Menu

Tak to se povedlo: aplikace pro ruční poznámky od Microsoftu překonává ostatní, některé nástroje ale přeci jen chybí

23.11.2021 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Tak to se povedlo: aplikace pro ruční poznámky od Microsoftu překonává ostatní, některé nástroje ale přeci jen chybí

Tak to se povedlo: aplikace pro ruční poznámky od Microsoftu překonává ostatní, některé nástroje ale přeci jen chybí | foto: Jan Kahánek/Unsplash

Aplikací pro tvorbu poznámek je celá řada, ale v podobě Journalu pro Windows 10 a 11 Microsoft přichází opravdu s něčím výjimečným. Obejde se bez obvyklých ovládacích prvků a lze používat jako čistý list papíru.

Stále více notebooků je vybaveno dotykovým displejem a velké oblibě se těší také konvertibilní zařízení, která lze současně používat jako počítač nebo tablet. Co tedy může být pro uživatele těchto zařízení samozřejmější, než možnost digitálního zapisování ručních poznámek. Pro uživatele Windows ale kromě OneNote existuje jen několik málo dobrých programů. Nyní je k dispozici novinka, která je také od Microsoftu.

Bezplatný Journal pochází z Microsoft Garage, což je think tank, který tvoří experimentální aplikace a projekty. Mnoho uživatelů bude aplikaci používat zcela přirozeně: lze s ní pracovat stejně, jako s listem papíru.

journal-logo

Journal – aplikace pro Windows 1.21266

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Aplikace pro psaní poznámek trochu jiným způsobem. Namísto používání ovládacích prvků v ní vše můžete ovládat dotykovým perem.

Stáhněte si z Microsoft Store

 

Journal: ručně psané poznámky ve Windows

journal

Aplikace automaticky rozpoznává různé textové prvky. | Zdroj: Journal/Microsoft

Journal lze instalovat výhradně do systémů Windows 10 a 11, a nejlépe funguje na noteboocích s dotykovou obrazovkou při zadávání dotykovým perem. Tím je také možné aplikaci kompletně ovládat – pro dotykové zadávání je optimalizovaná. To platí i pro samotné psaní. Pro vymazání textu stačí místo výběru gumy jej jednoduše přejet prstem a zmizí. Kroužkováním lze text jednoduše vybrat a poté jej přesunout.

Journal také boduje inteligentním rozpoznáváním typu textu. Spolehlivě pozná nadpisy, oblíbené položky a odrážky, ale umožňuje také vyhledávat ručně psaný text a náčrtky. Vybraný text lze zkopírovat do jiných programů. Propojení se službou Microsoft 365 také umožňuje poznámky propojit s kalendářem a označit další osoby.

Co se týče nástrojů, Journal je solidně vybaven, ale v této chvíli přeci jen nabízí méně, než někteří jeho konkurenti. K dispozici jsou tři nástroje pro psaní: kuličková propiska, tužka a zvýrazňovač. Nabízí se v různých barvách a velikostech, nechybí možnost importu souborů PDF nebo obrázků a tvorba zápisníků s libovolným počtem stránek. Stránky jsou ale pokaždé bílé, neexistují žádné alternativní šablony.

Praktická aplikace pro ruční tvorbu poznámek

Aplikací, které by umožňovaly ručně psané poznámky ve Windows 10, mnoho není. Kromě OneNote od Microsoftu jsou k dispozici například Penbook a Nebo, ale obě jsou placené. Ostatní buď nejsou optimalizované pro dotykové ovládání, nebo nenabízejí funkci ručního psaní.

Journal nyní tuto mezeru zaplňuje, a to překvapivě dobře. Ačkoli tato malá aplikace obsahuje jen několik nástrojů, má vše potřebné pro produktivní psaní a zaujme působivými funkcemi umělé inteligence. Microsoft tak vhodně demonstruje možnosti digitálních poznámek a zároveň poskytuje vynikající nástroj pro každodenní použití.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.