Menu
CHIP Speedtest

Tipy pro Windows 10: virtuální počítače ke stažení a vytváření zástupců k systémovým nastavením

02.10.2020 08:30 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tipy pro Windows 10: virtuální počítače ke stažení a vytváření zástupců k systémovým nastavením

Tipy pro Windows 10: virtuální počítače ke stažení a vytváření zástupců k systémovým nastavením | foto: Microsoft Windows 10

Virtuální počítač s funkčním operačním systémem Windows představuje ideální nástroj na testování nového softwaru, experimentování s různými nastaveními a obecně provádění operací, které by mohly operačnímu systému ve vašem fyzickém počítači uškodit.

Microsoft virtualizaci dlouhodobě podporuje a také na webové stránce pod odkazem tinyurl.com/ms-developer poskytuje ke stažení virtuální stroje s Windows 10, určené primárně pro vývojáře a testování aplikací či webových stránek. K dispozici jsou přitom obrazy virtuálních strojů pro spuštění ve virtualizačních nástrojích VirtualBox, Vagrant, HyperV, VMware a Parallels.

Virtuální stroje lze stáhnout bezplatně a následně je můžete používat 90 dní bez omezení funkcí. Pak je můžete reinstalovat a používat dál. Když si z nabídky na uvedeném webu zvolíte »VirtualBox«, stáhne se vám virtuální počítač v podobě souboru s koncovkou »OVA«, který pak snadno spustíte v programu VirtualBox. Přihlašovací heslo do virtualizovaných Windows od Microsoftu je vždy »Passw0rd!«.

tipy-1-10-1

Microsoft poskytuje vývojářům připravené virtuální počítače s Windows 10. | Zdroj: Microsoft Windows 10

Vytváření zástupců k systémovým nastavením

Na rozdíl od Ovládacích panelů nelze ve Windows 10 jednoduše vytvářet zástupce konkrétních položek »Nastavení« na pracovní ploše jejich prostým přetažením na plochu. Ale i tak si můžete zástupce vytvořit ručně. Klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo na pracovní ploše a z kontextové nabídky zvolte »Nový | Zástupce«.

Pokud budete chtít vytvořit například zástupce nabídky »Síť a internet«, napište do okna »Zadejte umístění položky« příkaz »ms-settings:networkstatus«. Pokračujte kliknutím na »Další« a jako název zástupce zadejte třeba »Síť«. Po kliknutí na »Dokončit« se na pracovní ploše objeví nový zástupce pro rychlý přístup k nastavením síťového připojení. Prostřednictvím příkazu »ms-settings« lze podobným způsobem vytvářet zástupce také dalších položek »Nastavení« Windows 10.

tipy-1-10-2

Podobně jako k Ovládacím panelům můžete vytvářet zástupce i k položkám Nastavení. | Zdroj: Microsoft Windows 10

mohlo by vás také zajímat: spoustu dalších praktických tipů a triků najdete v naší online rubrice

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.