Menu

Test: Canon PowerShot Zoom – dalekohled k mobilu

29.09.2021 12:00 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Test: Canon PowerShot Zoom – dalekohled k mobilu

Test: Canon PowerShot Zoom – dalekohled k mobilu | foto: Foto: redakce Chip

Smartphony už většinou nabízejí dostatečnou kvalitu snímků a pohotovost, takže z trhu prakticky vytlačily digitální kompaktní fotoaparáty. Co jim ale až na malé výjimky chybí, je optický zoom. Pro uživatele, kterým pořádný zoom chybí, připravil Canon malý kapesní fotoaparát velikosti akční kamerky, který funguje v podstatě jako digitální monokulární dalekohled s možností fotografování a nahrávání videí.

Chytré telefony buď nemají žádný zoom, nebo jen 2x a nabízený digitální je v podstatě k ničemu. To samozřejmě možnosti fotografování omezuje. Pro zájemce o pořádný zoom připravil Canon zajímavý přístroj Canon PowerShot Zoom. Jeho stabilizovaný objektiv má dostatečný 4,8x zoom, při použití digitálního zvětšení pak až 9,6x. Zoom není plynulý, ale po krocích. Objekty si tedy můžete aparátem parádně přiblížit a hodí se hlavně pro pozorování, fotografování a nahrávání přírody. Pro vnitřní použití se vzhledem k horší světelnosti objektivu (f/6.3) nehodí – za horších světelných podmínek špatně ostří a snímky mají velký šum. Snímač má rozlišení 12 Mpx a velikost snímků je 4000 x 3000 bodů. Video se nahrává ve Full HD při 25 sn./s maximálně 10 minut.

canon-zoom-nahled

Malý Canon Powershot Zoom přiblíží vzdálené objekty. Poslouží i jako dalekohled. | Zdroj: Canon

Fotoaparát nemá displej, ale povedený elektronický OLED hledáček, takže ho musíte mít stále u oka. Ovládá se pomocí tlačítek po stranách a nejlépe se asi drží s dlaní položenou na jeho horní části. Nastavování je tak trochu krkolomné, ale v podstatě není příliš co nastavovat – je to automat, a tudíž zamíříte a fotíte.

Aparát také můžete propojit s chytrým telefonem s aplikací Canon Camera Connect přes Bluetooth nebo Wi-Fi a pro náhled a ovládání použít displej telefonu. Škoda, že PowerShot Zoom nemá stativový závit, protože ten by se při spojení s telefonem velice hodil a také proto, že udržet v ruce při nahrávání videa ohniskovou vzdálenost 100 mm není jednoduché a video se někdy chvěje. Záznam se ukládá na microSD kartu a aparát se napájí přes USB-C port. Ale myslete na to, že nabíječka musí mít minimálně 3A a 18 W, a tak například USB 2.0 port notebooku pro nabití nestačí. To je nepříjemné omezení.

PowerShot Zoom je výborný nápad, který v podstatě nemá obdoby. Praktické jsou velice malé rozměry a nízká hmotnost. Za hezkého počasí si ho užijete jako dalekohled i fotoaparát s velkým zoomem. Škoda některých technických nedostatků, jako je absence stativového závitu, případně vlastního stativu, a nemožnost nabíjet běžnou nabíječkou na mobil. Také cena by mohla být příznivější. Pro milovníky zoomování je to ale moc pěkná hračka. Ukázkové snímky a video najdete na našem webu.

Canon PowerShot Zoom

  • Snímač: CMOS 1/3“, 12 Mpx
  • Maximální rozlišení: 4 000 × 3 000 bodů, Full HD video
  • Ohnisková vzdálenost: 100/400 mm, světelnost f/5,6 a f/6,3
  • Hledáček: OLED, 0,39“, 2,36 milionu bodů
  • Konektivita: Wi-Fi, Bluetooth, USB-C
  • Rozměry a hmotnost: 33,4 × 50,8 × 103,2 mm, 145 g
  • Cena: cca 8000 Kč

| Zdroj: YouTube/Chip Praha/Canon PowerShot ZOOM - ukázkové video

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení