Nechcete používat cloudový účet Microsoft? Instalujte si Windows 11 Home s lokálním účtem
Podle Microsoftu lze operační systém Windows 11 Home nainstalovat pouze ve spojení s účtem…
Spamový šampionát opět ovládly Spojené státy | foto: CHIP
Aktuální žebříček Dirty Dozen znovu potvrzuje, že šíření spamu je globální problém. Česká republika obsadila 34. místo.
Mezi světovým fotbalovým šampionátem a Hrami Commonwelthu, které právě probíhají, je ten nejvhodnější čas zveřejnit „ligovou tabulku“ světového šampionátu ve spamu, kterou každé čtvrtletí sestavuje společnost Sophos. Vítězem jsou, stejně jako v prvním čtvrtletí letošního roku, Spojené státy americké. Česká republika skončila na 34. místě – ve srovnání s prvním kvartálem roku 2014 si pohoršila o celých 16 příček.
Spojené státy se v předchozích třech měsících podílely na celkovém objemu nevyžádané pošty 24,2 procenta. Na prvním místě skončily s výrazným náskokem. Druhé místo zaujala překvapivě Francie se 6,7 procenta, která se v minulém období do „tuctu špinavců“ vůbec nedostala, a třetí místo se 6,2 procenta obsadila Čína. Ta si oproti prvnímu čtvrtletí roku, kdy skončila druhá, naopak polepšila.
Společnost Sophos připravuje žebříček Dirty Dozen (v překladu „Tucet špinavců“) pravidelně každé čtvrtletí a využívá k tomu informace své globální sítě pro zkoumání hrozeb SophosLabs. Čtvrtletní zprávy Dirty Dozen ukazují, ve kterých částech světa bylo v uplynulém období rozesláno nejvíce spamů. Aktuální přehled zemí, které se nejvíce podílejí na šíření nevyžádané pošty, Sophos zveřejňuje na svém webu Naked Security.
První tabulka ukazuje objem spamu v jednotlivých zemích, druhá přibližný objem spamu na jednoho obyvatele dané země v druhém čtvrtletí roku 2014.
Nechceme vůbec tvrdit, že prevence spamu by měla být konkurenčním cvičením, ani neoznačujeme země, které se umístily na předních příčkách tabulek, za nejhorší delikventy v oblasti počítačové trestné činnosti.
Pamatujte si ale, že naprostá většina spamů je odesílána z nic netušících počítačů infikovaných malwarem, takže pokud nebudete opatrní, můžete se bez vlastního přičinění stát součástí problému, nikoli jeho řešení.
Představte si situaci, že váš počítač je nakažen tolik, že neznámí kyberzločinci z druhého konce světa si mohou objednat rozesílku spamu z vašeho počítače, kdykoli se jim zachce.
Pěkné, že? Teď se pohodlně posaďte a zapřemýšlejte, co dalšího mohou ti podvodníci na vašem počítači dělat:
Téměř každý spam, který byl započítán do žebříčku SophosLabs, pocházel z počítače, kde zároveň mohly probíhat i všechny výše uvedené činnosti.
Spam je světová hra
Stejně jako World Cup je světovým fotbalovým šampionátem, protože jej sledují nadšenci z celého světa, i náš šampionát ve spamu je připomínkou toho, že šíření spamu je celosvětový problém, který se týká nás všech.
Tabulky spamového šampionátu jsou samozřejmě primárně vnímány negativně i bez ohledu na celosvětový objem spamu. TOP dvanáctka zemí nikdy nebude mít nouzi o kandidáty – jakmile jeden vypadne, nahradí ho jiný. V posledním čtvrtletí ale můžeme najít i několik pozitivních bodů – nejvíce pozoruhodný je fakt, že země s nejvyšším podílem spamu na obyvatele už nemají před ostatními tak vysoký náskok.
Jak se dá očekávat, Spojené státy zaujímají přední příčku především z důvodu nejvyššího počtu obyvatel a že je zde soustředěna většina světové internetové infrastruktury. I pro náš spamový šampionát jsou USA měřítkem pro srovnání objemu spamu na obyvatele. Ostatní země jsou pak v tabulkách umístěny podle toho, o kolik méně či více spamu než USA rozešlou.
Značně zjednodušeně tedy lze říct, že průměrný počítač v zemi, kde je objemově dvakrát více spamu na obyvatele než v USA, má tím pádem i dvakrát vyšší šanci, že může být nakažen malwarem.
Velké zlepšení v Bělorusku
V druhé polovině roku 2013 byl objem spamu na hlavu v Bělorusku 10× vyšší než v USA. V současné době Bělorusko přenechalo první místo Bulharsku – obě tyto země mají objem spamu dvakrát vyšší vzhledem k USA.
Některé další zajímavosti, které lze z aktuálních tabulek vyčíst:
Zabijte zombie ještě dnes!
Nechceme na vás ukazovat prstem, pokud pocházíte zrovna z jedné ze zemí, která ve spamovém šampionátu skončila na některé z předních pozic. Zato ale chceme, abyste si uvědomili, že téměř každý spam, který uvízne ve spamové pasti SophosLabs, se tam dostal proto, že někdo bezpečnost zanedbal. Nepodporujte kyberzločince v jejich aktivitách: zabijte zombie ještě dnes!
Podle Microsoftu lze operační systém Windows 11 Home nainstalovat pouze ve spojení s účtem…
Ve výchozím nastavení ukládá Word informace pro obnovení dokumentů každých deset minut. To je…
Chyby pixelů na monitorech nebývají pravidlem a obvykle jde jen o malé vady u starších…
Nová verze prohlížeče DuckDuckGo Privacy Browser pro systém Android získala funkci na ochranu…
Často důvěrné a citlivé informace střeží jednoduché heslo. Až příliš častý případ - alespoň…
Kontroverzní technologický podnikatel převzal Twitter v roce 2022. Aby mohl zaplatit…
Umělá inteligence a jazykové modely už natolik pokročily, že je obtížné určit, zda text psal…
Aktuální pozice všech autobusů a tramvají Pražské integrované dopravy jako na dlani – to…