Tip: změna velikosti obrázku na dvě kliknutí
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Světový den IPv6 lidstvo přežilo, co bude dál? | foto: CHIP
Světový den IPv6 je akcí, která je sponzorována organizací Internet Society (ISOC) odpovědnou za zajištění globální připravenosti na IPv6, což je aktualizovaná verze systémového protokolu, na kterém je postaven internet. V průběhu tohoto dne hlavní internetové společnosti a poskytovatelé internetu zapnuli na svých serverech podporu pro protokol IPv6 na 24 hodin, aby otestovali schopnost a připravenost svých sítí pro IPv6 provoz. Cílem akce tedy bylo podpořit všechny zúčastněné strany, aby přijaly nezbytné kroky k zajištění úspěšného přechodu na IPv6.
Blížící se vyčerpání IPv4 adres přispělo ke zvýšení globální povědomí o potřebě přijetí nového protokolu IPv6. Stejně jako ostatní subjekty v síťovém odvětví pracují společně na podpoře nového protokolu, podniky i spotřebitelé by měli připravit své sítě pro kompatibilitu s IPv6.
Vzájemnou spoluprací byli poskytovatelé internetových služeb, provozovatelé webových stránek, producenti operačních systémů a výrobci síťových zařízení schopni diagnostikovat a řešit případné problémy. Počítalo se však také s problémy: pokud by se objevily problémy globálního rozsahu, výrobci a poskytovatelé služeb internetu měli k dispozici rozšířené datové sady, které mohli využít ke spolupráci na řešení.
Světový den IPv6 byl velkou událostí, kterou lze svým významem přirovnat k Y2K dnu, v rámci kterého se očekávaly nepředvídatelné problémy s počítačovými systémy, které nedokázaly správně rozlišit roky 2000 a 1900. Zatímco na přelomu století byla této akci věnována obrovská publicita a také obecné povědomí i běžných uživatelů o ní bylo značné, v případě IPv6 se omezilo spíše na technicky zaměřené uživatele, i když i mezi nimi byla spousta těch, kteří se o tomto dnu dozvěděli až po jeho skončení.
A stejně jako v první den roku 2000 nedošlo k žádným globálním katastrofám, tak se i letošní Světový den IPv6 obešel bez výrazných problémů, ať již technických, nebo bezpečnostních. Nárůst IPv6 provozu však v tento den nebyl nikterak dramatický, oproti běžným standardům ve středu vzrostl o 30 – 60 procent a přesto stále tvořil jen zlomek běžného síťového provozu.
Již dnes je jasné, že se bez protokolu IPv6 další rozvoj internetu zastaví, vždyť současné sady IPv4 adres jsou již téměř rozebrány a novým poskytovatelům již není co přidělovat. Verze protokolu IPv4 vznikla již v 70. letech 20. století a nabídla kapacitu pro připojení méně než 4 miliard počítačů. Již několik let je dostupné řešení rapidního úbytku IP adres verze čtyři a to v podobě nové verze internetového protokolu – IPv6. Ten poskytuje prakticky nevyčerpatelnou zásobu nových adres (2^128 – což je přibližně 1 a třicet osm nul), stále ale zůstává nevyužit.
Zdroj: www.svet-hostingu.cz
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Bezkontaktní platby mobilními telefony se stávají běžnou záležitostí. Transakce…
Stačí objekt nebo okolí natočit chytrým telefonem či dronem a model umělé inteligence…
Na začátku května internetem prolétlo video, ve kterém se mladá žena snaží natankovat palivo…
Šok, který způsobila umělá inteligence, se pomalu dostává i do hudebního světa. První…