Menu

TIP: Seznam a správa nainstalovaných ovladačů systému Windows

28.04.2020 17:40 | Pavel Trousil + Přidat komentář
TIP: Seznam a správa nainstalovaných ovladačů systému Windows

TIP: Seznam a správa nainstalovaných ovladačů systému Windows | foto: CHIP

Pokud nějaká hardwarová komponenta odmítne pod systémem Windows poskytovat své služby, často jsou na vině její ovladače. Pak nastává otázka, jaké ovladače jste v minulosti nainstalovali nebo jaké použil operační systém.

Společnost Microsoft zatím nenabídla žádný nástroj, který by tuto otázku zodpověděl a zobrazil přehledně seznam všech ovladačů. Programátor Nir Sofer takovýto nástroj vyvinul a nabízí ho bezplatně. Jmenuje se ServiWin můžete si ho stáhnout na stránce nirsoft.net.

Stáhněte si: ServiWin

serviwin-logo

ServiWin v1.71

CHIP hodnotí Dobrý

Nástroj ServiWin zobrazí seznam instalovaných ovladačů a služeb na vašem systému. Umožňuje s nimi provádět základní operace, jako zastavení, restart, uložení seznamu do souboru apod.

Stáhněte si

 

Stačí archiv rozbalit a dvojím klinutím spustit program »serviwin.exe«. Ten vám následně ukáže, které ovladače a související služby jsou k dispozici ve vašem počítači, ve které verzi byly nainstalovány a zda byly spuštěny nebo zastaveny. Klikněte pravým tlačítkem myši na jednotlivé položky a z nabídky vyberte »Google search – executable name« nebo »Google search – Service name« pro podrobnější informace.

serviwin1

Tenký nástroj pro přehlednou správu ovladačů a služeb, instalovaných v systému.

Program ServiWin můžete také použít k restartování aktuálně zastavených ovladačů. V tom případě ale musí být nástroj spuštěn s právy správce. Pokud tuto funkci chcete využít, klikněte pravým tlačítkem myši na EXE soubor a z nabídky vyberte příkaz »Spustit jako správce«. V ServiWin klikněte pravým tlačítkem na položku, kterou chcete upravit, a vyberte »Change status | Start«. Pomocí stejné nabídky můžete také zastavit ovladače a služby nebo změnit jejich „Startup type“ z „Manual“ na „Automatic“.

mohlo by vás také zajímat: tip – zkontrolujte si kompatibilitu hardwarových komponent

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení