souvislosti s explicitním obsahem. A tak si programátor řekl, že zkusí do videí transformovat data. Jeho trik spočívá v tom, že jednotlivé bajty jsou jednoduše zakódovány jako pixely. To je možné pomocí kódu, poskytnutého uživatelem, v RGB i binárním formátu.
Takto vypadají data, uložená jako video na YouTube. Nic víc, než zrnění. | Zdroj: YouTube/HistidineDwarf, "YouTube as a form of hard drive (Read description)"
Barevné řešení (RGB) je efektivnější, protože do každého RGB pixelu by se měly vejít tři bajty. DvorakDwarf ale upozorňuje na vysoké riziko ztráty dat. Sebemenší odchylka totiž vede k poškození souboru, a to se dá u kompresního algoritmu YouTube očekávat. Černobílé pixely jsou k tomuto účelu mnohem bezpečnější.
Výsledkem je jednoduše řečeno obrazový šum, který lze odpovídajícími prostředky načíst a dekódovat. Pamětníci si jistě ještě vzpomenou na někdejší zrnění, u kterého se často probouzeli po ukončení televizního vysílání. Tomu je to nejvíce podobné.
Programátor ale také výslovně upozorňuje na to, že se nejedná o seriózní řešení zálohování dat, ale o pouhou ukázku technických možností. Přesto je zajímavé sledovat, jak lze vlastně neomezené úložné kapacity YouTube kreativně zneužít.
Pokud byste si chtěli kód vyzkoušet, je k dispozici bezplatně na platformě GitHub.
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Mikrofon svého počítače, tedy většinou notebooku, můžete využít pro mnoho činností. Pokud…
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…