Tip:volně dostupný editor fotografií provede hromadné úpravy
Chcete převést větší množství fotografií z dovolené do jiného formátu, změnit jejich velikost…
Startup OneSoft Connect v USA vyhrál spor s patentovým trollem | foto: CHIP
Software pro týmovou spolupráci OneSoft Connect v zámoří úspěšně odolal útoku takzvaného patentového trolla. Ryze český startup, který zaujal i v Sillicon Valley, je první tuzemskou společností, která musela podobnému ataku čelit.
Patentoví trollové na žalobách vydělávají miliardy dolarů. Jde o výnosný, i když neetický business. Zejména pro malé firmy, které se nedokáží účinně bránit, jsou přitom podobné útoky často likvidační.
Software OneSoft Connect se dostal do hledáčku patentových trollů spolu s dalšími zavedenými softwarovými společnostmi, jako jsou například Asana, Atlassian, Intuit či Freshdesk, na jaře letošního roku. Předmětem žaloby bylo údajné porušení patentu na „Výpočetní produkt pro řízení obchodních informací“. Díky takto široce definovanému popisu mohly být žalovány téměř všechny společnosti, které uchovávají obchodní informace. Definitivní vítězství české společnosti v americkém San Francisku zajistila v srpnu letošního roku právní kancelář White & Case.
Patentový troll je označení společnosti, v drtivé většině nepodnikající, která se živí tím, že nakoupí velmi obecně formulované patenty a následně žaluje firmy za jejich porušení. Jediným jejich zájmem je přinutit společnosti k mimosoudnímu vyrovnání, jinými slovy k výpalnému. Spoléhají přitom na to, že soudní proces je drahý a napadený se při něm nevyhne negativní publicitě. Nechvalně známým „rájem“ patentových trollů je východní Texas. Při soudních rozhodnutích se zde totiž stává, že v případě prohry platí všechny soudní výlohy napadená společnost, ale v případě její výhry si musí náklady hradit obě strany. Troll tak nenese žádné riziko.
Trollové útočí jak na menší firmy a startupy, tak na větší subjekty. Pro začínající společnost přitom podobný útok může být likvidační, protože průměrné náklady na patentový spor se šplhají ke třem milionům dolarů.
„Náš příběh ilustruje odvrácenou tvář Sillicon Valley. To stále zůstává místem, kde mají nejlepší mozky z celé planety možnost realizovat své nápady a sny. Nicméně toto prostředí přitahuje dravce zneužívající americký právní systém. Ten, díky obecně silné vymahatelnosti práva, při podobných patentových útocích absurdně nahrává žalující straně. Žaloba patentového trolla v sebezapadlejším koutě USA přináší dotčené firmě obrovské existenční problémy,“ doplňuje Melichar. „Ale co vás nezbije, to vás posílí. Tato zkušenost nás hodně naučila. Nyní už jsme na další podobnou situaci připraveni, a navíc nám to pomohlo dále rozvinout naši globální strategii,“ shrnuje své zkušenosti David Melichar.
Chcete převést větší množství fotografií z dovolené do jiného formátu, změnit jejich velikost…
Rozpracované projekty, závěrečné zprávy, dopisy – stačí jedno nepozorné kliknutí a data jsou…
Do operačního systému Windows 10 je plně integrována cloudová služba OneDrive. Co když ale…
Stejně jako mnoho jiných prohlížečů má i Microsoft Edge integrovanou funkci na správu…
Ukazují to data agentury NMS Market Research o postoji Čechů k umělé inteligenci. Jen 15…
Více než 1100 podpisů od vlivných technologických podnikatelů a expertů se připojilo k…
Evropský parlament odhlasoval přísnější pravidla pro online nakupování. Na co se uživatelé…
Miliardový čínský obr, Alibaba, plánuje restrukturalizaci. Rozhodnutí přichází v době, kdy…