Menu

Špičkové programy pro zpracování fotek: bezplatné alternativy pro oblíbený nástroj Picasa

11.02.2022 17:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Špičkové programy pro zpracování fotek: bezplatné alternativy pro oblíbený nástroj Picasa

Špičkové programy pro zpracování fotek: bezplatné alternativy pro oblíbený nástroj Picasa | foto: geralt/Pixabay

Už před několika lety Google ukončil k nelibosti mnoha uživatelů provoz oblíbeného systému pro správu obrázků, Picasa. Plnohodnotný nástupce prozatím není, existuje ale řada bezplatných nástrojů, které s minimem vámi vynaloženého úsilí udělají ve sbírce digitálních fotek pořádek.

Už před více než pěti lety Google ukončil poskytování bezplatné služby pro správu obrázků. I přesto má inteligentní program Picasa své příznivce dodnes. Problém správy většího množství fotografií se od té doby nijak nezmenšil, spíš naopak. Díky stále se zdokonalujícím fotoaparátům ve smartphonech jimi spousta uživatelů pořizuje velké množství fotek a poté přemýšlí, jak je co nejlépe roztřídit, katalogizovat a vystavit.

Obrázky můžete ukládat do cloudu: Fotky Google

fotkygoogle

Fotky Google: používání služby pro ukládání fotek od Google je velmi pohodlné. Navíc obsahuje nástroje na další práci s obrázky včetně vytvoření foto knihy. | Zdroj: Fotky Google

Nyní můžete ukládat fotky do cloudu: minimálně Google by si to jistě přál. Jako částečného nástupce nástroje Picasa firma spustila službu Fotky Google a udělala z ní celosvětově dostupnou službu pro správu fotek s dlouho neomezeným úložným prostorem. To už je ale minulost. Od 1. června 2021 platí pro zálohy obrázků stejný limit bezplatného úložného prostoru, jako pro každý účet Google, tj. 15 GB pro vše: Gmail, Fotky Google a Disk Google.

Pro uživatele, kterým to stačí nebo kteří nechtějí přijít o pohodlí online úložiště, nabízí Fotky Google stále špičkový servis: i velké sbírky obrázků se třídí automaticky, lze je prohlížet podle údajů GPS nebo jednoduše sdílet. Google z vašich obrázků pravidelně navrhuje inteligentní automatická alba, prezentace, koláže a animace, a nabízí velké množství nástrojů pro úpravy.

Podle požadavků se nové fotky automaticky synchronizují přímo ze smartphonu, takže s nimi nemusíte vůbec pracovat.

Vestavěná funkce Google Lens umožňuje vyhledávat přímo v objektech na fotkách, kopírovat texty z obrázků, nebo identifikovat zvířata, rostliny a produkty. Velmi praktická je také funkce rozpoznání obličejů a osob, která dokáže k foceným obrázkům přiřadit konkrétní jména.

Digikam: obsahuje také rozpoznání obličeje a navíc profesionální nástroje

digikam-1

Výkonný správce obrázků, který se v posledních letech rychle rozvíjí. | Zdroj: DigiKam

Plnou kontrolu nad svými snímky si zachováte pouze tehdy, pokud si původní soubory uložíte a spravujete sami. U bezplatných online služeb, jako jsou Fotky Google a podobné, se často ztrácí jejich kvalita a související metadata. Výkonný desktopový software, jako je například Adobe Lightroom, je zase pro změnu zpoplatněn nemalou měsíční částkou.

Oproti tomu nástroj DigiKam je vyvíjen komunitou a nabízí mnoho praktických a zajímavých funkcí pro centrální třídění, označování, organizaci a export fotek do mnoha služeb.

Jeho design je možná trochu zastaralý, program je ale rychlý. Obrázky ze své sbírky můžete označovat, přidávat k nim zeměpisná data, kategorizovat je a hodnotit. Pomocí stromové struktury v levé části okna můžete mít o svých snímcích neustálý přehled a otevírat je odtud jediným kliknutím. Speciální funkcí je možnost dávkové úpravy, při které lze přejmenovat, různě upravit a optimalizovat velké množství fotek najednou.

Nástroje pro úpravu obrázků, obsažené v DigiKamu, umožňují manipulaci s fotografiemi, opravy obrázků, přidávání efektů a mnoho dalšího. Další zajímavostí je rozpoznávání obličejů pomocí technologie hlubokého učení. Vývojáři hovoří o přesnosti až 97 procent. Právě tato funkce dělá z bezplatného softwaru důstojného nástupce Picasy.

digikam-logo

digiKam 7.5

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Software s otevřeným zdrojovým kódem je dodáván se vším, co byste si mohli přát pro prohlížení, organizaci a úpravy fotografií i videí. K dispozici je 32 a 64bitová verze programu.

www.digikam.org

 

Ashampoo Photo Commander: bezplatná plná verze ke stažení

ashampoo

Program nabízí optimální správu i pro velké sbírky fotografií. | Zdroj: Ashampoo

Další alternativou schopného nástroje pro práci s fotografiemi je software, který reprezentuje řešení typu "vše v jednom". Nabízí funkce pro správu, prohlížení a úpravu fotografií. Při ztrátě přehledu nad uloženými fotkami si můžete programem nechat prohledat pevný disk, a budete tak mít své fotky hned na očích. Kromě základních editačních funkcí jsou k dispozici také funkce pro prezentace, přípravu fotokalendářů, webových alb a koláží.

ashampoo-logo

Ashampoo Photo Commander

CHIP hodnotí Dobrý

Program pro prohlížení, organizaci, úpravu a sdílení fotek. Grafické rozhraní kombinuje různé typy ovládacích prvků pro snadnou orientaci a nabízí přizpůsobitelné režimy zobrazení pro rychlou manipulaci.

www.ashampoo.com/en-us/photo-commander-free/

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Import

  Rád bych na nějaký jiný program z Picasy přešel. Musel by ale umět z Picasy importovat:
  úpravy fotek uložené mimo ně
  titulky
  osoby na fotkách

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení