Menu

Starší hardware ještě nemusí přes palubu: pět linuxových alternativ Windows

25.06.2021 18:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Starší hardware ještě nemusí přes palubu: pět linuxových alternativ Windows

Starší hardware ještě nemusí přes palubu: pět linuxových alternativ Windows | foto: ADMC/Pixabay

Windows 10 se už staly rozšířeným standardem a na přiměřeně moderním hardwaru i obstojně fungují. Se staršími počítači ale mohou být problémy. Okna jsou pro ně příliš robustní a spotřebují mnoho prostředků. Existuje ale jiné řešení. Zejména pro starší počítače by se mohly hodit některé distribuce Linuxu.

Moderní technika něco stojí a i dnešní trend multimediálního obsahu má své nároky, což se mimo jiné projevilo i v průběhu protipandemických opatření. Mnoho uživatelů si uvědomilo, že jejich domácí výbava je sice vhodná na prohlížení internetu a občasné e-mailové odpovědi, ale na profesionální nasazení to není. Na to je hardware už příliš slabý.

Starších systémů ale není nutné se hned zbavovat. Existují totiž i štíhlé alternativy operačních systémů pro počítače, které už mají svá nejlepší léta za sebou. Zejména Linux si se slabšími počítači, které ještě před pár lety z hlediska výkonu bohatě stačily, docela dobře poradí.

Lubuntu: štíhlý Ubuntu

lubuntu

Lehčí verze Linuxu Ubuntu s desktopem LXDE. | Zdroj: Lubuntu

Linux je tenčí než Windows. To je dáno i tím, že pro alternativní operační systém existuje mnoho možností grafického rozhraní. Pokud se podíváme na Ubuntu, které v podstatě není postaveno jako supertenké, je k dispozici i jeho odnož Lubuntu s prostředím LXDE jako odlehčená varianta, kterou byste měli určitě vyzkoušet.

Velkou výhodou je, že s hardwarem nakládá střídmě. I přesto nemusíte přinášet velké oběti, pokud jde o pohodlí. Uživatelé systému Windows by se s ním měli rychle sžít a rozhodně stojí za vyzkoušení. Kromě aktuální 64bitové verze je podporována také 32bitová verze.

Hardwarové požadavky:
CPU: 1 GHz
RAM: 1 GB

lubuntu-logo

Lubuntu (32bit) 18.04.5 "Bionic Beaver"

CHIP hodnotí Dobrý

Derivát Ubuntu, který je k dispozici ke stažení a který stále podporuje 32bitové systémy.

Lubuntu.net

 

Linux Mint Xfce: varianta Ubuntu

mint

Tenký Mint: Linux Mint Xfce šetří zdroje. | Zdroj: Linux Mint

Linux Mint je příkladem dalšího velmi populárního Linuxu s úsporným rozhraním. Linux Mint Xfce je dobrý tip na poněkud stárnoucí hardware. Určitě vyzkoušejte integrované nástroje, jako je přehrávač médií Xplayer nebo čtečka PDF Xreader. Zdroje využívají také velmi šetrně.

Hardwarové požadavky:
RAM: 1 GB
Paměťové úložiště: 15 GB
Grafické rozlišení: 1024 x 768 px

linuxmint-logo

Linux Mint Xfce 'Ulyssa' 20.1 Final

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„Linux Mint“ je Linux, který je pro uživatelé nezkušené s tímto operačním systémem velmi dobrou první volbou. Výborně si poradí se starším a slabším hardwarem.

linuxmint.com

 

Elementary OS: výlet do světa macOS

elementaryos

Linuxová distribuce Elementary OS boduje slušivou grafikou. | Zdroj: Elementary OS

Elementary OS se prezentuje velmi elegantní grafikou, protože přebírá designové prvky ze systému macOS. Pod kapotou je ale linuxové jádro. Další software si můžete pořídit prostřednictvím integrované platformy pro stahování aplikací, ale systém je již dobře vybaven základními programy.

Hardwarové požadavky:
CPU: dvoujádrový procesor
RAM: 4 GB
Paměťové úložiště: 15 GB
Grafické rozlišení: 1024 x 768 px

elementaryos-logo

Elementary OS - Hera 5.1.7

CHIP hodnotí Dobrý

"Elementary OS" je elegantní Linux, který boduje líbivým vzhledem ve stylu MacOS X.

Elementary.io

 

Linux Lite: pro uživatele, kteří přecházejí z Windows 7

litelinux

Distribuce Linux Lite s sebou přináší také dobrou výbavu. | Zdroj: Linux Lite

Linux Lite je doporučený pro uživatele, kteří jsou stále zvyklí na Windows 7 a nemohou si zvyknout na Windows 10. Je to téměř dokonalý operační systém pro uživatele, kteří zvažují přechod do linuxového světa. Můžete si jej snadno vyzkoušet jako živý systém prostřednictvím USB flash a ihned zjistíte, jak běhá na vašem hardwaru. Jinak jde o štíhlý a zároveň solidně vybavený systém.

Hardwarové požadavky:
CPU: 1 GHz
RAM: 768 MB
Paměťové úložiště: 8GB
Grafické rozlišení: 1024 x 768 px

linuxlite-logo

Linux Lite (64 bit) 5.4

CHIP hodnotí Dobrý

Linux Lite je předkonfigurovaná distribuce, velmi vstřícná k uživatelům, kteří přecházejí do světa Linuxu. Je založený na Ubuntu.

Linuxliteos.com

 

MX Linux: stabilní a bezpečný systém

mxlinux

Distribuci lze snadno otestovat jako živý systém ve virtuálním prostředí. | Zdroj: MX Linux

Alespoň podle statistik webu Distrowatch je MX Linux nejoblíbenější linuxovou distribucí. V době, kdy se všichni snaží předhánět v superlativech, je MX Linux příjemnou změnou. Systém Linux se zaměřuje na to, co je pro operační systém důležité. Stabilita, bezpečnost a úsporný provoz. Distribuce to zvládá docela dobře. Zejména pokud chcete provozovat Linux na starším hardwaru, stojí MX Linux za to, abyste se na něj podívali blíže. MX Linux je stále k dispozici jako 32bitový a 64bitový systém.

Hardwarové požadavky:
RAM: 1 GB
Paměťové úložiště: 15 GB
Grafické rozlišení: 1024 x 768 px

mxlinux-logo

MX Linux 19.3

CHIP hodnotí Dobrý

Distribuce Linuxu založená na Debianu a antiX je zajímavá distribuce, která si získává stále větší popularitu. Díky desktopu Xfce je systém vhodný i pro slabší hardware.

Mxlinux.org

 

Linux vdechne starým počítačům nový život

Je stále dobrý, nebo je čas ho vyhodit? Jistě, přijdou chvíle, kdy je čas se se starým hardwarem už rozloučit. Není ale nic špatného na tom, používat starší zařízení co nejdéle. Je ale potřeba instalovat odpovídající software a zastaralý systém Windows 7 by měl být nahrazen. Pokud starý hardware už nefunguje s aktuálním systémem Windows 10, existuje dostatek tenkých linuxových alternativ.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení