Menu

Televize TCL s technologií Mini LED nabízí hlubokou černou a zároveň výrazný jas

06.12.2022 09:01 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Televize TCL s technologií Mini LED nabízí hlubokou černou a zároveň výrazný jas

Televize TCL s technologií Mini LED nabízí hlubokou černou a zároveň výrazný jas | foto: TCL

Říká v rozhovoru pro Chip Easton Kim, marketingový ředitel společnosti TCL Electronics pro Evropu

Společnost TCL byla založena před 39 lety a v průběhu let se stala jedním z největších světových výrobců spotřební elektroniky. TCL Electronics je nyní celosvětově na druhém místě v objemu vyrobených televizorů. Skupina TCL má 75 000 zaměstnanců, 28 laboratoří pro výzkum a vývoj, a 22 výrobních závodů. Ačkoliv se zabývám převážně televizory, vyrábí také širokou škálu domácích spotřebičů, jako jsou přehrávače Blu-ray, tablety, chladničky, pračky a audio produkty. TCL Electronics působí ve více než 80 zemích a prodává své výrobky ve více než 160 zemích po celém světě. Na vývoj v oblasti televizorů jsme se zeptali Eastona Kima, marketingového ředitele TCL Electronics pro Evropu.

Řada zákazníků možná neví, jestli si vybrat televizi s technologií QLED, nebo OLED. Navíc vaše top modely nabízejí technologii Mini LED. Můžete vysvětlit, jaké jsou mezi těmito technologiemi rozdíly? Která z nich je například vhodnější pro sledování v méně zatemněných místnostech? 

QLED, nebo OLED – co je lepší? To je složitá otázka. Jedná se o zcela odlišné technologie, které nelze jednoduše srovnávat. QLED je označení pro televize a monitory, které využívají technologii Quantum Dot. Jedná se o vrstvu převádějící barvu, která se skládá z nanočástic zvaných quantum dots. Na trhu existuje mnoho variant QLED. Kvalita obrazu se může lišit v závislosti na kombinaci technologií, které jsou použity společně s QLED. Například TCL ve svých top modelech kombinuje technologii QLED a Mini LED, přičemž Mini LED je technologie podsvícení.

tcl-1

Můžete krátce shrnout, jaké mají jednotlivé kombinace výhody a nevýhody?

Hned vám to, aspoň heslovitě, vysvětlím:

  • QLED + Edge LED + panel IPS = našedlá černá, nízký kontrast, blooming (pronikání světla z jasných do černých oblastí)
  • QLED + Edge LED + panel VA = lepší černá, vysoký kontrast, ale blooming
  • QLED + Direct LED + panel IPS = našedlá černá, nízký kontrast, blooming
  • QLED + Direct LED + panel VA = lepší černá, vysoký kontrast, menší blooming
  • QLED + Mini LED + panel IPS = skvělý jas, ale nižší kontrast, našedlá černá
  • QLED + Mini LED + panel VA = skvělý jas, vysoký kontrast, hluboká černá, perfektní HDR

Z uvedeného je jasné, že právě QLED + Mini LED + panel VA je tou nejlepší kombinací pro každou situaci.  

tcl-2

A co technologie OLED?

OLED je také dobrá technologie. Nabízí vysokou kvalitu obrazu, ale kvůli nižšímu jasu a lesklému povrchu není ideální pro sledování během dne. 

Vaše modely si se světlejšími místnostmi poradí lépe?

Ano. Televize TCL s technologií Mini LED nabízí hlubokou černou a zároveň výrazný jas. Je na nich také velmi kvalitní antireflexní vrstva, takže jsou opravdu všestranné – výborně se na ně dívá i v méně zatemněných místnostech. Díky vyššímu jasu mají i ve světlých místech lépe prokreslené detaily.

V čem je technologie Mini LED originální?

Mini LED je nejdokonalejší formou podsvícení dnešních televizí. TCL tuto technologii uvedlo na trh jako první značka už v roce 2019 a stále ji zdokonaluje a posouvá její hranice. Tisíce miniaturních diod dodávají úžasný jas pro skutečný zážitek s možností precizně řízeného podsvícení pro skvělý kontrast. TCL zároveň vždy kombinuje technologii Mini LED s technologií Quantum Dot pro nejdokonalejší reprodukci barev. Výsledkem je obraz s oslňujícími detaily, který má hloubku a prostorovost. Tuto technologii najdete u aktuálních modelů TCL C835 a C935.

Jsou televize Mini LED od TCL vhodné i pro hraní her na konzolích nebo pro využívání streamovacích služeb?

K tomu se hodí přímo dokonale. Jsou vybavené panely s nativní obnovovací frekvencí 144 Hz, VRR, ALLM, HDMI 2.1 a nízkou vstupní latencí. To zaručuje plynulý a kvalitní herní zážitek za jakýchkoli podmínek. Pro sledování obsahu ze streamovacích služeb představují ideální volbu. Je to jednak díky jejich hardwarovým specifikacím (podsvícení Mini LED, technologie QLED, panel VA), ale také díky technologiím Dolby Vision, která v podporovaných službách zaručuje vyšší kvalitu obrazu, a Dolby Atmos. Kromě toho jsou naše modely s Mini LED vybaveny technologií Dolby Vision IQ, která pomocí senzoru světelných podmínek v místnosti automaticky upravuje kvalitu obrazu.

tcl-3

TCL dlouhodobě sází na operační systém Google TV. Jaké výhody tato platforma zákazníkům přináší?

Android TV i Google TV nabízejí spoustu aplikací a funkcí. Google TV je novou verzí Android TV, která je ale stále založená na stejném jádru. Nabídka aplikací pro Android TV / Google TV je obrovská. Řadu z nich najdete v obchodě Google Play, který mnozí uživatelé znají ze svých mobilních telefonů se systémem Android. 

tcl-4

Na které funkce byste zvlášť upozornil?

Určitě by to byl Google Assistant – hlasový asistent, který vám pomáhá v chytrém světě. A kromě toho na integrovanou technologii Chromecast, která uživatelům umožňuje bezdrátově přenášet obsah z jiných zařízení, jako jsou telefony, tablety a počítače. 

A co multimédia?

Musím určitě zmínit YouTube. Na tom, že máme YouTube, samozřejmě není nic zvláštního, protože ho mají i skoro všechny ostatní platformy chytrých televizí. Ale my můžeme říct, že máme YouTube, který můžete ovládat hlasem ve svém mateřském jazyce. Svůj oblíbený obsah na YouTube tak můžou najít i děti, které ještě neznají abecedu. Stačí jen říct třeba „Křemílek a Vochomůrka“ a televize už zařídí zbytek. A to je něco, co každá platforma neumí. V systému Android TV / Google TV je navíc k dispozici odnož YouTube s názvem YouTube Kids. Takže na Android TV / Google TV platí, že není YouTube jako YouTube.

Televizory TCL získaly hned několik ocenění EISA 2022–2023. Jak důležitá jsou tato ocenění pro zákazníky, kteří si vybírají novou televizi?

Jsou velmi důležitá, protože členové skupiny EISA jsou téměř v každé zemi EU. Součástí EISA jsou i česká a slovenská média. Z toho, že naše produkty tato ocenění získaly, máme velkou radost.

tcl-5

Jak zásadní je pro zákazníky kvalitní zvuk? Jaká řešení jim nabízíte?

Kvalitní zvuk pro zákazníky rozhodně zásadní je. Proto jsme vyšší řady našich televizorů vybavili pokročilými systémy od společnosti ONKYO, které ladíme v našich laboratořích. Chceme totiž zákazníkům nabídnout kompletní zážitek – skvělou kvalitu obrazu, ale také zvuku.

tcl-6

Navíc dále roste obliba streamovacích služeb. Letos se do mnoha zemí včetně ČR a SR dostal kanál Disney+, HBO GO přešlo na HBO Max a jsou tu i další služby, které nabízejí nejen skvělou kvalitu obrazu v UHD, ale také fantastický zvuk Dolby Atmos – a to se snažíme reflektovat. Uživatelům těchto prémiových streamovacích služeb chceme zajistit tu nejvyšší kvalitu obrazu a zvuku. Náročnější uživatelé obvykle volí specializovaná řešení – kombinace soundbarů nebo AV přijímačů a reproduktorů, a proto nabízíme také soundbary.

tcl-7

Naše soundbary RAY-DANZ získaly ocenění EISA Best Buy Soundbar 2020–2021 a v následujícím roce je následoval soundbar TS8132, který získal ocenění EISA Best Buy Soundbar 2021–2022. Soundbar C935U letos opět získal stejné ocenění (EISA Best Buy Soundbar 2022–2023), což nás nesmírně potěšilo. Představením letošních modelů C935U a X937U navíc vstupujeme do kategorie prémiových soundbarů.

Velikost úhlopříček televizorů v našich obývacích pokojích postupně roste. O jakou velikost je v současné době největší zájem?

Je pravda, že pozorujeme neustálý růst poptávky po větších obrazovkách. S tím, jak se obsah víc a víc zkvalitňuje, se už lidé nemusí obávat ztráty kvality při přechodu na větší obrazovku (při pevné pozorovací vzdálenosti). Chtějí se prostě ponořit do zážitku. Nejoblíbenější úhlopříčkou je 55" (139 cm) – tyto televizory v průměru v EU představují 20 %. Úhlopříčky 55" a větší tvoří v EU dohromady 36 % a jejich podíl stále roste.  

Jaká největší úhlopříčka je u televizorů TCL na trhu dostupná?

Na veletrhu IFA 2022 jsme představili 98palcový televizor QLED TV 98C735, největší model z naší kolekce XL. A právě díky modelu 98C735 dosáhla společnost TCL nejvyššího podílu na globálním trhu s 98palcovými televizory.

tcl-8

Díky vynikajícímu rozlišení QLED 4K, špičkovému 100% barevnému objemu a ohromujícímu jasu nabízí zákazníkům fascinující zážitek s úžasnou kvalitou obrazu a dechberoucím kontrastem. Jeho displej IMAX Enhanced splňuje nejvyšší certifikační standardy pro rozlišení a obnovovací frekvenci. Sportovní fanoušci tak budou mít pocit, jako by seděli v první řadě přímo na stadionu, a milovníci filmů si o letošních svátcích vychutnají dokonalý filmový zážitek u sebe doma.

tcl-9

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení